שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

לאחר מדד ספטמבר השלילי - נסיגה בשער היציג של השקל

הדולר היציג טיפס ב-0.7% ונקבע על 3.536 שקלים, היורו עלה ב-0.7% ל-3.900 שקלים; הלמ"ס עדכנה אתמול שמדד המחירים לצרכן ירד בספטמבר ב-0.2%; מזרחי טפחות: "צפויה החלטה לא פשוטה לבנק ישראל"

מיקי גרינפלד 12:5216.10.19

נסיגה בשקל, יום לאחר פרסום מדד המחירים לצרכן: הדולר היציג טיפס היום ב-0.7% ונקבע על 3.536 שקלים, היורו עלה ב-0.7% ל-3.900 שקלים. כנהוג בימי חול המועד, השער הייציג נקבע היום מוקדם מן הרגיל, בדומה לנוהל של ימי שישי. בשווקים הבינ"ל: היורו יציב, נסחר ב-1.103 דולר, הפאונד יורד ב-0.4% ל-1.273 דולר. 

 

מדד המחירים לצרכן ירד בספטמבר ב-0.2%, בדומה לתחזיות הכלכלנים – כך עדכנה אתמול הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מתחילת השנה עלה מדד המחירים לצרכן ב-0.6% וב-12 החודשים האחרונים הוא עלה ב-0.3%. במקביל, מדד מחירי הדירות לחודשים יולי-אוגוסט עלה ב-0.1% לעומת החודשיים הקודמים להם וב-1.3% לעומת התקופה המקבילה.

 

"כל המדדים והאינדיקציות שפורסמו מעידים על סביבת מחירים נמוכה, רחוקה מרמת היעד, ופוחתת. בד בבד, מחירי הדירות בבעלות דייריהן שבו לעלות החודש. בנק ישראל יצטרך לקבל החלטה לא פשוטה, שכן קצב אינפלציה כה נמוך עשוי להצדיק הפחתה של הריבית מרמתה הנוכחית. יש לציין, עם זאת, כי עד למועד ההחלטה הבא של הריבית יפורסם מדד חודש אוקטובר וכמו כן יפורסמו נתוני צמיחה מעודכנים", אמר בתגובה רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה במזרחי טפחות.

 

 צילום: בלומברג

 

 

ימי הכרעות בבריטניה

בשווקים העולמיים ממתינים בעיקר לעדכונים מחזית הברקזיט בבריטניה-אירופה ובחזית שיחות הסחר בין ארה"ב לסין. דיווחים שיצאו אתמול על מסמכי טיוטת הסכם שהוחלפו בין הנציגות האירופית לבריטית הקפיצו את הפאונד במעל 1% בשוק העולמי (המטבע טיפס אתמול ב-1.5% בשוק המקומי, שערו היציג נקבע על ל-4.442 שקלים).

 

זהו הלו"ז הצפוף מאד שעל הפרק: הצדדים ינסו להגיע להסכם במהלך ועידת מדינות האיחוד האירופי שתתכנס מחר, ה-17 באוקטובר. הפרלמנט הבריטי קיבל החלטה על התכנסות נדירה בשבת הקרובה על מנת להצביע על הסכם ברקזיט אם אכן בוועידת האיחוד הצדדים יגיעו להסכמות. זו תהיה הפעם הראשונה שהפרלמנט מתכנס ביום שבת מאז 1982 (בשעתו הרקע להתכנסות היתה מלחמת פוקלנד).

 

אם הצדדים לא יגיעו להסדר מוסכם שיאושר בפרלמנט עד ה-19 באוקטובר, ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מחויב לפי החוק שהעביר הפרלמנט לבקש מהאיחוד דחייה של מועד הפרידה, העומד על ה-31 באוקטובר – זאת על אף שהוא מתנגד בתוקף למהלך של דחייה. 

 

בכל הנוגע לשיחות בין ארה"ב לסין, עד כה ככל הידוע הצדדים עדיין לא חתמו על הסכם השלב הראשון שעליו דיווחו בסוף השבוע בחגיגיות, שכולל שורה של התחייבויות בסיסיות מצד שני הצדדים בענייני הסחר.

 

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון צילום: איי אף פי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x