$
שווקי חו"ל

רכישת מניות אראמקו היא מעכשיו "חובה לאומית"

הנפקת חברת הנפט הסעודית שאמורה היתה להיות הגדולה בהיסטוריה התכווצה למסע יח"צ ממלכתי שמפתה מקומיים עם הלוואות נוחות ושעות פעילות ארוכות בבנקים

דורון פסקין 08:0019.11.19

סעודיה זנחה את תוכניותיה לשווק את מניות חברת הנפט הלאומית אראמקו מחוץ לממלכה. המהלך הוא איתות לכך כי השאיפות לגבי ההנפקה הראשונית לציבור, שעליה הכריז יורש העצר מוחמד בן סלמאן ב־2016, מתכווצות והולכות.

 

 

אתמול, יום לאחר שבוטלו אירועי הרוד שואו בארה"ב ובאסיה, לבנקאים נודע כי לא יתקיימו פגישות משקיעים גם באירופה. ההנפקה שאמורה היתה לגייס 100 מיליארד דולר ולהיות הגדולה בהיסטוריה, נערכת כעת לגייס 25 מיליארד דולר, בהסתמך בעיקר על משקיעים בממלכה ובמפרץ הפרסי.

 

כיוונה לניו יורק בשלב זה יונפקו מניות בהיקף של 1.5% מהונה של החברה בשוק המניות הסעודי. נתח של 0.5% מהן מיועד למשקיעים פרטיים והשאר למשקיעים המוסדיים. טווח המחירים של המניה נקבע בין 8 דולר ל־8.5 דולר לעומת פרסומים מוקדמים יותר שעמדו על כ־10 דולר.

 

היעד הזה רחוק מאוד מחזונו של יורש העצר. ההנפקה היא המרכיב המרכזי בתוכנית הגיוון הכלכלי שהכריזה סעודיה, חזון 2030, שנועדה לנתק את התלות המוחלטת של המשק הסעודי בהכנסות הנפט. הכספים שיגויסו בהנפקת הנכס הכלכלי החשוב בממלכה אמורים היו לשמש לפיתוחם של מגזרים אחרים במשק, כך שיניבו הכנסות שאינן קשורות למחירי הנפט.

ראשי אראמקו, החודש בסעודיה. נחשבת לנכס לאומי ראשי אראמקו, החודש בסעודיה. נחשבת לנכס לאומי צילום: רויטרס

 

 

במקור, סעודיה תכננה להנפיק 5% בשוק בינלאומי מוביל - ניו יורק, לונדון או הונג קונג - בהתבסס על שווי שוק של 2 טריליון דולר. בפועל, שווי החברה מוערך כיום בכ־1.6 טריליון דולר.

 

ירידת מחירי הנפט, המתיחות מול איראן ברקע ההתקפות על מתקני אראמקו בספטמבר, והקולות שהתנגדו להנפקה הפכו אותה למבחן לכוח ולפופולריות של הנסיך בן סלמאן. זו הסיבה שהשלטונות עושים כל מאמץ להבטיח שהיא תוכתר בהצלחה ותשמש "הצבעת אמון" בדרך הרפורמות מעוררת המחלוקת של הנסיך. התקשורת המקומית עסוקה במסע יחסי ציבור מקיף לטובת ההנפקה והציבור נקרא לממש את "חובתו הלאומית" ולהשקיע במניות החברה.

 

מחיר המניה "עממי"

 

הבנקים המקומיים גוייסו אף הם לטובת ההנפקה ומציעים הלוואות נוחות למי שמעוניין להשקיע במניות ענקית הנפט. במקביל דווח כי הבנקים האריכו את שעות פעילותם במהלך תקופת ההנפקה, שצפויה להימשך עד ה־4 בדצמבר. מחיר המניה שפרסמה אראמקו מוגדר "עממי", והוא נמוך משמעותית מהצפי הקודם — הכל כדי לעודד את הסעודים לרוץ לבנקים ולהשקיע.

 

יש לזכור כי מדובר בחברה הרווחית בעולם. הכנסותיה של אראמקו ב־2018 הסתכמו ב־355.9 מיליארד דולר והרווח הנקי עמד על 111.1 מיליארד דולר, לעומת 59.5 מיליארד דולר לאפל. ההנפקה היא הרבה מעבר למספרים. בעיני הסעודים היא סמל לאומי ולכן חלק גדול מהציבור התנגד להכנסת משקיעים זרים כשהתוכנית הוצגה לראשונה. מספר פרשנים כלכליים שהעזו לבקר את ההנפקה יושבים עדיין בכלא. עם זאת, גם בצמרת הסעודית התנהל ויכוח נוקב בסוגיית דריסת הרגל הזרה בנכס הלאומי, שהוא מקור המימון העיקרי של משפחת המלוכה.

 

הכותב הוא מנהל חברת קונקורד המזה"ת www.concordmena.com

בטל שלח
    לכל התגובות
    x