$
שווקי חו"ל

פרשת האופיואידים: מדינת אריזונה פורשת מהסדר הפשרה עם חברת פרדו

אריזונה החליטה לפרוש מההסדר שהושג בין יצרנית האוקסיקונטין לבין 24 מדינות בארה"ב והוערך ביותר מעשרה מיליארד דולר. הפרישה עלולה לסבך את הסדר הפשרה שאליו עשויות להצטרף יצרניות ומפיצות נוספות של אופיואידים בהן טבע

שירות כלכליסט 19:0009.10.19

מדינת אריזונה בארה"ב משכה את תמיכתה מהסדר הפשרה עם יצרנית האוקסיקונטין, חברת פרדו, בפרשת האופיואידים. זאת, לאחר שלטענת אריזונה פרדו ביקשה "לערער על התנאים המהותיים של העסקה". כך מדווח אתר CNN

 

 

מאז הגישה פרדו בקשה להגנה מפני פשיטת רגל בספטמבר, אריזונה היא המדינה הראשונה שהחליפה צד בהסדר הפשרה המוערך ביותר מעשרה מיליארד דולר. 

 

מייסדי פרדו ריימונד ובוורלי סאקלר מייסדי פרדו ריימונד ובוורלי סאקלר צילום: Perdue Pharma

 

 

 בחודש שעבר הגיעה פרדו להסדר פשרה עם 24 מדינות בארה"ב ועם הממשלות המקומיות בהן שהגישו את הרוב המכריע מתוך 2,600 התביעות שהוגשו נגד החברה.

 

בתביעות נטען כי פרדו ובעלי החברה, משפחת סאקלר, תרמו למשבר בריאות חמור בארה"ב לאחר ששיווקו אופיואידים באופן אגרסיבי תוך צמצום סיכוני ההתמכרות ונטילת מנת יתר. התנהלות זו, יחד עם פעולות שביצעו יצרניות אחרות של אופיואידים, גרמה על פי הנטען לכמעט 400 אלף מקרי מוות בארה"ב מאז 1999.

 

בהצהרה מטעם מדינת אריזונה מסר היועץ המשפטי לממשלה במדינה מארק ברנוביץ ' כי "פדרו ומשפחת סאקלר צריכים לקחת אחריות על תפקידם במשבר האופיואידים". פרדו עצמה סירבה להגיב לידיעה.

 

מסמכים שהוגשו לאחרונה לבית המשפט בארה"ב חשפו כי משפחת סאקלר משכה מפרדו דיבידנד עצום של 13 מיליארד דולר - מה שמעמיד באור אחר את הסדר הפשרה המוצע. עורך דין מטעם משפחת סאקלר מסר בשבוע שעבר כי חלק גדול מהכסף שנמשך על ידי המשפחה שולם לרשויות המס וחלק אחר ממנו הושקע מחדש בעסקים שיימכרו במסגרת ההסדר המוצע.

 

פרישת אריזונה מההסדר מתבצעת לפני החלטתו הצפויה של בית משפט בניו יורק בבקשת החברה למתן צו מניעה שישהה את ההתדיינות המשפטית בעניינה למשך תשעה חודשים נוספים. על פי בקשת החברה, הצו דרוש כדי שפרדו תוכל להגיע להסדר גם עם יתר התובעים.

 

פרדו ביקשה להגן על משפחת סאקלר מההתדיינות המשפטית, בין היתר מאחר שהציעה לתרום לתרום לפחות 3 מיליארד דולר ליישוב התביעות נגדה.

 

מתנגדי הסדר הפשרה מאשימים את המשפחה בכך שהיא מנסה להשתמש בפשיטת הרגל של פרדו כדי להגן על הונם מפני הקורבנות.

 

יחד עם אריזונה, 25 מדינות מתנגדות כעת להסדר עם פרדו. קנטאקי ואוקלהומה הגיעו כבר להסדרי פשרה עם פרדו.

 

ביום שלישי פסק שופט במסצ'וסטס נגד משפחת סאקלר, לאחר שזו ביקשה לדחות את תביעת המדינה נגדה. השופט דחה את טענת בני המשפחה שלפיה הם לא היו מעורבים באופן אישי בהתנהלות של פרדו.

 

מסצ'וסטס הייתה המדינה הראשונה שתבעה את הסאקלרים ומובילה את ההתנגדות להסדר המוצע עם פרדו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x