שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

אנליסטים: הנפט עשוי להגיע ל-80 דולר לחבית לאחר חיסול סולימאני

החוזה על הנפט מסוג קרוד עולה ב-3.6% ונסחר מעל ל-63 דולר לחבית; קבוצת המחקר Eurasia: "דבר אחד ברור -איראן תגיב"; צופה התנגשויות בין ארה"ב ואיראן שיימשכו חודש לפחות

שירות כלכליסט 16:1003.01.20

עליות חדות נרשמות היום (ו') במחירי נפט אחרי חיסול הבכיר האיראני קאסם סולימאני בתקיפה אווירית אמריקאית בעיראק: החוזה על הנפט הגולמי מסוג קרוד עולה ב-3.6% ונסחר מעל ל-63 דולר לחבית. החוזה על הנפט מסוג ברנט עולה בשיעור של 3.5% לרמה של 68.5 דולר לחבית. הזהב והכסף עולים בשיעור של מעל ל-1%. ב-12 החודשים האחרונים עלה הנפט מסוג קרוד בשיעור של יותר מ-30% .

 

 

 

בתוך כך אנליסטים בכירים בתחום הסחורות מעריכים כי הנפט עוד עשוי להגיע לרמה של 80 דולר לחבית בעקבות החיסול, שישפיע על המתח הגיאופוליטי במזרח התיכון. לפי ניתוח של קבוצת המחקר Eurasia המתפרסם באתר CNBC, "דבר אחד ברור - איראן תגיב. אנו צופים התנגשויות ברמה נמוכה עד בינונית, שיימשכו לפחות חודש וסביר להניח שיוגבלו לעיראק בלבד. מיליציות הנתמכות על ידי איראן יתקפו בסיסים אמריקאיים, וחיילים ייהרגו. ארה"ב תגיב ותתקוף בתוך עיראק".

 

עוד הוסיפו האנליסטים כי מחירי הנפט "יעצרו בוודאי" סביב 70 דולר לחבית, אך יכולים לעלות ל-80 דולר. לדבריהם, "הקונפליקט יתרחב לשדות הנפט של דרום עיראק או אם איראן תמשיך בהטרדות של משלוחי הנפט המסחרי".

 

"זה תמיד היה איום פוטנציאלי, אבל אני רואה שהתזמון שלו תפס את כל השוק בהפתעה". אמר ולנטין מרינוב מבנק קרדיט אגריקול, "אולי עוד מוקדם מדי להסיק מסקנות לגבי ההשלכות על הנפט במלואן. אחרי הכל, רק לא מזמן התקיימה פגישת אופ"ק בה אושר מחדש קיצוץ תפוקה נוסף". הוא הוסיף כי "במקביל לזה, יש לנו ציפיות להגיע לשיא בתפוקות נפט השנה, כך שרוב הסיכויים שהקיצוץ יימשך".

 

לצד סולימאני חוסל גם סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות הפרו-איראניות "אל-חשד א-שעבי", אבו מהדי אל-מוהנדס. אחמד אל-אסדי, דובר המיליציות, הטיל את האחריות על ישראל וארה"ב. "האויב האמריקאי והישראלי אחראים להריגתם של אבו מהדי אל-מוהנדס וקאסם סולימאני", אמר.

 

מהפנטגון נמסר כי בהוראת הנשיא, צבא ארה"ב חיסל את סולימאני, ראש כוח 'קודס' של משמרות המהפכה, ארגון שהוא חלק מרשימת ארגוני הטרור המוכרים בארה"ב.

 

 

נשיא איראן חסאן רוחאני וודונלד טראמפ נשיא איראן חסאן רוחאני וודונלד טראמפ צילום: רויטרס

 

x