$
שווקי חו"ל

טבע תשלם 45 מיליון דולר כדי לחמוק זמנית ממשפט המיליארדים

שעות לפני פתיחת המשפט בפרשת משככי הכאבים באוהיו, הגיעה טבע להסדר עם שני המחוזות שפתחו את התביעה. המהלך קונה לטבע זמן יקר, מוציא אותה זמנית מהתביעה ומאפשר לה להגיע להסדר כולל על 2,600 התביעות הפתוחות כנגדה

חזי שטרנליכט 14:5121.10.19

בדקה התשעים, בזמן פציעות, דיווח היום "הוול סטריט ג'ורנל" כי חברת התרופות טבע, יחד עם עוד שלוש מחברות הפארמה שאמורות לעמוד למשפט בפרשת האופיואדים - הצליחו להגיע להסדר עם שני מחוזות במדינת אוהיו. לפי ההערכות, חלקה של טבע עומד על 45 מיליון דולר, 20 מיליון במזומן ו־25 באספקת תרופות. שני מחוזות, קויאהוגה (Cuyahoga) וסאמיט, הגיעו להסדר שלמעשה מוציא את טבע מהמשפט. בדיווחים בארה"ב נמסר כי מנהל מחוז קויאהוגה, ארמונד בודיש, הביע שביעות רצון מהתוצאות. בטבע לא הגיבו היום ולא נתנו תוקף לדיווחים. בעקבות הדיווח נסחרה היום מניית טבע בוול סטריט בעלייה של 1.7% במהלך המסחר בשעות הערב המוקדמות. המניה השלימה עליה של 14.4% בתוך שבוע והגיעה לשיא של חודש. שווי השוק של החברה - 7.6 מיליארד דולר. המניה ירדה ב־57% מתחילת השנה.

 

 

 

אין מדובר בהגעה להסדר כולל שמיישב את 2,600 התביעות השונות שהוגשו על ידי מדינות, מחוזות, ערים, משפחות וארגונים מרחבי ארה"ב בפרשה. החברות שנכללות בו הן טבע, וחברות הפצת התרופות מק'קיסון, קרדינל הלת' וחברת אמריסורס ברגן. לגבי חברת וולגרינס בוטס אליאנס שאמורה לעמוד גם כן למשפט, לא ברור אם תיכלל בהסדר דומה.

 

מטה טבע. ככל שהתקדמו המגעים, העלתה טבע את רף ההצעה וניכר שהיא מנסה לסגור עסקה בכל מחיר כדי להימנע ממשפט. בסוף השבוע האחרון דווח כי טבע הגדילה את ההצעה ל־26 מיליארד דולר מטה טבע. ככל שהתקדמו המגעים, העלתה טבע את רף ההצעה וניכר שהיא מנסה לסגור עסקה בכל מחיר כדי להימנע ממשפט. בסוף השבוע האחרון דווח כי טבע הגדילה את ההצעה ל־26 מיליארד דולר צילום: EPA

 

 

המגעים להסדר מקיף, טרם התחלתו של המשפט היום, נמשכו במשך כל סוף השבוע. טבע ניסתה בשבועות האחרונים להימנע ככל שיכלה מהליכה למשפט, שעלול היה לחרוץ את גורלה. במהלך החג הגיעו דיווחים מארה"ב כי הניסיונות של פרקליטי חברות התרופות וחברות הפצת התרופות, שקיימו מגעים עם נציגויות של תובעי מדינות על מנת להוביל לפשרה בהיקף של כ־48 מיליארד דולר - כשלו. במקביל לטבע, קיימה מגעים גם יצרנית תרופות נוספת שעומדת למשפט בפרשה - ג'ונסון אנד ג'ונסון. במהלך החודשים שקדמו למשפט הגישה חברת פרדו פארמה בקשה להליכי פשיטת רגל לביהמ"ש בארה"ב ולכן לא תעמוד למשפט.

 

מודל שני המחוזות

 

התביעות החלו להצטבר ב־2017 עד שרוכזו למשפט שצפוי לנהל השופט דן פולסטר, בביהמ"ש המחוזי בקליבלנד, אוהיו. פולסטר, המנהל את המשפט המורכב שאחראי ל־2,300 מתוך 2,600 התביעות שהוגשו בפרשה, למעשה ריכז והעמיד מבחינה טכנית את שני המחוזות שנמצאים תחת אחריותו - קויהאוגה וסאמיט, ככאלה שבהם מתחיל פורמלית המשפט. לכן הגעה להסדר עם אותם מחוזות מונעת את כניסת החברה שהגיעה להסדר עמן לתוך המשפט הרחב. ההסדר עם המחוזות לא מהווה תחליף להסדר כולל, אלא ככל הידוע קונה זמן.

 

שלוש חברות הגיעו להסדר עם המחוזות עד לסוף השבוע האחרון. הראשונה היא מלינקרודט, שהגיעה בספטמבר להסדר של 30 מיליון דולר - 24 מיליון דולר במזומן והיתר באספקת תרופות. השנייה היא אלרגן, שמכרה את אקטביס לטבע, והגיעה להסדר בשווי 5 מיליון דולר על חלקה בפרשה והשלישית היא אנדו אינטרנשיונל, שהגיעה להסדר של 10 מיליון דולר - 9 במזומן והיתר בתרופות.

 

 

מנכ"ל טבע קור שולץ מנכ"ל טבע קור שולץ צילום: סיון פרג'

 

 

פרדו פארמה של משפחת סאקלר הגישה הצעה להסדר כולל מול סוללת תובעים ראשיים של מדינות שונות שנע בין 12-10 מיליארד דולר, מתוכם כ־3 מיליארד דולר במזומן באמצעות משפחת סאקלר, והיתר, ככל הידוע, בעיקר באספקת תרופות. לא ברור מה יעלה בגורל ההצעה של פרדו, שהגישה במקביל הצעה לפשיטת רגל, אך ידוע שהיא לא תעמוד למשפט.

 

צמרת טבע הגיעה לארה"ב ושם ניהלה בשבוע האחרון את המגעים להסדר כולל בפרשה. הלחץ היה ברור כבר מההצעות מרחיקות הלכת שהגישה החברה.

 

בשבוע שעבר דווח כי טבע הגישה הצעה בהיקף של 15 מיליארד דולר, כשלפי הדיווחים, ההצעה כללה מתן תרופות חינם, שהיוו את מרבית הסכום - על פני עשור. ככל שהתקדמו העלתה טבע את רף ההצעה. הלחץ גבר וניכר שטבע מנסה לסגור עסקה בכל מחיר כדי להימנע ממשפט. בסוף השבוע האחרון דיווח "הוול סטריט ג'ורנל" כי טבע אף העלתה את ההצעה ל־26 מיליארד דולר, אולם לא ידוע על פני איזו תקופה.

 

ג'ונסון אנד ג'ונסון שמרה ככל הידוע על אותו קו, שככל הנראה כלל הצעת תשלום של 4 מיליארד דולר, בחלוקה לא ברורה של מזומן ואספקת תרופות. חברות הפצת התרופות הציעו מטעמן תשלום של 18 מיליארד דולר על פני 18 שנה.

 

מה הלאה?

 

ההגעה להסדר עם המחוזות מוציאה את טבע מבית המשפט, יעד שמאוד קיוותה להשיג. מצבה הפיננסי של טבע חמור מאוד ויכולתה לעמוד בקנס במזומן הוערכה בטווח של 4 עד 5 מיליארד דולר. לפי האנליסטים, ההצעה, שעמדה בהתחלה על 15 מיליארד דולר, הוערכה בחישוב גס בהיוון לערך נוכחי סביב 4.5 עד 4.7 מיליארד דולר בשווי מזומן. לא ברור לאיזה היקף עולה ההצעה שהגישה טבע בגובה 26 מיליארד דולר, שכן אין מספיק פרטים לגביה. כעת נראה כי הצוותים המשפטיים יכולים לחזור לשאת ולתת על הסדר חדש, רחב היקף, שמטרתו לסיים את הפרשה ללא משפט.

 

מה דעתך על מניית טבע (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

לטבע חוב פיננסי נטו עצום של 26.6 מיליארד דולר נכון למחצית הראשונה של 2019 ומצבת ההכנסות שלה מידרדרת בשנים האחרונות בקצב מהיר. החוב אילץ אותה, בין היתר, לחסל פעילויות, לפטר עובדים ולהצטמצם.

 

מהכנסות של 21.9 מיליארד דולר ב־2016, צנחו ההכנסות לרמה של 8.6 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2019 - קצב של 17.3 מיליארד דולר עד לסוף השנה, כשתחזית ההנהלה ל־2019 היא להכנסות של 17־17.4 מיליארד דולר. בנוסף, תרופת הקופקסון הולכת ודועכת בקצב מהיר לנוכח עליית התחרות המשמעותית נגדה, מבלי שתרופות חדשות כמו אוסטדו לטיפול בדיסקינזיה ואג'ובי לטיפול במיגרנה - צוברות מספיק תאוצה כדי להוות תחליף.

 

אף שטבע עצמה כמעט ולא היתה מעורבת בפרשת משככי הכאבים, רכישת אקטביס, חטיבת הגנריקה של אלרגן, עסקה שהושלמה ב־2016, סיבכה אותה גם בחוב בשל עלותה הגבוהה וגם בפרשה הנוכחית. אקטביס החזיקה במעל לשליש מאספקת התרופות לשיכוך כאבים בארה"ב בשנים 2006–2012 בהן עוסקת הפרשה, כך לפי נתוני הרשות למלחמה בסמים (DEA) שנחשפו מוקדם יותר השנה.

 

לפי נתוני מערכת רישום הפצת התרופות בארה"ב הפיצה אקטביס 26.5 מיליארד גלולות באותן שנים, מתוך 76.5 מיליארד שהופצו בסך הכל - 34.6%. החלק של טבע עצמה עמד על 0.9% בלבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x