$
בורסת ת"א

רשות ני"ע מציעה להקל: מנהלי התיקים יקבעו את גובה הכיסוי הביטוחי לעצמם

מנהלי התיקים הקטנים טענו כי עלויות הביטוח שהם נדרשים לרכוש הוכפלו בשל ניצול הכוח של החברות הגדולות. הרשות מציעה להשאיר את חובת הביטוח על כנה - וכל גוף יכריע מה גובהה

רחלי בינדמן 08:4320.01.20

רשות ני"ע מתכננת להקל על יועצי השקעות ומנהלי תיקים בנוגע לחובת רכישת ביטוח אחריות מקצועית. לפי התקנות כיום, יועצים, משווקים ומנהלי תיקים נדרשים לרכוש ביטוח של 9%-3% משווי הנכסים שהם מנהלים או מייעצים לגביהם, ובהיקפי כיסוי מינימליים של בין מיליון ל־24 מיליון שקל, בתלות בשוויים.

 

הביטוח נועד להגן מפני מצבים של רשלנות מקצועית: מצד אחד הוא מבטיח כיס עמוק שיאפשר לשלם ללקוחות שנפגעו, ומצד שני, מונע את קריסת הגוף המייעץ או המשווק.

 

הרשות מפרסמת תיקון המציע הקלות למנהלי התיקים, לאחר שאלה פנו אליה בתלונות. לטענתם, פרמיית הביטוח כמעט והכפילה את עצמה בתקופה האחרונה, ועלות הביטוח האמירה ליותר מ־5% מהכנסות חברות ניהול התיקים - ללא כל שינוי שיצדיק זאת. לפיכך החליטו ברשות להותיר את חובת הביטוח על כנה, אך שיקול הדעת ביחס לסכומי הביטוח הועבר לבעלי הרישיון עצמם. נוסח התיקון יפורסם להערות ציבור ל־45 יום.

 

לפי סגל הרשות, מדובר בנטל כלכלי כבד על בעלי רישיון, ויש בו מידה של שרירותיות. הסגל שקל ביטול חובת הביטוח לבעלי רישיון, בטענה כי בשוק ריכוזי של מוכרים, היא משבשת את הליך התמחור ההוגן בין המבטח לרוכש הפוליסה. חובת הביטוח יצרה לכאורה כוח בלתי הוגן לחברות הביטוח מול מנהלי התיקים.

 

אלה משלמים פרמיות גבוהות במיוחד על ביטוחי אחריות מקצועית, בהיותם שחקנים קטנים בסקטור הפיננסי. ברשות הסבירו כי המתווה מאזן בין הרצון להקל את חובת הביטוח לבין ההגנה על המשקיעים. המהלך עשוי להפחית את הפרמיה המושתת על בעלי הרישיון, ששיקול הדעת בעניין עבר לידיהם. ברשות יעקבו אחר אירועי ביטוח של בעלי רישיון ויבחנו את אפקטיביות המהלך.

 

 

ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע צילום: ענבל מרמרי

 

x