$
שווקי חו"ל

בימ"ש בניו יורק דחה תביעה נגד אקסון מוביל והבהיר: "לא מזכה אותה מאחריות לתרומה לשינוי אקלים"

התובעת הכללית במדינת ניו יורק טענה שענקית הנפט הונתה משקיעים והסתירה את ההשפעה של משבר האקלים על פעילותה; בית המשפט פסק שאין ראיות להונאת משקיעים, אך אמר כי הפסיקה לא עוסקת בתפקיד שהיה לאקסון בהתחממות הגלובלית

עומר כביר 16:2611.12.19

בית משפט של מדינת ניו יורק דחה אתמול (ג') את תביעת התובעת הכללית של המדינה נגד ענקית הנפט אקסון מוביל, שבה נטען שהחברה הונתה משקיעים והסתירה מהם את העלות האמיתית שיגבה משבר האקלים מפעילותה.

 

לפי החלטת בית המשפט, התביעה נדחתה אחרי שהתובעת הכללית, לטיטייה ג'יימס, כשלה להציג ראיות שמוכיחות את טענתה.

 

אסדת קידוח של אקסון מוביל אסדת קידוח של אקסון מוביל צילום: בלומברג

 

 

בתביעה נטען שאקסון "יצרה אשליה שלפיה היא שקלה במלואם את סיכוני הרגולציה שקשורה לשינוי האקלים ושיקללה סיכונים אלו בפעילות העסקית שלה". משרד התובעת ביקש לחייב את אקסון בתשלום של 1.6 מיליארד דולר לבעלי המניות, כפיצוי על הפסדים שנגרמו להם עקב ההונאה.

 

אקסון הכחישה טענות אלו, ואמרה שיש לה מערכת יציבה להתמודדות עם עלויות אקלים עתידיות ושהצהרותיה בנושא לא היו מטעות.

 

בית המשפט קיבל את טענות אקסון, ופסק שהמדינה לא הציגה ראיות לכך שמי מבעלי המניות הוטעה. הוא הבהיר, עם זאת, שהפסיקה לא עוסקת בתפקיד שהיה לאקסון בהתחממות הגלובלית: "אין בפסיקה זו כדי לזכות את אקסון מוביל מאחריות לתרומה לשינוי אקלים עקב הפקת דלקי מאובנים. זו תביעה של הונאת משקיעים, לא של שינוי אקלים".

 

מאקסון מוביל נמסר בתגובה לניו יורק טיימס שההחלטה מאשררת את טענת החברה שלפיה חקירת התובעת הכללית היה נטולת בסיס. "סיפקנו למשקיעים שלנו מידע מדויק על הסיכונים של שינוי האקלים", נמסר.

 

ג'יימס, בהודעה לעיתונות, הכירה בכך שמדובר בהפסד אך הוסיפה: "בפעם הראשונה בהיסטוריה, אקסון מוביל חויבה להסביר בפומבי החלטות פניות שהטעו משקיעים. למרות ההחלטה, נמשיך להאבק כדי לוודא שחברות יישאו באחריות להחלטות שמערערות ומסקנות את הביטחון הכלכלי של אמריקאים, ונמשיך להלחם כדי לעצור את שינוי האקלים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x