$
מט"ח וסחורות

הפאונד שב למגמה חיובית בשוק הבינלאומי, לאחר עלייה וירידה

בריטניה והאיחוד האירופי הגיעו לטיוטת הסכם בנוגע להיפרדות של הממלכה מהאיחוד - אך קיים חשש כי ההסכם לא יעבור בפרלמנט הבריטי; בשוק הבינלאומי המטבע הבריטי עולה ב-0.2% ועומד על 1.285 דולר, לאחר שמוקדם יותר היום קפץ ב-0.9%; מול השוק המקומי הפאונד עולה ב-0.5%, ועומד על 4.547 שקלים, אך מוקדם יותר זינק ב-1.1%

שיר רייטר 19:3217.10.19

הפאונד חזר למגמה חיובית - עולה ב-0.2% ל-1.285 דולר, ובפעם השלישית מאז ההתפתחויות היום בנושא הברקזיט שינה המטבע מגמה. תחילה זינק המטבע בשוק הבינלאומי ואחר כך ירד לעומת הדולר והשקל. לפני ששב למגמה חיובית, היה המטבע יציב. מול השוק המקומי הפאונד עולה ב-0.5% ועומד על 4.547 שקלים.

 

השינויים חלים על רקע החשש כי ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון לא יצליח להעביר את ההסכם החדש עם האיחוד האירופי בהצבעה בפרלמנט הבריטי. דווקא בעלי בריתו של ג'ונסון, המפלגה היוניוניסטית הדמוקרטית (מפלגה צפון אירית), הודיעה היום כי אינה יכולה לתמוך בהסכם בכל מה שקשור למולדתם צפון אירלנד.

 

ג'ונסון הודיע מוקדם יותר היום על "הסכם חדש נהדר" עבור הליך ההיפרדות של הממלכה מהאיחוד האירופי - כך לפי ציוץ שפירסם ג'ונסון בחשבון הטוויטר שלו. גם נשיא הנציבות האירופית ז'אן קלוד יונקר צייץ בטוויטר וכתב כי ההסכם "הגון ומאוזן עבור האיחוד האירופי ועבור בריטניה".

 

מוקדם יותר היום הפאונד ירד ב-0.3% מול מקבילו האמריקאי ל-1.278 דולר לפאונד. היורו טיפס ב-0.4% לרמה של 1.112 דולר ליורו. בשוק המט"ח הישראלי ירד הפאונד ב-0.3% ל-4.527 שקלים, בהמשך לזינוק נוסף של 1.1% שרשם היום המטבע הבריטי, כששערו היציג נקבע לפי כחצי שעה על 4.532 שקלים.

 

עוד בשוק המקומי - מוקדם יותר הדולר נחלש ב-0.1% ל-3.540 שקלים, היורו טיפסס ב-0.2% ונסחר ב-3.935 שקלים. נקבעו השערים היציגים של היום - הדולר התחזק ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.545 שקלים, היורו קפץ ב-0.7% ושערו היציג נקבע על 3.926 שקלים.

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון צילום: AFP

 

 

שיחות המשא ומתן בין נציגי בריטניה ואירופה הצליחו להגיע לטיוטת הסכם ברקזיט לאחר 11 שעות של דיונים ולקראת ועידת האיחוד האירופי הקריטית שתתקיים היום. בריטניה הסכימה לוויתורים בנוגע לגבול האירי – הנושא שהיה המקור לבעיות הרבות ביותר סביב הסכם ההיפרדות.

 

"יש לנו הסכם חדש ומצוין, שלוקח בחזרה את השליטה", כתב ראש הממשלה ג'ונסון בחשבון הטוויטר שלו. "כעת צריך הפרלמנט לסיים את הברקזיט, כך שנוכל להתקדם לסדרי עדיפויות אחרים, כמו יוקר המחיה, מערכת הבריאות, פשיעה אלימה והסביבה שלנו". ג'ונסון קרא למחוקקים הבריטים לגבות את העסקה כשתוצג בפני הפרלמנט בשבת.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x