שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הקרנות הרוכשות קבעו: בני גבאי - יו"ר הפניקס

סנטרברידג' וגלאטין מינו את רו"ח בני גבאי ליו"ר חברת הביטוח, שאת השליטה בה (32.5%) רכשו מקבוצת דלק של יצחק תשובה. אלי יונס עשוי להתמנות ליו"ר הפניקס אחזקות - פקיד שיכפיף אותו למגבלת שכר הבכירים בענף הפיננסי

רחלי בינדמן 19:4528.10.19

היו"ר הבא של הפניקס ביטוח הוא רו"ח בני גבאי, כך נודע ל"כלכליסט". גבאי הוא מינוי של הקרנות הרוכשות את השליטה (32.5%) בהפניקס מידי קבוצת דלק תמורת 1.6 מיליארד שקל - קרן סנטרברידג' וקרן גלאטין - והוא עצמו השתתף בתיווך עסקת המכירה. גבאי ימונה מיד עם השלמת העסקה, שאמורה לצאת לפועל בסוף השבוע הקרוב או בתחילת הבא, עם קבלת אישור הממונה על שוק ההון משה ברקת.

 

גבאי יחליף בתפקיד את אסי ברטפלד, מנכ"ל קבוצת דלק הפורש, שכיהן מטעם הקבוצה כיו"ר הפניקס ביטוח וכיו"ר הפניקס אחזקות. גבאי הוא בנו של רו"ח עזרא גבאי, שהיה מוותיקי ומבכירי רואי החשבון של ענף הביטוח, ולימים התמזג עם פירמת ארנסט אנד יאנג.

 

לפני כשנתיים עזב בני גבאי את תפקידו כשותף בארנסט אנד יאנג, כדי לצאת לעסקים עצמאיים. בנוסף לחברת הייעוץ וההשקעות שהוא מחזיק בה, כיהן גם כמנכ"ל חברת אליהו הנפקות והוביל את הנפקת האג"ח הגדולה שביצע שלמה אליהו לגופים מוסדיים, כדי להמיר חוב בנקאי גדול שנטל לצורך רכישת השליטה במגדל. הוא גם נחשב חבר קרוב של יונל כהן, שהיה בעבר מנכ"ל מגדל.

 

לפני כחודש מונה גבאי למנכ"ל־משותף של יבואנית הרכב UMI, במקומו של דוד עיני.

 

בני גבאי בני גבאי צילום: אסנת רום

שתי הקרנות הרוכשות צפויות להשאיר בתפקיד את מנכ"ל הפניקס ביטוח אייל בן סימון, שכיהן עד לאחרונה כמשנה למנכ"ל החברה ומונה למנכ"ל זמני עם עזיבתו לפני כארבעה חודשים של אייל לפידות. עם זאת, הקרנות חיפשו יו"ר דומיננטי, שיכהן מעליו בחברת הביטוח, כדי לשמר את ההובלה של הפניקס, שהיא כיום החברה בעלת שווי השוק השני בגובהו בענף, 5.5 מיליארד שקל.

 

מינויים נוספים שצפויים לצאת לפועל מיד לאחר העברת השליטה הם של יו"ר חברת האחזקות, תפקיד שעשוי לאייש אלי יונס, נציג קרן סנטרברידג', שעובד עמה כיועץ כבר ארבע שנים, כולל בעת שניהלה מו"מ לרכישת חברת כרטיסי האשראי לאומי קארד. הגם שיונס מועמד לתפקיד יו"ר חברת האחזקות (כך שיהיו בהפניקס שלושה מנהלים בכירים - יונס, גבאי ובן סימון) אחד המכשולים שעומדים בפניו הוא סוגיית השכר. אם אכן ימונה ליו"ר הפניקס אחזקות, יהיה יונס כפוף לחוק שכר הבכירים, ולפיכך תחול עליו מגבלת עלות השכר השנתית של כ־3.5 מיליון שקל בשנה (או חלק מהסכום במקרה של משרה חלקית).

 

אך אם סנטרברידג' תרצה לעקוף את המגבלה, היא תוכל לעשות זאת, למשל באמצעות תשלום חד־פעמי של כמה מיליוני שקלים, שיוגדר כ"עמלת תיווך" בעסקה. השאלה שתעלה במקרה כזה היא אם רשות שוק ההון לא תראה בפתרון כזה תשלום עבור תפקידו כיו"ר או בקשר עם תפקידו בחברת הביטוח — ותמנע זאת. יונס צפוי להפוך גם לבעל מניות ולרכוש עם הקרנות אחוזים אחדים בהפניקס. עוד לא ברור אם יביא את המימון לרכישת המניות מהונו האישי או יקבל הלוואה מהקונות. גם הלוואה בתנאים נוחים, כמו הלוואת נון ריקורס, עלולה להיתפש כהטבה שתעקוף את מגבלת חוק השכר.

 

עוד מינוי משמעותי שממתין בהפניקס הוא לתפקיד מנהל ההשקעות הראשי, לאחר שרועי יקיר הוותיק חבר לאייל לפידות בתפקידו החדש כמנכ"ל שיכון ובינוי. המועמד המוביל לתפקיד הוא מנהל כספי העמיתים ומי שהיה סגנו של יקיר חגי שרייבר, אך ייתכן גם מינוי חיצוני.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x