$
מט"ח וסחורות

יבשה באר הנפט ברנט שעל שמה בנצ'מרק מחירי החבית

הבאר שגילתה רויאל דאץ' של בים הצפוני ב־1971 ונקראה על שם אווז, תיסגר ב־2020. מדד הייחוס ייקבע לפי תערובת נפט גולמי מהאזור

שירות כלכליסט 22:1003.12.19

שדה הנפט והגז המפורסם בעולם, שממנו נגזר מדד תמחור הנפט הגלובלי ברנט, עומד להתייבש. על כך מדווח ה"וול סטריט ג'ורנל".

 

 

ענקית האנרגיה הבריטית־הולנדית רויאל דאץ' של צפויה לסגור בשנה הבאה את אחרון בארות הברנט שלה, השוכן בים הצפוני, כ־185 ק"מ צפונית מזרחית לאיי שטלנד הסקוטיים. הסגירה תסמל את סופו של עידן, זאת על רקע העברת הפוקוס בתעשייה לבארות קטנות

יותר הסמוכות לתשתיות קיימות.

 

קידוח נפט קידוח נפט צילום: רויטרס

 

 

אף כי חברות רבות סוגרות בימים אלה שדות נפט עצומים שנתגלו בשנות ה־70, ברנט הוא ייחודי מסוגו. השדה ייצר עבור של, שותפתה בשדה זה אקסון מוביל וממשלת בריטניה, מיליארדי דולרים בהכנסות. בשלהי שנות ה־80, נפט גולמי מסוג ברנט הפך לבנצ'מרק שבאמצעותו נקבע המחיר של רוב הנפט בעולם והוא משמש עדיין כדי לקבוע את מחיריהם של חוזים עתידיים בהיקף של עשרות טריליוני דולרים.

 

"הברנט שימש אבן הפינה של התעשייה הזו במשך 40 שנה", אמר סטיב פימיסטר, סגן נשיא ברויאל דאץ' של. הבנצ'מרק ישמור על שמו המקורי, אך ייצג בהדרגה כמות גדלה והולכת של תערובות נפט מאזור הים הצפוני, ובעתיד גם מאזורים אחרים.

 

של גילתה את הבאר ב־1971 וקראה לו על שם אווז ברנט, ברוח שמות עופות הים שהשתמשה בהם עבור הבארות באותם ימים. פיתוח הבאר והאסדה היו תהליך מורכב ויקר מאוד, בשל הרוחות העזות השוררות באזור המגיעות למהירות של עד 160 קמ"ש וגלים המגיעים לגובה של 12 מטרים.

 

האסדה, הקרויה ברנט צ'ארלי, מאכלסת כ־180 עובדים המבלים בה שבועיים בכל פעם. אסדת צ'ארלי היא סוג של כפר קטן על אי באמצע שומקום, עם מסעדות, חדרי משחקים וחדר כושר.

 

ייצור הנפט בים הצפוני נמצא בדעיכה מאז תחילת שנות האלפיים, בין השאר משום שתהליך ההפקה יקר. בשיאה, ב־1982, הבאר ברנט ייצרה יותר מ־500 אלף חביות ביום, כמות שהספיקה לצורכי האנרגיה השנתיים של מחצית הבתים בבריטניה באותה עת. כאשר ייצור הברנט החל לדעוך, כמה סוגי נפט אחרים נוספו למה שידוע כעת כסל הנפט הגולמי מאזור הים הצפוני, המשמש לקביעת מדד הייחוס ברנט. עד 2025, התפוקה של הסל הזה צפויה לצנוח במחצית, לכ־500 אלף חביות ביום.

 

המתחרה העיקרי של הברנט, מדד מחירי הנפט האמריקאי ווסט טקסס אינטרמידיאייט (WTI), נתמך על ידי כמות גדולה בהרבה של נפט גולמי. כ־4 מיליון חביות ביום של נפט גולמי אמריקאי, המייצגות כ־4% מהתפוקה הגלובלית, עומדות באמות המידה האיכותיות הנדרשות כדי לשמש כמדד ייחוס למסחר בחוזים עתידיים על נפט מסוג WTI.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x