$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל טבע ישראל לשעבר הנפיק חברת קנאביס בקנדה

החברה הישראלית אינוקאן פארמה, שמפתחת מוצרים מבוססי קנאביס, גייסה 2 מיליון דולר קנדי תמורת 4% ממניותיה לפי שווי של 26 מיליון דולר קנדי; אחד ממייסדי החברה והיו"ר הוא מנכ"ל טבע ישראל לשעבר רון מירון

צלי גרינברג 06:5126.09.19

חברת אינוקאן פארמה הישראלית, הפועלת בתחום הקנאביס, יצאה בהנפקה ראשונה של מניותיה (IPO) בבורסת קנדה (CSE) לפי שווי חברה של 26 מיליון דולר קנדי. החברה מפתחת על בסיס רכיבי הצמח שיטות להזרקת חומרים, משחות תרופתיות לעור ומוצרי קוסמטיקה.

 

החברה, שהוקמה באוקטובר 2017, גייסה כ־2 מיליון דולר קנדי עבור הנפקת כ־6.1 מיליון ממניותיה, המהוות כ־4% מהון מניות החברה, במחיר של 0.18 דולר קנדי למניה; וכן אופציות לרכישת כ־3.05 מיליון מניות נוספות, שיהוו עד 3.4% מהון המניות, בכ־0.3 דולר קנדי למניה. ההנפקה התבצעה בצורה של הקצאת מניות. כלומר, הכסף נכנס לקופת החברה ולא לכיסם של בעלי המניות.

 

מהמשקיעים: חברת סולסקן שרות פרסול בעלת עניין בה

 

עד היום הושקעו בחברה 4.4 מיליון דולר אמריקאי, 3 מיליון דולר מהם על ידי חברת ההשקעות סולסקן (Solsken limited) מגיברלטר, המשקיעה בחברות קנאביס. אחת מבעלות העניין בסולסקן היא רות פרסול, מייסדת ענקית ההימורים הווירטואליים PartyGaming, תמורת 21% ממניות החברה.

 

ההון הראשוני גויס ממשפחה וחברים במהלך המחצית הראשונה של 2018. אלה השקיעו כ־120 אלף דולר עבור כ־30% ממניות החברה. כ־850 אלף דולר (3 מיליון שקל) גוייסו מ־522 משקיעים באוגוסט האחרון באמצעות גיוס מימון המונים בפיפלביז תמורת כ־10% ממניות החברה. כ־40 משקיעים נוספים השקיעו סכום נוסף של 450 אלף דולר (1.6 מיליון שקל), ביניהם נותני שירותים וספקים, המחזיקים יחד בכ־7% ממניות אינוקאן.

 

רון מירון, לשעבר מנכ"ל טבע ישראל ואחד ממייסדי אינוקאן, המשמש גם כיו"ר החברה ומחזיק ב־4.8% ממניותיה, אמר ל"כלכליסט": "כחברת תרופות נזדקק להון משמעותי כדי למצות את מלוא הפוטנציאל הגלום בחברה. בבורסת קנדה, שמרכזת פעילות ערה של חברות בתחום הקנאביס ומושכת אליה משקיעים בתחום מכל העולם, מצאנו עניין, היות ואינוקאן פונה לשוק הבינלאומי ולא הישראלי. ההנפקה בקנדה גם מסייעת להגיע למגוון משקיעים רחב יותר ועם מוצר בינלאומי כמו שלנו, זה רק יטיב עם החברה".

 

 

רון מירון, לשעבר מנכ"ל טבע ישראל רון מירון, לשעבר מנכ"ל טבע ישראל צילום: עמית שעל

 

יחד עם מירון ייסדו את החברה גם איריס בינקוביץ , המשמשת כמנכ"לית אינוקאן, המגיעה מתחום השיווק והסחר הבינלאומי ומחזיקה ב־4.14% ממניות החברה; יורם דרוקר, שהיה בין מייסדי החברות הציבוריות פלוריסטם, Brainstorm ו־Cell Source, מחזיק ב־9.69% מהמניות; וניר אברם, המשמש כמנהל מחקר ופיתוח, כיהן בעבר כסמנכ"ל מחקר ופיתוח בחברות קוסמטיקה שונות והיה חבר בצוות החדשנות של חברת התרופות פריגו, מחזיק ב־3.19% מהחברה.

 

החברה בונה אסטרטגיית צמיחה מתמשכת הנשענת לטווח הארוך על שיטות הזרקה ייחודיות (כשיטות הולכה) לרכיבי צמח הקנאביס. היא חתומה לפיתוח פלטפורמות בתחום בבלעדיות עם חברת יישום — חברת המסחור של האוניברסיטה העברית — ופרופ' חזי ברנהולץ, מהממציאים והמפתחים של תרופת DOXIL, המסייעת להאריך חיי חולות סרטן שד ושחלות.

 

 

פרופ' חזי ברנהולץ פרופ' חזי ברנהולץ

 

לטווח הקצר יותר, פועלת החברה לפיתוח מוצרי קוסמטיקה ומשחות דרמטולוגיות לעור האדם שיכילו רכיבי קנאביס ויימכרו ללא מרשם רופא (מעבר לדלפק). בין התרופות שהחברה פועלת להוצאתן לשוק: טיפול בתסמיני מחלת העור פסוריאזיס, ששוק התרופות להקלתה נאמד בארה"ב לבדה ב־5 מיליארד דולר אמריקאי; ומשחה המיועדת לכאבי שרירים, שהשוק לטיפול בהתוויה זו מוערך ב־22 מיליארד דולר בעולם המערבי. לפי החברה, ישנם כמה פטנטים נוספים לבעיה רפואית זו שמצוים כעת בתהליכי רישום.

 

"ניכר שזה בדיוק הזמן להיכנס עם מוצר מנצח"

 

לשאלה כיצד הגיע מתחום התרופות לקנאביס ענה מירון, כי "יורם דרוקר פנה אלי עם הרעיון למיזם. אמדתי אותו ואהבתי גם את הצוות שהתגבש וגם את הרעיון שעומד מאחורי הנושא. מזה זמן שנושא הקנאביס עולה בהיבטי התרופות, אבל זה מעולם לא היה בקונצנזוס מחד ובתהליכי מחקר ומדע כמו שזה היום. ניכר שזה בדיוק הזמן להיכנס לנושא עם מוצר מנצח, ואני מאמין שתוך שנה וחצי נהיה עם תרופה בשוק".

 

בינקוביץ הוסיפה כי "החברה הצליחה לאתר מסלול רגולציה אשר במסגרתו ניתן לקבל אישור לתרופות ללא מרשם רופא במסלול מקוצר, ואף להשיקן לציבור הרחב בשלב הראשון בארה"ב, בפרק זמן שאורך על פי רוב 24-18 חודשים בלבד. מסלול זה מאפשר גישה מהירה לשוק ולהכנסות ראשוניות בארה"ב. בהמשך יושקו המוצרים גם בקנדה ובאירופה, בכפוף לעדכוני הרגולציה המתאימים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x