$
שווקי חו"ל

בתום כהונה דרמטית: פרידה שקטה ממריו דראגי - אין שינוי בריבית

נשיא הבנק נפרד בהודעה המוניטארית האחרונה שלו לפני הפרישה בסוף החודש - בתום 8 שנות כהונה; כצפוי, הריבית נותרת ברמה אפסית, הריבית על הפקדונות רמה שלילית של 0.5%-; הנשיאה הנכנסת לגארד השתתפה נכחה בישיבה המוניטארית אך לא השתתפה בדיונים

מיקי גרינפלד 15:0024.10.19

מריו דראגי מפרסם את החלטת הריבית האחרונה שלו כנשיא הבנק האירופי המרכזי (ECB): כצפוי, הריבית נותרה ללא שינוי, ברמתה האפסית, הריבית על הפקדונות ברמה שלילית של  0.5%-.  

 

הבנק האירופי שמר ללא שינוי את מתווה הריבית להמשך הדרך – לגישתו הנוכחית, שיעורי הריבית ימשיכו להיות ברמה הנוכחית עד שהראיות יציגו עלייה ברמות המחירים. הבנק צופה תוצר של 1.1% במדינות האיחוד בסיכום השנה ושל 1.2% ב-2020. "הנתונים המתקבלים בבנק ממשיכים להצביע על רמה מתונה אך חיובית של צמיחה במחצית השנייה של השנה", אמר דראגי במסיבת העיתונאים".

 

דראגי יפרוש בפועל מתפקידו בעוד 7 ימים - הוא מונה לנשיא הבנק ב-1 בנובמבר 2011 והוא יפרוש בסוף החודש בתום 8 שנות כהונה. תחליף אותו כריסטין לגארד, היו"ר היוצאת של קרן המטבע הבינ"ל. לגארד היתה נוכחת בישיבת המועצה המוניטרית של הבנק האירופי היום אך לא השתתפה בדיונים. בהתייחסות לסיום התקופה אמר דראגי בין היתר כי הבנק האירופי חשוף לפחות לחץ פוליטי ביחס לבנקים מרכזיים אחרים בעולם.  

 

מריו דראגי, נשיא הבנק האירופי 2019-2011 מריו דראגי, נשיא הבנק האירופי 2019-2011 צילום: Bloomberg

 

המהלכים החשובים האחרונים של הנשיא היוצא

בחודש שעבר הוביל דראגי את שני הצעדים המשמעותיים האחרונים של הבנק האירופי תחת הנהגתו - הבנק הודיע אז על השקת תוכנית רכישות מסיבית חדשה של אגרות חוב, בניסיון להמריץ את הכלכלה האירופית המדשדשת. במסגרת התוכנית שצפויה להיכנס לתוקף ב-1 בנובמבר ירכוש הבנק ני"ע בסכום של 20 מיליארד יורו לחודש.

 

באותה הישיבה החליט עוד ה-ECB לחתוך את הריבית על הפקדונות ב-10 נקודות בסיס ל-0.5%- מ-0.4%-. הריבית על היורו נותרה ללא שינוי על 0%. הבנק האירופי ציין בהודעה שיצאה אחרי ההחלטה שלהערכתו שיעור הריבית יישאר ברמתו הנוכחית או ברמה נמוכה יותר עד שתחזית האינפלציה "תתכנס בצורה יציבה לרמה קרובה מספיק, אך עדיין נמוכה מ-2%".

 

בחודש דצמבר 2018 הסתיימה תוכנית ההקלה הכמותית הקודמת של הבנק האירופי, 4 שנים לאחר שהחלה - הבנק ביצע בדצמבר את הרכישות האחרונות שלו, בסכום של 15 מיליארד יורו, והחל מינואר 2019 לא התבצעו יותר רכישות. בסך הכול רכש הבנק האירופי במסגרת תוכנית ההקלה הכמותית שלו שהחלה בחודש מרץ 2015 ני"ע בסכום של 2.6 טריליון יורו.

 

בחודש יולי האחרון בוצעה ההארכה האחרונה של תחזית תקופת הריבית האפסית - ה-ECB עדכן אז כי הוא צופה שהריבית תישאר "ברמתה הנוכחית או ברמה נמוכה יותר" לפחות עד המחצית הראשונה של 2020. היתה זו הארכה חדה של תקופת הריבית האפסית, שלפי התחזית הקודמת של הבנק היתה אמורה להסתיים בסוף 2019.בחודש מרץ השנה הודיע הבנק האירופי כי הריבית האפסית תישאר עד לסוף 2019, וגם אז דובר בהארכה, לאחר שבחודש דצמבר 2018 העריך הבנק שהתקופה תסתיים בסוף הקיץ, קרי סביב חודש ספטמבר. 

 

עוד אירוע מפתח שהוביל הבנק האירופי בשנה האחרונה: בחודש יוני העביר דראגי מסר ברור לפיו הבנק יהיה מוכן להשיק סבב נוסף של תמריצים, אם האקלים של צמיחה חלשה וחוסר ודאות פוליטי ימשיך. בשעתו ציין נשיא הבנק (בכנס השנתי של ה-ECB שהתקיים בפורטוגל) שקובעי המדיניות ידונו בדרכי התגובה להאטה כבר בשבועות הבאים.

 

ואכן, בישיבה של מרץ 2019  הודיע הבנק על השקת תוכנית הלוואות לבנקים בריבית נמוכה - דראגי הודיע אז כי בכוונתו להשיק תוכנית הלוואות חדשה לבנקים באירופה, בריבית נמוכה - על מנת לסייע להם להרחיב את היקף האשראי הזול שהם מעניקים ללקוחות, ובריבית נמוכה - ובכך לתמוך בכלכלת גוש היורו. התוכנית החדשה נכנסה לתוקף בחודש שעבר ומועד הסיום שלה נקבע למרץ 2021. ההלוואות שיעניק הבנק האירופי למוסדות הפינסיים בגוש יהיו לתקופה של שנתיים.

  

זוהי הפעם השלישית שבה הבנק האירופי פתח תוכנית הלוואות זולות לבנקים, בעקבות ההאטה הכלכלית עמה מתמודד גוש היורו מאז המשבר הפיננסי. הפעם הראשונה היתה ב-2014 והשנייה ב-2016. סכום ההלוואות שהעביר הבנק האירופי למוסדות הפיננסים בשתי הפעמים הקודמות עמד על כ-700 מיליארד יורו.

 

 

הבנק האירופי הבנק האירופי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x