$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

טיזינג להפניקס: בהלמן־אלדובי קיבלו הצעת רכישה לפי שווי כפול מהבורסאי

דירקטוריון הלמן־אלדובי קיבל הצעה לרכישתו מקרן ההשקעות הבריטית Pollen street capital, לאחר חשיפת כלכליסט כי הפניקס הציעה לקנות את חברת הגמל שלו: זהו ניסיון לחסל מתחרה

רחלי בינדמן 07:5722.12.19

דירקטוריון בית ההשקעות הלמן־אלדובי קיבל הצעה נוספת לרכישתו, הפעם מקרן השקעות בריטית בשם Pollen street capital הפועלת מאז 2013 בתחום ההשקעות האלטרנטיביות, כך נודע ל"כלכליסט". הקרן הציעה לרכוש את בית ההשקעות לפי שווי של 260 מיליון שקל - כפול משוויו הבורסאי, שעומד על 130 מיליון שקל. עוד נודע כי מנכ"ל בית ההשקעות רמי דרור והיו"ר שלו אורי אלדובי טסו ללונדון לפגישה עם הקרן. 

זו ההצעה השנייה שהגיע לדירקטוריון החברה הציבורית בתוך חודשיים. "כלכליסט" חשף כי חברת הביטוח הפניקס הציעה לרכוש את חברת הגמל והפנסיה של בית ההשקעות, המהווה את הפעילות המרכזית שלה, לצד פעילות צומחת של קרנות השקעה אלטרנטיביות. התמורה שהציעה הפניקס, שבניהול אייל בן סימון ובשליטת הקרנות האמריקאיות גלאטין וסנטרברידג', היא כ־200 מיליון שקל. חברת הגמל והפנסיה מנהלת נכסים בהיקף כ־20 מיליארד שקל, מתוכם כ־17.5 מיליארד שקל בגמל והיתרה בפנסיה.

מה דעתך על מניית הפניקס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בדירקטוריון בית ההשקעות אין הסכמה רחבה על התנעת מהלך של מכירה. גורמים בסביבת הפניקס טוענים כי ההצעה, שהגיעה לפתע מהקרן הבריטית, נועדה לשפר עמדות מול הפניקס ואולי אף לעכב את הליך המכירה. אותם גורמים טוענים כי חלק קטן מבעלי המניות של בית ההשקעות מתנגדים למכירתו ומנסים לסכל אותה. עם בעלי המניות שלוחצים לטובת מכירה בצל תוצאותיו החלשות, נמנה בית ההשקעות אי.בי.אי.

 

מדו"חות בית ההשקעות של הלמן־אלדובי לרבעון השלישי של 2019 עולה כי הכנסותיו בתשעת החודשים הראשונים של השנה גדלו ב־27.2% והסתכמו ב־111.2 מיליון שקל לעומת 87.4 מיליון שקל בתקופה המקבילה. בית ההשקעות סיים את תשעת החודשים בהפסד של 2.6 מיליון שקל לעומת הפסד של 4.1 מיליון שקל בתקופה המקבילה.

 

על התוצאות של הלמן־אלדובי מכבידה קרן הפנסיה המוזלת, שאמנם צומחת אך עדיין הפסדית. מדובר בקרן ברירת המחדל, שנבחרה במכרז של רשות שוק ההון ומציעה תנאי חיסכון טובים ומפוקחים. גורמים בשוק הפנסיה טוענים כי הפניקס רוצה לקנות את חברת הגמל והפנסיה רק כדי להסיר מתחרה אגרסיבי. גם בהפניקס מבינים כי לא יקבלו את אישור רשות שוק ההון לרכישה, וככל שתושלם העסקה, תידרש הפניקס למצוא לקרן קונה אחר - ככל הנראה אחד מבתי ההשקעות המחזיקים בקרנות ברירת המחדל האחרות - מיטב דש, פסגות או אלטשולר שחם.

 

מקרן ההשקעות הבריטית נמסר: אין תגובה.

 

מהלמן־אלדובי נמסר כי "אנו בוחנים מעת לעת אפשרויות לרכישת גופים אחרים ובמקביל מקבלים הצעות דומות, חלקן מתוך מטרה להוציא מהשוק את מחולל התחרות. למען הסר ספק, לא מתנהל כיום כל מו"מ למכירת פעילות הלמן־אלדובי, והוא ימשיך להוביל את הגברת התחרות וליישם את מדיניות האוצר לפתיחת שוק הפנסיה והוזלת דמי הניהול של חוסכי הפנסיה".

 

 

מימין: מנכ"ל בית ההשקעות רמי דרור והיו"ר אורי אלדובי. טסו ללונדון לפגישה עם הקרן מימין: מנכ"ל בית ההשקעות רמי דרור והיו"ר אורי אלדובי. טסו ללונדון לפגישה עם הקרן צילום: יח"צ

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x