$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

נסיונות שיבוש החקירה בנגב קרמיקה: "אם ישאלו, תגידי שאבי מוטולה אמר לך"

בכירי נגב קרמיקה לשעבר, שחששו כי התרמית שהובילה לניפוח הכנסות החברה עומדת להיחשף, פעלו לשיבוש החקירה; הגדיל לעשות סמנכ"ל הכספים אביהו איבשיץ, כשניסה לכאורה לשכנע את מנהלת מחלקת החשבוניות גלית דורי להפיל את כל התיק על המנכ"ל; דורי חששה, הכינה לעצמה תעודת ביטוח והקליטה את השיחה עם איבשיץ; כלכליסט חושף את ההקלטה הדרמטית שמשמשת אחת הראיות המרכזיות במשפט שיחל היום

תומר גנון 06:5324.09.19

היה קשה להתעלם מהמתיחות והדריכות ששררו במסדרונות הנהלת קבוצת נגב בראשל"צ בסוף חודש מרץ 2015. רק כמה שבועות לפני כן, לאחר תשע שנים בחברה, פוטר אבי מוטולה, המנכ"ל הכל יכול של חברת העיצוב וייצור האמבטיות וחדרי השירותים. העובדים הבינו שמשהו גדול מתרחש מאחורי הקלעים.

 

בעקבות מידע שהחל לזרום להנהלה על אי־סדרים חשבונאיים בתקופתו של מוטולה, החל צוות בדיקה מיוחד — שכלל את מבקר הפנים, חשבת אפריקה תעשיות, בודק חיצוני ומשרד החקירות הפרטי ויצמן יער — לזמן את העובדים לשיחות, תוך בדיקה מקיפה בהנהלת החשבונות. בכל יום נקראו עוד ועוד עובדים לתשאול, ואנשי ביקורת חיצונית בחנו את תוכנות ניהול המלאים והכרטסות.

 

אבי מוטולה. היקף הפרשה התברר רק אחרי פיטוריו אבי מוטולה. היקף הפרשה התברר רק אחרי פיטוריו צילום: אוראל כהן

 

 

הבדיקה, כך התלחששו העובדים, נגעה לחשד למשיכות אסורות של כספים על ידי מוטולה ואחרים מקופת החברה. אלא שבכירים ידעו שזה ממש לא כל הסיפור. הם חששו שדבר חמור לא פחות עומד להתגלות: תרמית חשבונאית רחבת היקף שהובילה לניפוח ההכנסות, במטרה לעמוד ביעדי המכירות והבונוסים.

 

הלחץ בקרב הבכירים היה בשיאו. לא פחות מ־11 עובדים, כך לפי כתב האישום שהוגש לבית המשפט המחוזי בתל אביב, השתתפו בתרמית שהובילה לימים לתיקון דו"חות (ריסטייטמנט) לשנים 2014-2012 של החברה־האם דאז, אפריקה תעשיות, ולמחיקת הון עצמי בהיקף גדול של כ־73 מיליון שקל. זאת היתה שאלה של שעות או ימים עד שצוות הבדיקה יגיע גם אליהם. ולא היתה להם כוונה לשאת באחריות.

 

על פי כתב האישום, חלק מהעובדים – בהם המנכ"ל המפוטר מוטולה, סמנכ"ל הכספים אביהו איבשיץ ומנהלת שירות הלקוחות ואחראית מחלקת החשבוניות, גלית (בן מאיר) דורי – חצו את הגבול. הם ניסו לתאם ביניהם גרסאות, ובכך פעלו לשבש את החקירה שכבר היה ברור שתגיע.

 

מימין: אביהו איבשיץ וגלית דורי מימין: אביהו איבשיץ וגלית דורי צילום: אוראל כהן

 

 

כפי שפורסם בעבר ב"כלכליסט", דורי גם החליטה בנוסף לנסות להכין לעצמה תעודת ביטוח. היא הקליטה, למשל, שיחה שערכה עם איבשיץ, במטרה להשתמש בהקלטה כדי להוכיח מי עמד מאחורי ההנחיות לשפץ את המספרים. את ההקלטה גילו לימים חוקרי רשות ני"ע.

 

תוכנה המלא של השיחה, שעיקרה נחשף כאן לראשונה, הוא אחת הראיות שעליהן ביססה לבסוף מחלקת ני"ע בפרקליטות את האישומים נגד מוטולה, איבשיץ ודורי על שיבוש מהלכי משפט. הבוקר ייפתח המשפט בבית המשפט המחוזי בתל אביב.

 

מהקלטת, וכך גם לפי כתב האישום, עולה כי איבשיץ ביקש לכאורה מדורי לומר לגורמים הבודקים כי אינו קשור לפעילות האסורה, ושרק מוטולה נתן את ההנחיה שהביאה לאי־הסדרים החשבונאיים בקבוצה. כמו כן, ביקש איבשיץ מדורי לומר שנודע לו על אי־הסדרים החשבונאיים בחברה־הבת ויה ארקדיה רק לאחר פרסום הדו"חות הכספיים של אפריקה תעשיות, ושהלקוחות ביקשו שהחברה תנהג כפי שנהגה.

 

חלקם של איבשיץ ודורי בניפוח הדו"חות, כך כתב האישום, היה מרכזי (ראו מסגרת), ועל כן להקלטות האלה צפוי להיות משקל לא מובטל בניסיון להוכיח את הכוונה הפלילית שבמעשים. ובוודאי בניסיונות לשבש את החקירה.

 

איבשיץ התעקש בשיחות לנסות לנתק את עצמו מההנחיות שניתנו לדורי לשחק במספרים, תוך שהוא מנסה לשכנע אותה שהוא נמצא בסיכון גדול יותר ממנה. "אני אסביר לך מה ההבדל בינך לביני", הוקלט איבשיץ מסביר לדורי במהלך השיחה.

 

"סמנכ"ל כספים, זיוף דו"חות כספיים, פלילי, כלא, בסדר? אצלך, עם כל הכבוד, במקרה הכי גרוע, תגידי, 'המנכ"ל אמר לי לעשות ככה' (...) ואז יכולים להגיד לך: הביתה. לי, במקרה הכי גרוע, יכולים לשלוח אותי לכלא. זה שונה?".

דורי: "מן הסתם".

איבשיץ: "בסדר? אותך לא יכולים לשלוח לכלא, את אבי ואותי יכולים לשלוח לכלא".

דורי: "אז אם אני אגיד שזה אבי, אז את אבי ישלחו לכלא?".

איבשיץ: "מה שאני בא ואני אומר: כרגע הקו הוא שההנחיה והאג'נדה הכללית ניתנה על ידי אבי".

דורי, כך עולה מההקלטות, ניסתה לחדד עם איבשיץ מה כוונתו. "אז מה אתה מבקש ממני בשורה התחתונה? מחר בבוקר יבוא אליי מישהו מבקר מאפריקה ישראל ומה אתה רוצה שאני אגיד?".

איבשיץ: "שאבי מוטולה. שאבי מוטולה. האג'נדה בחברה היתה לעמוד ביעדים, בהנחיה, שלצורך העניין, של אבי מוטולה. לעשות הכל בכדי לעמוד...למשוך סחורה...".

דורי: "ואם ישאלו אותי, 'רגע, אבל מוטולה נתן לך הנחיה, נו ומה עשית?', מה שאני רוצה?".

אבישיץ: "לא".

דורי: "אז מי כיוון אותי? מי אמר לי מה לעשות? מה, אבי מוטולה יגיד לי איך להוציא את החשבונית?".

איבשיץ: "לא שואלים שאלה כזאת מי כיוון אותך".

דורי: "ואם יגידו לי, 'תגידי, מה שעשית, את חושבת שהוא בסדר? הוא לא בסדר?'. מה אני אמורה לענות?".

איבשיץ: "יכול להיות שזה לא בסדר, כנראה שזה לא בסדר, אבל אני קיבלתי הנחיה לעמוד ביעדים. וההנחיה הזאת באה מהמנכ"ל, היא לא באה ממני (איבשיץ — ת"ג). מעולם לא באה ממני".

דורי, כך עולה מהקלטות, התעמתה עם איבשיץ על תשובותיו. "אתה לא יכול לדבר איתי ככה, כמו שאתה מדבר עכשיו. אחרי כל מה שעברנו בכל השנים שאנחנו עובדים ביחד, שהלכנו יד ביד ועשינו את מה שעשינו ביחד, לנסות בשיחה הזאת לבוא ולהגיד לי, 'אני אשנה לך את כל מה שאת יודעת ומאמינה בארבעה משפטים, שבאים ואומרים 'אבי אמר לך לעמוד ביעדים ואת עשית חשבונית פיננסית'".

איבשיץ: "זה בסדר מבחינתך האמירה הזאת?".

דורי: "היא לא מפריעה לי לכאן או לכאן חוץ מזה שאני לא אהיה בפרונט, אין לי בעיה עם זה".

איבשיץ: "את לא תהיי בפרונט".

דורי לא השתכנעה. "תצא מזה, באמת", היא הטיחה באיבשיץ. "אז אבי מוטולה נתן את ההנחיה ופתאום, טאק. מי הזרוע המבצעת? גלית. אני צריכה לדעת איזה סוג של זרוע מבצעת אני שפתאום קמתי בבוקר והחלטתי שאני עושה חשבוניות פיננסיות? מה אני, מלך העולם? אני יכולה לעשות את מה שאני רוצה?".

איבשיץ: "אני אגיד לך, אבי אמר. אבי אמר".

אבל דורי מתעקשת: "אתה מוציא אותי מזה אביהו, אתה התחייבת לי בחדר הזה שעבדתי איתך פה. אני זוכרת את זה כמו אתמול. אני אמרתי לך, 'אביהו היקר, מה קורה אם דברים מתגלים?'. ואתה אמרת לי בצורה חד־משמעית, 'אין לך מה לדאוג. את קיבלת הנחיה. ואז אתה מביא אותם אליי?".

איבשיץ: "תקשיבי רגע, אני לא הבוס שלך. אבי מוטולה, אבי מוטולה לצורך העניין לקח על עצמו התחייבויות מכאן".

דורי: "מה זה אומר 'אני לא הבוס שלך'?".

איבשיץ: "אני לא הבוס שלך. את לא נכנסת אליי לחדר צורך העניין ומעדכנת ומדווחת. בגדול, אבי ניהל. אבי תפקד כבוס שלך, בסדר? נכון?".

דורי: "נכון, אבל מה אתה עושה, אתה מוציא את עצמך מהמשוואה הזאת. אומר לי, לא פנית אליי, לא אמרת לי כלום, לא עשיתי כלום...".

איבשיץ: "גלית, גלית, גלית תקשיבי רגע. אם אני ידעתי ב־28 (מועד פרסום הדו"חות — ת"ג) אני מואשם בזיוף דו"חות כספיים. את, באים אלייך לחשבונות, אצלי זה דו"חות כספיים. זה 2 אישומים".

דורי: "זאת אומרת שאתה הולך לכלא ואני הולכת הביתה".

איבשיץ: "אני הולך לכלא ואת לא הולכת הביתה".

 

תגובת עוה"ד אלון רון ואילת לשם שמייצגים את איבשיץ: "תוכנה של הקלטה זו יחד עם ראיות רבות נוספות, יוביל לדעתנו למסקנה ברורה שלפיה אביהו איבשיץ לא היה מודע בזמן אמת לנתונים המופיעים היום בכתב האישום, ובוודאי שלא היה שותף לכוונה או תוכנית להטעות משקיע כלשהו".

 

מעו"ד עודד גזית, שמייצג את אבי מוטולה, לא נמסרה תגובה. את תגובתה של דורי לא ניתן היה להשיג.

 

כך פעלה השיטה

 

על פי כתב האישום, התוכנית התרמיתית ל"בישול" דו"חות נגב קרמיקה התחלקה לשניים - "שיפוץ" שורת ההכנסות ו"טיפול" בשורת הרווח הגולמי. בכל הקשור לשורת ההכנסות, איבשיץ הנחה את דורי לנפח באמצעות חשבוניות כפולות את הכנסות בחברות הקבוצה נגב קרמיקה, ויה ארקדיה וסופר קרמיק במיליוני שקלים.

 

וכך זה התנהל: בשנים 2014-2012 הנפיקה דורי 2,100 חשבוניות פיקטיביות לעשרות לקוחות. מדובר בחשבוניות פיננסיות שכדי להפיקן היא הזינה למערכת הפנימית של החברה שם של לקוח וסכום בלבד. זאת, כדי לעקוף חסימה אוטומטית במערכת לחיוב הלקוחות, שמונעת הנפקת חשבונית אם היא מקושרת למלאי החברה. בעקבות הפקת כל חשבונית פיקטיבית נרשמה במערכת הפנימית הכנסה, ובחשבון הלקוח הופיע חיוב מדומה.

 

כאשר לקוח הזמין סחורה אמיתית, שסופקה לו, הופקו תעודת משלוח וחשבונית נוספת לחשבונית המדומה. פעולה זאת גרמה בעצם לחיוב כפול של חשבונו במערכת הפנימית. אם הוא שילם, לדוגמה, 1,000 שקל, לפי המערכת הוא היה חייב 1,000 שקל נוספים.

 

כדי שהלקוח ישלם רק על מה שהזמין, ולא על ההכנסה הפיקטיבית שיוחסה לו, דורי מצאה שיטה: היא אישרה לו במערכת הפנימית אשראי מדומה בסכום החשבוניות הפיקטיבית שהפיקה. כלומר, שעל פי המערכת הפנימית ללקוח היה עדיין חוב לנגב. כך החברה הכירה בהכנסה, אבל הלקוח לא חויב בה.

 

כדי להסתיר את המרמה במקרה של ביקורת, לכל חשבונית פיקטיבית שנשאה רק סכום, הוצמד בהמשך שם של פריט מהמלאי, זאת למקרה שתישאל ממה נובע החוב. בסך הכל, כך טוענת הפרקליטות, מדובר בהכנסות של 26 מיליון שקל שנרשמו במרמה באמצעות החשבוניות הפיקטיביות במהלך השנים 2014-2012, כאמור.

 

אישום נוסף נגד סמנכ"ל הכספים: "איבשיץ שיחד בכיר במס הכנסה"

 

במקביל לאישומים נגד איבשיץ בפרשת בישול הדו"חות של אפריקה תעשיות הוא מתמודד בימים אלה עם כתב אישום נוסף שהוגש נגדו לפני כשנה.

 

לטענת הפרקליטות בכתב האישום, איבשיץ, בתפקידו כסמנכ"ל הכספים, נתן שוחד למשה שועה, רכז חוליה במס הכנסה שהיה אחראי על תיק הניכויים של נגב בשנים 2014-2006.

 

מתוך דף הפייסבוק של משה שועה מתוך דף הפייסבוק של משה שועה צילום: צילום מסך

 

 

בתמורה פעל שועה לקדם את האינטרסים של נגב ושל איבשיץ ברשות המסים. על פי כתב האישום, שהוגש נגד איבשיץ ושועה, במהלך 2010 הורה איבשיץ לתת לשועה שירות של לקוח מועדף, ובנוסף הורה לספק לו סחורה ללא תשלום במועד ההזמנה. שועה משך סחורה בשווי של 78 אלף שקל, שעליה, כך התברר מבדיקת נגב שהועברה לפרקליטות ולמשטרה, לא שילם מעולם.

 

בתמורה לטובת ההנאה, כך כתב האישום, שועה פנה לעובדים ברשות המסים והמליץ על הקטנת קנסות שהוטלו על נגב בגין שומות ניכויים לשנים 2010-2009. הקנסות אכן הוקטנו מ־18 אלף שקל ל־3,500 שקל. בנוסף, פעל שועה לסייע לאיבשיץ בהפחתת קנסות אישיים שהוטלו עליו בשל אי־הגשת דו"ח שנתי. במהלך חקירתו במשטרה הכחיש איבשיץ כי מדובר בשוחד, ואמר כי אכן אישר את התנאים המיוחדים לשועה, שהיה מכר שלו, אולם פנה אליו לאחר מכן וביקש שישלם את חובו.

 

עוה"ד דב גלעד כהן ונתיאה פיצ'חזה ממשרד ברטל כהן המייצגים את איבשיץ אמרו אתמול ל"כלכליסט", כי לדעתם כתב האישום הוגש בטעות על יסוד ניתוח שגוי וחלקי של חומרי החקירה. מעוה"ד מנחם ורון רובינשטיין המייצגים את שועה נמסר: "כתב האישום הוא ניפוח ופרשנות חד־צדדית של הפרקליטות למה שבאמת קרה. שוחד לא היה ולא נברא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x