$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

פי 4 על ההשקעה: פורטיסימו יוצאת מהשותפות עם בית העמק

קרן ההשקעות בניהול יובל כהן מוכרת 49% מחברת תעשיות ביולוגיות לחברה גרמנית תמורת 50 מיליון דולר. פורטיסימו רכשה את חלקה בחברה לפני שנתיים תמורת 11 מיליון דולר. החברה הגרמנית עתידה לרכוש 2%—3% נוספים מהקיבוץ ולעלות לשליטה

גולן חזני 06:5205.12.19

אקזיט מרשים לקרן פורטיסימו. ל"כלכליסט" נודע כי שנתיים אחרי שנכנסה להשקעה בחברת תעשיות ביולוגיות של קיבוץ בית העמק, היא מוכרת את אחזקתה תמורת כ־50 מיליון דולר.

 

הקרן, בניהולו של יובל כהן, רכשה באפריל 2017 מהקיבוץ 32% ממניות החברה תמורת כ־40 מיליון שקל (כ־11 מיליון דולר). חלק מהסכום הוזרם לתוך החברה וחלקו הועבר לקיבוץ. במסגרת הרכישה קיבלה פורטיסימו גם אופציה לרכישה של 17% נוספים מהמניות לפי אותו מחיר, והיא מממשת אותה כעת במסגרת מכירת האחזקה.

 

מפעל תעשיות ביולוגיות ומוצרי החברה מפעל תעשיות ביולוגיות ומוצרי החברה

 

 

בפועל תקבל פורטיסימו כ־45 מיליון דולר מכספי המכירה, לאחר שתעביר כ־5 מיליון דולר נוספים לקיבוץ. זאת לאחר השקעה ראשונית של 11 מיליון דולר — או 16 מיליון דולר כולל מימוש האופציה.

 

העסקה משקפת לתעשיות ביולוגיות שווי של יותר מ־100 מיליון דולר — פי ארבעה מהשווי שבו נכנסה פורטיסימו להשקעה לפני שנתיים. פורטיסימו ביצעה את ההשקעה בתעשיות ביולוגיות מהקרן הרביעית שלה.

 

יובל כהן. פורטיסימו השקיעה בעבר בנור מקרופרינטרס ובסודהסטרים יובל כהן. פורטיסימו השקיעה בעבר בנור מקרופרינטרס ובסודהסטרים צילום: אוראל כהן

 

 

הרוכשת היא חברה גרמנית גדולה, עם מחזור מכירות שנתי של 1.5 מיליארד יורו, שמעסיקה כ־9,000 עובדים. הגרמנים, שפועלים בתחום דומה, צפויים לרכוש מהקיבוץ 2%–3% נוספים מהמניות, כדי להשיג שליטה בחברה. בנוסף הם יקבלו אופציה לרכישת 20% נוספים ממניות הקיבוץ. הקיבוץ ימשיך להחזיק בשלב זה ב־49% ממניות החברה, באמצעות החברה הכלכלית בית העמק — תאגיד המוחזק בידי החברים ויורשיהם בשילוב הקיבוץ עצמו (20%).

 

מאז הרכישה הצליחה פורטיסימו להאיץ את קצב הצמיחה של תעשיות ביולוגיות ולייעל את החברה, שתחום הפעילות שלה צובר תאוצה בעולם. המכירות גדלו ב־20%–30% בשנתיים האחרונות, בעיקר באמריקה הצפונית ובאסיה, ובמקביל הוגדלו יכולות הפיתוח והמחקר והורחבו קווי הייצור במפעל בבית העמק.

 

תעשיות ביולוגיות גם פתחה משרדים בקונטיקט, ארה"ב, שהתווספו למשרדיה בסין ובצרפת.

תעשיות ביולוגיות, המתמחה בפיתוח וייצור סרומים ומוצרי עזר למחקר ולפיתוח של גידול תרביות תאים מן החי ותאי גזע בשיטות של ביולוגיה מולקולרית, נוסדה ב־1981.

 

היא מנוהלת בידי אלון אריאל, וכיו"ר משמש ד"ר שי מרצקי. תחום העיסוק שלה מתפתח מאוד, שכן הוא אמור לסייע בעתיד בגידול של איברים להשתלה. בנוסף, יש לחברה שיתופי פעולה עם חברות רב־לאומיות בתחום מדעי החיים. מוצרי תעשיות ביולוגיות משווקים בכ־53 מדינות, היא מעסיקה יותר מ־100 עובדים ומחזור המכירות השנתי שלה מסתכם בכ־130 מיליון שקל.

 

פורטיסימו נמנית עם קרנות ההשקעה הפרטיות המובילות בישראל. הקרן, שמתמחה בהשקעות בחברות ציבוריות ופרטיות בתחומי ההייטק והתעשייה, נמצאת בימים אלה בעיצומו של גיוס הקרן החמישית שלה — בהיקף של 600 מיליון דולר.

 

הקרן גייסה משנת 2004 ועד היום ארבע קרנות בהיקף כולל של כמיליארד דולר. השותפים בפורטיסימו הם יובל כהן, אלי בלט, שמוליק בראשי, מרק לזניק, יוחאי הכהן, אורי זהבי, איתמר עופל ויואב היינמן, שאחראי על ההשקעה.

 

בקרן מושקעים גופים מוסדיים מישראל וארה"ב, וחלקם התרעמו על כהן במהלך גיוס הקרן אחרונה, לאחר שהגביל את ההשקעות של הגופים הישראליים בה ל־100 מיליון דולר, דבר שגרם לחלקם לוותר על השקעה בקרן.

 

אחד האקזיטים הבולטים של פורטיסימו לאורך השנים היה בחברת נור מקרופרינטרס, שפיתחה וייצרה מדפסות צבע דיגיטליות בפורמט רחב לתחום שלטי החוצות. הקרן השקיעה בה ב־2006, וב־2008 מכרה את אחזקתה לחברת hp האמריקאית ברווח של 36 מיליון דולר. ב־2006 השקיעה פורטיסימו גם בסודהסטרים סכום של 8 מיליון דולר. לאחר שהחברה הונפקה ב־2011, מכרה הקרן את המניות ב־230 מיליון דולר. לפני שנתיים נמכרה סודהסטרים לפפסי תמורת 3.2 מיליארד דולר.

 

מפורטיסימו לא נמסרה תגובה.

x