$
מט"ח וסחורות

הפאונד צולל ב-1.1% כשברקע ג'ונסון מגביר את הסיכון לברקזיט קשה

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון צפוי להוסיף עדכון להצעת חוק הפרישה מהאיחוד האירופי, שישלול אפשרות להארכת תקופת המעבר שנועדה להקל על ההיפרדות; בשוק חוששים שהעדכון יגביר את הסיכויים לברקזיט ללא הסכם

שיר רייטר 11:4517.12.19

הפאונד צונח הבוקר (ג') כשברקע ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מעלה חששות חדשים מפני ברקזיט קשה.

 

בשוק המט"ח המקומי נופל המטבע הבריטי ב-0.9% ונסחר ב-4.645 שקלים. הדולר נסוג ב-0.2% לרמה של 3.492 שקלים והיורו נחלש ב-0.1% ונסחר תמורת 3.891 שקלים.

 

בשוק הבינלאומי צולל הפאונד ב-1.1% לרמה של 1.318 דולר, על רקע דיווחים כי ממשלת בריטניה תחסום כל אפשרות להארכת תקופת המעבר של הברקזיט.

 

שטרות פאונד שטרות פאונד צילום: Getty

 

 

אתר החדשות הבריטי BBC דיווח שראש הממשלה בוריס ג'ונסון יוסיף עדכון להצעת חוק הסכם הפרישה (חוק הברקזיט), שיפסול במפורש כל אפשרות להארכה של תקופת המעבר מעבר לדצמבר 2020. העדכון צפוי להגביר את הסיכויים לברקזיט קשה - עזיבת האיחוד האירופי ללא הסכם. בריטניה צפויה לעזוב את האיחוד האירופי עד ל-31 בינואר 2020.

 

במרץ 2018 הסכימו בריטניה והאיחוד על תקופת מעבר של שנתיים לאחר הברקזיט, שבה תמשיך הממלכה להיות כפופה לבית הדין האירופי אך לא תהיה זכאית להצביע בעניינים הנוגעים לעתיד האיחוד. לפי ההחלטה הקודמת, בהסכמת שני הצדדים יהיה ניתן להאריך את תקופת המעבר כך שתהיה ארוכה יותר מאשר שנתיים.

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון צילום: Reuters

 

 

הצעת חוק הסכם הפרישה המתוקן שבית הנבחרים עשוי להעביר השבוע, תפסול את אפשרות ההארכה.

 

מבקרי ההצעה טוענים כי הדבר מעלה את הסיכוי לכך שבריטניה תיאלץ לעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם, אולם השר הממונה על ההכנות לברקזיט, מייקל גוב, טען כי הן בריטניה והן האיחוד האירופי "התחייבו לדאוג שיהיה לנו הסכם" עד סוף 2020.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x