שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

כלל השקיעה כבר יותר ממיליארד שקל באנרגיה ירוקה

חברת ביטוח רוכשת 8% מחוות רוח ימית באנגליה תמורת 50 מיליון ליש"ט. התשואה הצפויה: 8% בשנה. השקעה זו מצטרפת להשקעות נוספות שביצעה בישראל וספרד

רחלי בינדמן 07:5107.10.19

כלל ביטוחבניהולו של יורם נוה מגדילה את החשיפה שלה לתחום האנרגיה הירוקה ורוכשת חלק מחוות רוח ימית פעילה מול חופי אנגליה. במסגרת העסקה תשקיע כלל 50 מיליון ליש"ט, שיקנו לה אחזקה של כ־8% בנכס המייצר אנרגיה מתחדשת, חוות רוח ימית באנגליה — כך נודע ל"כלכליסט". את חלקה רוכשת כלל מ־BAE, קרן פנסיה אנגלית המנהלת את הפנסיות של עובדי חברת BAE Systems, חברה ביטחונית בריטית למוצרי ביטחון ואווירונאוטיקה, בין החברות הביטחוניות הגדולות בעולם.

 

 מימין: מנכ"ל כלל ביטוח יורם נוה ומנהל ההשקעות הראשי של כלל יוסי דורי מימין: מנכ"ל כלל ביטוח יורם נוה ומנהל ההשקעות הראשי של כלל יוסי דורי צילומים: עמית שעל, כלל ביטוח אלבטרוס

 

הפרויקט מתוחזק ומתופעל על ידי שותפה בנכס, חברת אורסטד (Ørsted), אחת מהחברות הגדולות בעולם בתחום האנרגיה המתחדשת ובהקמה והפעלה של תחנות רוח. עם השלמת העסקה תמשיך אורסטד להחזיק ב־50% מהבעלות בפרויקט, בנוסף ל־ BAE שתחזיק כ־17%, כלל ביטוח ופיננסים כ־8% וביתרת הבעלות תחזיק קרן תשתיות גדולה ששמה לא נחשף. החווה מחזיקה בהסכם למכירת חשמל וזכאית לסובסידיה מממשלת בריטניה למשך 15 שנה.ד צפי התשואה השנתית הפנימית בעסקאות מסוג זה עומדת על כ־8% ומדובר בהשקעה שמתבצעת עבור כספי החיסכון ארוך הטווח של כלל, בעידן של ריבית אפסית.

 

אין זו ההשקעה הראשונה של כלל בתחום האנרגיה המתחדשת והירוקה. כלל כבר סיפקה הלוואות לפרויקטים של חוות רוח בישראל. אולם זוהי עסקת ההשקעה הראשונה שלה בתחום חוות הרוח הימיות — ובמניות.

 

לכלל השקעות נוספות בתחום האנרגיה המתחדשת, הכוללות השקעה בתחום הסולארי, דוגמת הפרויקט התרמו־סולארי באשלים. כמו כן, לאחרונה השקיעה כלל בפרויקט פוטו וולטרי בספרד וכן נבחנות השקעות נוספות בתחום החשיפה של כלל בחוב ובמניות לתחום האנרגיה הירוקה עומדת על קצת יותר ממיליארד שקל ומדובר בתחום חם שהיא מעוניינת לגדול בו.

 

את העסקה הובילו ליאת חזות, מנהלת ענף אשראי ותשתיות בכלל ודודי לוי, מנהל מחלקת תשתיות בחברה. את כלל ייצג בעסקה משרד עו"ד פישר בכר חן ושות'. יוסי דורי, מנהל ההשקעות הראשי של כלל מסר ל"כלכליסט", כי "אנחנו ממשיכים באסטרטגיית ההשקעה לטווח ארוך בתשתיות ככלל ובאנרגיה ירוקה בפרט".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x