$
שווקי חו"ל

דיווח: טבע הכפילה חלקה בהסדר האופיואידים - ל-29 מיליארד דולר

לפי וול סטריט ג'ורנל, חברת התרופות הישראלית מציעה להגדיל את התשלום שלה במסגרת ההסדר של חברות הבריאות שיעמוד על כ-51 מיליארד דולר, וזאת כדי להימנע מכניסה למשפט; עד כה דווח כי היא מציעה 15 מיליארד דולר

חזי שטרנליכט 08:4018.10.19
חברת התרופות טבע הכפילה את ההצעה שלה לתשלום לצורך השגת הסדר כדי להימנע מכניסה למשפט בפרשת משככי הכאבים (האופיואידים) שאמור להיפתח ביום שני הקרוב בארה"ב - לפי דיווח של הוול סטריט ד'ורנל  אמש (ה'), טבע מציעה לתרום כחלק מההסדר תרופות חינם ולספק שירותים שמוערכים ב-29 מיליארד דולר. לפני יומיים דיווחה סוכנות בלומברג כי בשלב מוקדם יותר במגעים מדובר היה בהצעה בהיקף של 15 מיליארד דולר על פני עשור. מניית טבע זינקה במסחר בוול סטריט אתמול ב-11.8% על רקע הדיווחים בנוגע לחלקה בהסדר אפשרי.

 

 

בהצעה הנוכחית, כך לפי הדיווחים, לא נמסרה התקופה שלאורכה יחולק הפיצוי מצד טבע, כך שייתכן שמדובר בפרק זמן ארוך במיוחד. המגעים צפויים ככל הנראה להימשך אל תוך סוף השבוע, כאשר נקודת הזמן הקריטית היא יום שני הקרוב, בשעות הבוקר בעיר קליבלנד שבמדינת אוהיו. אז צפוי להתחיל המשפט. ככל שטבע וחברות מרכזיות אחרות שצפויות לעמוד למשפט כגון ג'ונסון אנד ג'ונסון, ועוד שלוש מפיצות גדולות של תרופות בארה"ב, לא יגיעו לפשרה, המשפט ייפתח כסדרו. לפי ההערכות, ההיקף הכולל של ההסדר המוצע מצד חברות התרופות עומד על כ-51 מיליארד דולר. פרט לחלקה של טבע, הוא יכלול תשלום במזומן בסך 18 מיליארד דולר על פני 18 שנה מצד שלוש המפיצות - מק'קסון, קרדינל ואמריסורסברגן, וכן 4 מיליארד דולר מצד ג'ונסון אנד ג'ונסון.

מה דעתך על מניית טבע (US):
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

המשפט בפרשת משככי הכאבים מרכז כבר קרוב ל-2,600 תביעות. הן החלו להצטבר בשנת 2017 עד שרוכזו למשפט שאמור לנהל השופט דן פולסטר, בביהמ"ש המחוזי בעיר קליבלנד. הפרשה נסובה על פני שני עשורים החל מאמצע שנות התשעים. אז החל השימוש במשככי כאבים להפוך למגיפה של התמכרויות, כאשר לפי האישומים חברות התרופות שיווקו באופן נרחב את משככי הכאבים.

 

 

 צילום: EPA

 

אחת ההתפתחויות בפרשה עד כה היתה פניית חברת פרדו פארמה לביהמ"ש להליכי פשיטת רגל, כחלק מגיבוש הסדר בהיקף של 10 עד 12 מיליארד דולר בפרשה. לחברה תפקיד מרכזי יותר שכן היא שיווקה את תרופת האוקסיקונטין מתוצרתה שהפכה שם נרדף למשככי הכאבים בארה"ב. ההצעה כללה תשלום של 3 מיליארד דולר מטעם משפחת סאקלר שמחזיקה בחברה, כחלק מההסדר ואספקת תרופות בחינם למערכת הבריאות האמריקאית בהיקף של מיליארדי דולרים. אולם 24 מדינות בארה"ב עדיין מתנגדות להסכם זה וטוענות כי אינו מספק.

 

מי שמובילים את המגעים בסבב השיחות הנוכחי הם התובעים הכללים במדינות טנסי, טקסס, צפון קרולינה ופנסילבניה. לפי הוול סטריט ג'ורנל, הזהות של מנהלי המו"מ גורמת למתחים עם מדינות אחרות בארה"ב, ערים ומחוזות שאינם תומכים בגישה של הסדר כספי לסיום המשפט. כך למשל התובע הכללי של אוהיו, דייב יוסט, שלח מכתב לארבעת התובעים מהמדינות המובילות את המו"מ והביע דאגה ממתווה הסכם המתגבש. יוסט מתלונן על כך שלא נערכות התייעצויות עם שאר התובעים הכלליים בנוגע לתנאי ההסכם באופן ש"מגביר את הסיכון לתוצאה כפי שראינו במקרה של ההסדר עם פרדו, שבו כמחצית מהמדינות אינן חלק מההסכם". הדבר עשוי להוביל לכך שיושג הסדר בלתי ישים גם במקרה של טבע.

 

לטבע יש חלק משמעותי בפרשה עקב רכישת חטיבת הגנריקה של אלרג'ן, רכישה שהושלמה ב-2016. החטיבה (אקטביס) היתה אחראית לכמעט שליש מהכדורים לשיכוך כאבים שהופצו בשנים 2006 עד 2012, כך לפי מידע פנימי של הרשות למלחמה בסמים בארה"ב. הרכישה גם סיבכה את טבע בחוב פיננסי עצום של 26.6 מיליארד דולר, שמוביל למינוף גבוה וגם מסבכת אותה כעת במשפט גורלי שעלול להוביל אותה לתשלום בעשרות מיליארדי דולרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x