$
שווקי חו"ל

עסקת ענק לחברה הגדולה בבורסה: IFF מתמזגת עם חטיבת התזונה של דופונט

בעלי המניות של דופונט יקבלו 55.4% בחברה הממוזגת ואלה של IFF נתח של 44.6% - IFF תשלם במקביל סכום של 7.3 מיליארד דולר לדופונט; שווי החברה הממוזגת עומד על 45 מיליארד דולר

מיקי גרינפלד 08:0916.12.19

עסקת ענק לקבוצה בעלת השווי הגדול ביותר בבורסה בת"א. חברת הטעמים IFFשרכשה במאי 2018 את פרוטרום, מתמזגת עם חטיבת התזונה והביוסיינס של דופונט, בעסקה של 26.2 מיליארד דולר.  

העסקה תעניק לבעלי המניות של דופונט 55.4% בחברה הממוזגת ו-44.6% לבעלי המניות של IFF. בנוסף, דופונט תקבל בעסקה סכום של 7.3 מיליארד דולר במזומן. ל-IFF אין בעלי מניות גדולים ומניותיה מפוזרות בנתחים קטנים בין גופים מוסדיים רבים, כך שסוגיית אובדן השליטה אינה מהווה מכשול.

 

 צילום: רויטרס

 

חברת IFF (בשמה המלא International Flavors & Fragrances) נסחרת בבורסה של ניו יורק בשווי של 14.3 מיליארד דולר (נכון לנעילה בשישי), והמניה שלה נותרה למעשה ללא שינוי בשווי מתחילת 2010. דיווחים מוקדמים על העסקה המפתיעה האפשרית עם דופונט יצאו בשבוע שעבר.

 

לפי ההודעה המשותפת שפרסמו החברות, החברה הממוזגת מוערכת ב-45.4 מיליארד דולר. ההכנסות הצפויות שלה בסיכום 2019 עומדות על 11 מיליארד דולר והרווח לפני מס על 2.6 מיליארד דולר. IFF ניהלה תחרות על העסקה מול חברת הכימיקלים והמזון לבעלי חיים מאירלנד קירי, שעד לאחרונה נחשבה המועמדת המובילה לרכישה.

 

עבור IFF מדובר אמנם ברכישת ענק, אבל מצד שני שמה של החברה היה אחד הראשונים שהוזכרו כמועמדים לעסקה, עם חשיפת תוכנית הפיצול של דופונט באוגוסט האחרון. IFF לא רוצה לאבד את היתרון המרכזי שייצר לה מהלך הרכישה של פרוטרום - הפיכתה לחברה השנייה בגודלה בעולם, אחרי ג'יבודן השוויצרית, בשוק תמציות הטעם והריח. גם שמה של ג'יבודן עלה בסתיו האחרון כמועמדת אפשרית לרכישת הפעילות, אך גם היא עסוקה בעיכול של חברה צרפתית, שרכשה מוקדם יותר, ונראה כי אינה משתתפת במירוץ.

 

ל־IFF יש כבר היום חוב משמעותי, שרובו נלקח למימון רכישת פרוטרום, אותה היא עדיין לא סיימה לעכל. ב־2018 גייסה החברה חוב של כמעט 3 מיליארד דולר כדי לממן את עסקת פרוטרום. היום החוב שלה מגיע לכ־4 מיליארד דולר. במפגש המשקיעים שקיימה לאחר הרכישה היא התחייבה להוריד את יחס החוב ל־EBIDTA מ־3.6 היום לכיוון של מכפיל 3 בתוך שנתיים מהרכישה.

 

  
אנדראס פיביג מנכ"ל IFF אנדראס פיביג מנכ"ל IFF צילום: IFF

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x