$
בורסת ת"א

משרד האנרגיה העניק 12 רישיונות חיפוש ימיים חדשים לגז ונפט

הקבוצה הכוללת את שותפות רציו ושתי חברות חיפושים בריטיות זכתה ב-8 רשיונות, הקבוצה של אנרג'יאן בשיתוף הזדמנות ישראלית זכתה במכרז ב-4 רשיונות

ליאור גוטמן 10:5628.10.19

שר האנרגיה יובל שטייניץ העניק היום (ב) 12 רישיונות חדשים לחיפושי גז ונפט חדשים באזורי המים הכלכליים של ישראל בים התיכון. 8 מהרישיונות ניתנו לחברות הבריטיות Cairn ו-Pharos שחברו לרציו הישראלית. חברת אנרג'יאןהיוונית-בריטית יחד עם הזדמנות ישראלית קיבלו את 4 הרישיונות הנוספים. הרישיונות ניתנו במסגרת הליך פתיחת הים לחיפושי גז ונפט מיולי האחרון.

 

הקבוצה שכוללת את שותפות רציו ושתי החברות  הבריטיות (הנסחרות בבורסה בלונדון) קיבלה את רישיונות החיפוש במקבץ A ובמקבץ C ואילו אנרג'יאן והזדמנות ישראלית קיבלו רישיונות חיפוש במקבץ D. על פי התקנות, החברות אמורות להשלים פיתוח ראשוני בטווח של עד 36 חודש, כאשר תוך 12 חודשים הן נדרשות לדווח למשרד האנרגיה על הפוטנציאל המקדמי בכל רישיון, זאת לאחר ביצוע סקר גיאולוגי תלת ממדי חדש.

 

ההליך התחרותי הנוכחי יצא לדרכו בנובמבר 2018, והוא השני במספר לאחר שהצעת החלוקה הקודמת מנובמבר 2017 הסתיימה בכישלון חרוץ - רק שתי חברות נרשמו לשלב הקודם (אנרג'יאן וקונסורציום של חברות הודיות) ורק אנרג'יאן הוכיחה התקדמות בשטח עם חיפושי הגז והנפט.

 

ההליך הנוכחי החל אף הוא בקול תרועה רמה עם רישום מקדים של ענקיות האנרגיה אקסון מובייל האמריקאית ופטרובראס הברזילאית, אולם בסופו של יום שתי החברות החליטו שלא להשתתף בשלב המכרזי תוך השקעת מאמצים דווקא ברישיונות שפרסמה קפריסין. במשרד האנרגיה טוענים שהליך תחרותי נוסף צפוי להתקיים במהלך 2021.

 

שר האנרגיה יובל שטייניץ צוטט הבוקר באומרו ש"רישיונות החיפוש החדשים שהענקתי הבוקר מאפשרים את כניסתם של שחקנים חדשים למשק הגז הטבעי בישראל, שיובילו להגברת התחרות והמשך פירוקו של המונופול. גם הפעם, המרוויחים העיקריים מהכנסות ממיסים ומהורדת זיהום האוויר הם כלל אזרחי מדינת ישראל". יגאל לנדאו מנכ"ל רציו הוסיף שבאגן המזרחי של הים התיכון קיים פוטנציאל רב למציאת מאגרי גז נוספים ואף פוטנציאל למציאת נפט.  

 

יגאל לנדאו מנכ"ל רציו יגאל לנדאו מנכ"ל רציו צילום: אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x