$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אלשטיין מתכנן לסייע לאי.די.בי בעזרת עסקת בעלי עניין נוספת

אדוארדו אלשטיין בוחן מכירת מניות פעילות הנדל"ן בלאס וגאס שבידי אי.די.בי הפרטית לשותפתה, נכסים ובניין הציבורית. העסקה תכלול המרת חוב של אי.די.בי כלפי נכסים ובניין למניות הפרויקט, ומכירת יתרת המניות בניכוי החוב לנכסים ובניין

גולן חזני 07:0627.11.19

אדוארדו אלשטיין בעל השליטה בקבוצת דסק"שבוחן עסקת בעלי עניין נוספת בנסיון לשפר את מצבה הפיננסי של אי.די.בי. ל"כלכליסט" נודע כי אלשטיין בוחן את מכירת מניות IDGB, פעילות הנדל"ן בלאס וגאס, שבידי אי.די.בי פתוח הפרטית, לשותפתה בפעילות, נכסים ובנייןהציבורית. פעולה זו יכולה להתבצע רק לאחר המרת חוב של אי.די.בי פתוח לנכסים ובניין שהעמידה הלוואה של 50 מיליון דולר לפרויקט טיבולי, כולל חלקה של אי.די.בי פתוח.

 

ההלוואה כוללת מנגנון להמרת חלקה של אי.די.בי פתוח בחוב – 25 מיליון דולר – למניות IDBG, ובכוונת אי.די.בי פתוח להפעיל את המנגנון בהתאם להערכת שווי שתוזמן לחברה המשותפת. לפי התוכנית של אלשטיין, יתרת מניות UDGB שישארו בידי אי.די.בי פתוח אחרי ניכוי החוב, תימכר לנכסים ובניין. עסקת בעלי העניין אם תאושר תתרחש רק בתחילת 2020, אחרי קבלת הערכת שווי והמרת ההלוואה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי נציגי אי.די.בי שוחחו עם מוסדיים שמחזיקים במניות נכסים ובניין על הכוונה, כדי להבטיח את תמיכתם במהלך. המוסדיים טרפדו כבר עסקת בעלי עניין שביקש אלשטיין להוביל לפני כחצי שנה במכירת זכויות בניין הליפסטיק בניו יורק מחברת אירסה שבשליטתו לנכסים ובניין, אולם במקרה הזה מדובר בעסקה קטנה יותר שסיכוייה לעבור את אסיפת בעלי המניות של נכסים ובניין גבוהים יותר.

 

זרוע הנדל"ן בווגאס שמוחזקת בחלקים שווים על ידי אי.די.בי ונכסים ובניין, רשומה בספרי אי.די.בי בשווי כולל של 348 מיליון שקל. זאת, לאחר ששווייה נחתך משמעותית בשנים האחרונות בשל שיעורי תפוסה נמוכים בפרויקט טיבולי ופגיעה בהכנסות. החלק הוותיק של הפרויקט מכיל 34 אלף מ"ר מסחרי והחלק השני מכיל 14 אלף מ"ר מסחרי ועוד 14 אלף מ"ר משרדים. ל־IDBG הלוואות של 100 מיליון דולר מצדדים שלישיים. חלק מהאשראי הוא בריבית ליבור פלוס 5% ויתרתו בריבית 7%, ולכן עלויות המימון שלה גבוהות מה־NOI הנוכחי של הפרויקט. להלוואה שהגיעה מנכסים ובניין עדיפות ביחס להלוואות אחרות.

 

בדו"חותיה האחרונים דיווחה אי.די.בי פתוח כי S&P מעלות הורידה את דירוג האג"ח שלה בגלל חוב של 153 מיליון שקל שחבה IDGB לגורם ישראלי. לפי התניות, הורדת דירוג האג"ח מאפשרת לגורם הישראלי להעמיד את ההלוואה לפירעון מידיי, אולם לטענת אי.די.בי ל־IDBG יש טענות הגנה טובות כנגד דרישה לעמדת ההלוואה לפרעון מיידי, ככל שיינקט צעד כזה.

 

אלשטיין מכהן כיו"ר אי.די.בי וכמנכ"ל זמני לחצי שנה של נכסים ובניין במקומה של סגי איתן. לאחרונה הוא ביקש להאריך את הכהונה בשישה חודשים נוספים. חלק מהמוסדיים שמחזיקים במניה ואמורים להצביע באסיפה, מתנגדים למהלך והסיכוי שיעבור איננו גבוה. נכסים ובניין אמורה לפרסם היום או מחר את דו"חות הרבעון השלישי, זאת בצל ירידת אחזקותיה בגב ים, החברה־הבת שנחשבת פרת מזומנים בקבוצה, ל־34.9%. נכסים ובניין טוענת כי מדובר בירידה משליטה, שכן מדובר בחברת שכבה שלישית שבהתאם לחוק הריכווזיות חייבים לצמצם אותה עד סוף השנה. במשרד המשפטים וברשות ני"ע לא מקבלים את העמדה הזו ובוחנים כיצד לפעול מולה.

 

 

 

אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x