$
שווקי חו"ל

דלק השלימה את עסקת שברון - קיבלה בעלות על הנכסים בים הצפוני

החברה הבת אית'קה העבירה לענקית האנרגיה האמריקאית שברון סכום של 1.47 מיליארד דולר עבור הנכסים, שיתווספו למקדמה של 200 מיליון דולר שכבר הועברה - הנכסים הם בעלי כושר הפקה ממוצע יומי של מעל 60 אלף חביות נפט; השלב הבא: הנפקת אית'קה בבורסה של לונדון, המתוכננת לרבעון 3-2 של 2020

ליאור גוטמן 09:4910.11.19

קבוצת דלק השלימה בסופ"ש האחרון את עסקת שברון, במסגרתה היא רכשה את נכסי הנפט של ענקית האנרגיה באזור הים הצפוני. כמובטח, דלק השלימה את המהלך מבלי להכניס שותפים.

 

הרכישה בוצעה באמצעות החברה הבת אית'קה, סכום התמורה הסופי נקבע על כ-1.477 מיליארד דולר, לצד 50 מיליון דולר בגין הון חוזר - סכום זה לא כולל את הפקדון של 200 מיליון דולר שכבר הופקד, לכן התמורה שקבוצת דלק שלמה בפועל היא 1.727 מיליארד דולר - גבוה יותר מהערכות המוקדמות של קבוצת דלק לתשלום של 1.65 מיליארד דולר.

 

לפי טענות דלק, נכסי הגז והנפט שנרכשו משברון במסגרת העסקה בעלי כושר הפקה יומי ממוצע של מעל ל-60 אלף חביות נפט, ורזרבות מוכחות להפקה (2P) של כ- 131 מיליון חביות שווה ערך נפט. זאת לצד פוטנציאל רזרבות נוסף (2C) של 45 מיליון חביות. דלק מציינת שהפקת הנפט היומי שלה תזנק מ-20 ל-80 אלף חביות ביום - איתקה חתמה כבר על הסכם שיווק והפצה עם ענקית האנרגיה הבינלאומית BP עבור נכסי שברון למשך חמש שנים. ה-EBITDA הצפוי מהרכש החדש ומהמלכים האמורים, יסתכם בכ-3 מיליארד דולר בשלוש השנים הקרובות - כך לפי דלק.

 

הסגירה המוקדמת של עסקת שברון (חודשיים לפני הדד ליין) מקנה לה הכנסות של 60 יום תוך ניצול "מגן המס" של שברון בשיעור 40%, כלומר דלק תהנה מחודשיים פעילות עם הוצאות שוטפות נמוכות יחסית.

 

דלק ניצלה שורה של מקורות למימון עסקת הענק של נכסי הנפט בים הצפוני: מימון תלוי רזרבות נפט (RBL ) בסכום של 1.1 מיליארד דולר, כ-600 מיליון דולר שימשו לפירעון ומחזור חוב קיים של איתקה. על כך נוספו כ-500 מיליון דולר מגיוס חוב של איתקה, עם תוספת הלוואה מבנק ההשקעות הצרפתי BNP PARIBA ע"ס כ- 200 מיליון דולר שיפרע במועד הנפקת פעילותה של איתקה או בתוך 18 חודש, המוקדם מביניהם, והיתרה ממקורות עצמאיים של איתקה ודלק. במקביל בוטלה ערבות שהייתה קיימת לקבוצת דלק לטובת איתקה בסכום של כ- 300 מיליון דולר.

 

לפני השלמת העסקה ביצעו דלק ואיתקה עסקאות גידור למחיר הנפט לפי מחיר ממוצע של כ- 65 דולר לחבית נפט, וזאת כדי להבטיח את ההכנסות הצפויות מהמאגרים. המהלך הבא הוא הנפקת איתקה בבורסה בלונדון, עם צפי להשלים את המהלך ברבעון השני או השליחשי של 2020.

 

ימים ספורים לפני סגירת הרכישה של נכסי שברון, השלימה קבוצת דלק את מכירת חברת הפניקס, שהזרימה לקופתה כ-350 מיליון דולר. אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק, סיכם הבוקר ש"השלמת עסקת שברון, במקביל להשלמת מכירת הפניקס הינם שני מהלכים חשובים ומשמעותיים באסטרטגיה של הקבוצה, להפוך מחברה מקומית לחברת אנרגיה בינלאומית מובילה. עם השלמת עסקת שברון פנינו להנפקת איתקה בבורסה בלונדון, תוך השאת ערך מקסימלי למשקיעים ומקסום התועלות בנכסים הקיימים".

  

קידוח נפט בים הצפוני קידוח נפט בים הצפוני צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x