שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

הדולר מטפס ל-3.5 שקלים לאחר החלטת הריבית

הבנק בראשות הנגיד אמיר ירון הותיר את הריבית במשק על שיעור של 0.25%: הדולר עולה ב-0.2% אחרי שטיפס היום ב-0.3%, היורו מתחזק ב-0.4% ל-3.847 שקלים; פועלים: "הלחץ על הבנק לפעול גדל, אך בשלב זה הוא יעדיף לשמור את כלי הריבית למצב של החמרה של ממש בפעילות הכלכלית"

מיקי גרינפלד 16:1707.10.19

השקל ממשיך להיחלש אחרי שבנק ישראל הותיר את הריבית על כנה: הדולר עולה ב-0.2% ל-3.5 שקלים, היורו עולה ב-0.4% ל-3.848 שקלים.   

 

בשווקים הבינ"ל: היורו מטפס ב-0.2% מול מקבילו האמריקאי ונסחר ב-1.099 דולר, הפאונד יורד ב-0.1% ל-1.232 דולר.

 

מוקדם יותר היום ננעל הדולר בעלייה של 0.3% ושערו היציג נקבע על 3.493 שקלים, היורו התחזק היום ב-0.4% ושערו היציג נקבע על 3.833 שקלים 

 

בנק ישראל בהובלת הנגיד אמיר ירון הותיר היום (ב') את הריבית במשק על שיעור של 0.25%. חטיבת המחקר של הבנק צופה כי גם בשנה הקרובה תישאר הריבית ברמתה הנמוכה ואולי אף תרד ל-0.1%

 

 

הנגיד אמיר ירון הנגיד אמיר ירון צילום: עמית שעל

 

 

החלטת הריבית היום היא אחת לפני האחרונה ב-2019, והבנק יפרסם החלטה אחת נוספת, ב-25 בנובמבר. ההחלטה הראשונה של 2020 תתקבל ב-13 בינואר.

 

ברבעון השלישי נרשם ייסוף של כ-4.4% בשקל, זאת לאחר ייסוף של כ-5% במהלך המחצית הראשונה של השנה. כלומר, לאחר שבמהלך שנת 2018 נרשם פיחות (היחלשות) של כ-2.8% בשקל מול הסל, במהלך 2019 השקל שינה כיוון ושב להתחזק באופן משמעותי - בסיכום תשעת החודשים הראשונים של 2019, רבעון ראשון-שלישי, התחזק השקל ב-9.1% (בארבעת ימי המסחר של ספטמבר, כולל היום, לא נרשמה תנועה מהותית בשקל-דולר).

 

"בנק ישראל, שאמנם שינה את הטון בעת האחרונה לכיוון פחות ניצי בהקשר של העלאת ריבית, לא התערב בשוק המט"ח במטרה לתמוך בשקל, זאת על אף הירידה של מדד שער החליפין הנומינאלי לשפל היסטורי. נראה שהבנק המרכזי בהובלת הנגיד אמיר ירון מאותת כי בניגוד לשנים קודמות, שבהן רכישות המט"ח היוו חלק בלתי נפרד מתמהיל המדיניות, שמטרתה העיקרית היא השגת יעד יציבות המחירים, הוא לא ימהר להתערב בשוק המט"ח כשהשקל מתחזק", כותבים הכלכלן הראשי בלאומי שוקי הון גיל מיכאל בפמן ואסטרטג הריביות של לאומי שוקי הון דודי רזניק.

 

כלכלני בנק הפועלים מציינים בעניין העלייה בשקל כי העלייה בסיכונים הפוליטיים בעולם מקטינה את ההשקעות הפיננסיות של ישראלים בחו"ל מה שפועל בתקופה זו לייסוף השקל. אי-הוודאות הפוליטית בישראל גברה גם כן - "היא פחות מטרידה את המשקיעים הישראלים, שהם להערכתנו בעלי המשקל הדומיננטי במסחר בשוק המט"ח", אומרים כלכלני פועלים.

 

"בנק ישראל בחר עד כה לא להתערב במסחר, על אף שבהודעת הריבית האחרונה הוא לא פסל שימוש בכלי הזה", מציינים בפועלים, ומוסיפים: "הייסוף בשער השקל וירידת מחירי הנפט הביאו לירידה בציפיות לאינפלציה הנגזרות משוק ההון לרמה של 0.8% בלבד. הלחץ על בנק ישראל לפעול גדל, אך אנו מעריכים שבשלב זה בנק ישראל יעדיף לשמור את כלי הריבית למצב של החמרה של ממש בפעילות הכלכלית. אנו מעריכים כי לאור הצפי להמשך הפחתות ריבית בארה"ב, הייסוף החד בשער השקל בחודשים האחרונים, והירידה בציפיות לאינפלציה, התחזית המעודכנת תחזה יציבות בריבית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x