$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הפניקס במגעים מתקדמים לרכישת בית ההשקעות אלומות

חברת הביטוח, באמצעות בית ההשקעות אקסלנס שבבעלותה, מנהלת מו"מ מתקדם לרכישה מול ארגון הקיבוצים. אלומות סובל מירידה מתמשכת בפעילות הליבה שלו. לכלכליסט נודע כי המגעים מתנהלים סביב שווי של 40-30 מיליון שקל לבית ההשקעות

גולן חזני 06:4809.01.20

חברת הביטוח הפניקס, באמצעות בית ההשקעות אקסלנס שבבעלותו, מנהלת מגעים מתקדמים לרכישת בית ההשקעות אלומות. ל"כלכליסט" נודע כי המגעים מתנהלים סביב שווי של 40-30 מיליון שקל לבית ההשקעות. אלומות מנוהל בידי קובי נימקובסקי וקובי נבון הוא היו"ר שלו, ומי שמוביל את המהלך מצדה של הפניקס הוא המנכ"ל החדש שלה, אייל בן־סימון.

 

בית ההשקעות אלומות, שנוסד ב־1990 ונשלט בעבר בידי חברת ביטוח חקלאי, נמחק ב־2011 מהמסחר בבורסה בהצעת רכש לפי שווי של כ־13 מיליון שקל. כיום מחזיקים בבית ההשקעות הקיבוצים, באמצעות ארגון משקי הקיבוצים. בית ההשקעות סובל מירידה מתמשכת בהיקפי הכספים שהוא מנהל בתחום הליבה שלו – ניהול קרנות נאמנות.

 

מימין: מנכ"ל הפניקס אייל בן סימון ומנכ"ל אלומות קובי נימקובסקי מימין: מנכ"ל הפניקס אייל בן סימון ומנכ"ל אלומות קובי נימקובסקי צילום: פאביאן קולדורף, אריאל שרוסטר

 

 

הפניקס, תחת הבעלות החדשה של הקרנות סנטרברידג' וגלאטין, מבקשת לבצע שורה של השקעות ברכישת חברות אחרות. כך למשל, כפי שנחשף ב"כלכליסט" בנובמבר האחרון, הגישה הפניקס הצעה לבעלי השליטה בבית ההשקעות הלמן אלדובי לרכישת הפעילות המרכזית שלהם - חברת הגמל והפנסיה המנהלת נכסים בהיקף של 20 מיליארד שקל – בתמורה ל־210 מיליון שקל, גבוה ב־29% משווי שוק של 163 מיליון שקל שבו נסחר בית ההשקעות כולו.

 

מזה שנה הקיבוצים בוחנים את מכירת בית ההשקעות שכאמור סובל מנסיגה עקבית בהיקף הנכסים המנוהלים שלון, ובתוצאות. על רקע זה בחנו הקיבוצים אפשרויות של מכירה לחוד של פעילות התיקים; מיזוג חברת הקרנות עם חברת קרנות אחרת; וכן מכירת כל בית ההשקעות, האופציה שנבחרה בסופו של דבר לאור המו"מ מול הפניקס־אקסלנס.

 

יו"ר אלומות קובי נבון יו"ר אלומות קובי נבון צילום: אריאל שרוסטר

 

 

שוק בתי ההשקעות, בעיקר פעילות קרנות הנאמנות, עובר בשנים האחרונות קונסולידציה בין הגופים השונים. אלה מכירים בעובדת היתרון לגודל ובין גופים שונים מתנהלים מגעים למיזוג שרובם נכשלים לאור פערי ציפיות במחיר בין הרוכשים והנרכשים.

 

נכון להיום מנהל בית ההשקעות אלומות נכסים בהיקף של כ־4 מיליארד שקל בקרנות נאמנות ובניהול תיקים.

 

ארגון משקי הקיבוצים המחזיק בבעלות על בית ההשקעות מנוהל על ידי רן רונן ובראש הוועד המנהל שלו (מעין דירקטוריון), שמורכב מיו"ר ו־10 דירקטורים, עומד דורון סט מקיבוץ יגור. תפקיד הוועד המנהל הינו לאשר את המדיניות ואת תוכנית הפעולה של הקבוצה ולפקח על ההנהלה במסגרת תחומי האחריות שהוגדרו מראש.

 

בית ההשקעות שנקרא בעבר אלומות ספרינט נוסד, כאמור, ב־1996 והוא עוסק בין היתר בניהול עושר משפחתי (פמילי אופיס), שיווק השקעות שניתן באופן אחיד ובאמצעים מקוונים.

 

כמו כן הוא מחזיק באלומות הון ליין – שמטרתו לשמש ככלי לניהול כלל המערך הפיננסי של משק הבית. ב־2011, על רקע הפסדים כבדים שספג אלומות ספרינט שנסחר בבורסה של תל אביב, החליטה בעלת השליטה (60%) חברת ביטוח חקלאי לרכוש את פעילות ניהול התיקים וקרנות הנאמנות שלו תמורת 13.3 מיליון שקל באמצעות הצעת רכש.

 

החברה הציבורית נמכרה לסוחר השלדים עו"ד ויקטור תשובה בתמורה ל־3 מיליון שקל ול־59% מהכספים שיהיו בקופת השלד לאחר מכירת הפעילות וחלוקת דיבידנד של 7 מיליון שקל לבעלי המניות, שהותיר בקופה כמיליון שקל בלבד.

 

משקי הקיבוצים הנמצאת בבעלות הקיבוצים, הינה אגודה שיתופית חקלאית (אגש"ח) שהוקמה בשנת 1996. משנת 2003 החלה האגודה לרכז תחת קורת גג אחת את כוח הקנייה הגדול של התנועה הקיבוצית, הקיבוצים וחברי הקיבוצים בישראל. כיום חברים בקבוצה 270 קיבוצים ומושבים.

 

סנטרברידג' וגלאטין שתי קרנות זרות שמיוצגות בישראל בידי אלי יונס, רכשו את השליטה בפניקס לפני כארבעה חודשים תמורת כ־1.3 מיליארד שקל מידי קבוצת דלק וכאמור מנהלות מדיניות הרחבה אגרסיבית של הפעילות.

x