$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

החיים אחרי אפריקה: גרינשפון גייס מיליארד שקל לקרן נדל"ן

קרדיטו, שהוקמה לפני כמה חודשים על ידי סגן יו"ר אפריקה ישראל לשעבר נדב גרינשפון ומנכ"ל חברת הגמל של ילין לפידות לשעבר סני זלכה, גייסה 70% מהכסף מבתי ההשקעות אלטשולר שחם וילין לפידות. הקרן מתמחה בהעמדת מימון לקבוצות רכישה

רחלי בינדמן 08:2616.01.20

נדב גרינשפון, מי שהיה אחד מבכירי קבוצת אפריקה ישראל בעת שנשלטה על ידי לב לבייב ואחד האנשים הקרובים לו ביותר, הקים לפני כמה חודשים קרן השקעות חדשה בשם קרדיטו, ואף גייס כבר כמיליארד שקל. רוב הסכום הגיע משני משקיעי העוגן - בתי ההשקעות אלטשולר שחם וילין לפידות, שהשקיעו בקרן 400 מיליון שקל ו־300 מיליון שקל בהתאמה.

 

קרדיטו פועלת בתחום העמדת המימון לקבוצות רכישה, תוך שהיא עושה שימוש במערכת טכנולוגית מתקדמת לביצוע הליך החיתום. הקרן אמורה להוביל את גיוס המימון עבור קבוצות הרכישה, הליך החיתום והניהול השוטף, לרבות החזר החוב.

 

גרינשפון משמש כשותף־מנהל בקרן, ולצדו מכהנים כשותפים־מנהלים משה מאיו, שהיה אחד ממקימיה של חברת דירוג האשראי מידרוג, שבה כיהן כראש תחום מימון מובנה ופרויקטים; דורון כהן, שכיהן בעבר כמנכ"ל משרד האוצר; ורן גולדמן, שמכהן כמנכ"ל הקרן.

 

נדב גרינשפון, שותף־מנהל בקרן קרדיטו נדב גרינשפון, שותף־מנהל בקרן קרדיטו צילום: עמית שעל

 

גרינשפון הקים את הקרן יחד עם סני זלכה, שעזב במרץ האחרון את תפקידו כמנכ"ל משותף בחברת הגמל של ילין לפידות. בעת עזיבתו של זלכה רמז דב ילין, מנכ"ל משותף בבית השקעות, כי ילין לפידות תשקיע בפעילות חדשה שיקים המנכ"ל העוזב: "ילין לפידות גמל תשקול בחיוב את האפשרות להצטרף כמשקיע עוגן בקרן חדשה שיקים זלכה, ותבחן שיתופי פעולה אחרים עמו בעתיד".

 

זלכה היה הבכיר השני שעזב את ילין לפידות בתוך זמן קצר באותה העת. כמה חודשים קודם לכן עזב את בית ההשקעות אורי קרן, שכיהן כמנכ"ל משותף בחברת הקרנות של ילין לפידות. קרן עזב לטובת הקמת פעילות גמל חדשה עבור בית ההשקעות מור.

 

דלתות מסתובבות

ברקע העזיבה של זלכה עמד החוק להגבלת שכר הבכירים בגופים הפיננסיים, שמגביל את השכר ל־2.5 מיליון שקל בשנה, או פי 35 ממקבל השכר הנמוך בחברה. לכן עזיבתו של זלכה מזכירה את עזיבתו של אמיר הסל, מנהל ההשקעות הראשי של חברת הביטוח הראל, ב־2016. הסל עזב את חברת הביטוח הגדולה בישראל על רקע החוק לטובת הקמה של קרן חוב, שהמגבלה לא חלה עליה, ושאליה הראל נכנסה כמשקיע עוגן.

 

 

 

משום שילין לפידות היא משקיע עוגן בקרן של זלכה והראל היא משקיע עוגן בקרן של הסל, נוצר מצב שבו החוסכים של בית ההשקעות וחברת הביטוח, ששילמו דמי ניהול עבור ניהול ההשקעות של זלכה והסל, משלמים להם גם כעת בעקיפין דמי ניהול באמצעות דמי הניהול הכפולים שנגבים מהם על מנת להשקיע בקרנות שלהם; שכן דמי הניהול שגובות הקרנות, שמבוססים על דמי ניהול שוטפים ודמי הצלחה, מגולגלים על ידי הגופים המוסדיים על החוסכים.

18 שנים באפריקה

 

גרינשפון עזב את קבוצת אפריקה ישראל באוגוסט 2018, לאחר 18 שנים, מתוכן 11 בתפקיד סגן יו"ר אפריקה ישראל ויו"ר אפריקה נכסים. במקביל, במהלך השנים האלו הוא הועסק כמנכ"ל חברת האחזקות הפרטית של לב לבייב, ממורנד, שבאמצעותה החזיק לבייב בשליטה באפריקה ישראל. במסגרת תפקידו זה גרינשפון ניהל עבור לבייב השקעות ריאליות בארץ ובחו"ל, ובחלק מהתקופה אף חי באירופה.

 

גרינשפון הסתבך בפרשה שנודעה בשם פרשת פוקס. בינואר 2016 גזר בית משפט השלום בתל אביב 7 חודשי מאסר וקנס על אלון וגנר, מי ששימש בעבר כמנהל תיקי ההשקעות של גרינשפון, לאחר שהרשיע אותו בעבירה של שימוש במידע פנים הנוגע לפתיחת רשת חנויות של פוקס ברוסיה. גרינשפון הודה במסגרת הסדר טיעון במסירת מידע הפנים לווגנר. העונש שהוטל עליו על ידי בית המשפט היה 200 שעות לתועלת הציבור וקנס של 50 אלף שקל.

x