$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

המאבק בפז הוכרע: המנכ"ל יונה פוגל יפרוש בקרוב מתפקידו

מנכ"ל פז הוותיק מנהל מגעים עם הדירקטוריון בנוגע לתנאי פרישתו. הרקע: אי הסכמות בינו לבין יו"ר החברה החדש אברהם ביגר בנוגע לפיצול החברה ועל רקע הרעה בתוצאותיה. הדירקטוריון ימנה מנכ"ל זמני מבין חברי ההנהלה

גולן חזני 06:5218.09.19

מנכ"ל פז יונה פוגל עומד לעזוב את תפקידו. ל"כלכליסט" נודע כי דירקטוריון החברה ופוגל קרובים מאוד לסיכום על תנאי פרישתו, והודעה בנושא צפויה להתפרסם בימים הקרובים.

 

אם המגעים מול פוגל יישאו פרי, דירקטוריון פז ימנה מנכ"ל זמני מבין חברי ההנהלה הקיימים, וכן ימנה ועדת איתור לאיתור מנכ"ל מחליף.

 

יונה פוגל. תנאי הפרישה אמורים להיחתם בימים הקרובים יונה פוגל. תנאי הפרישה אמורים להיחתם בימים הקרובים צילום: אוראל כהן

 

פוגל מונה למנכ"ל ב־2007 על ידי בעל השליטה הקודם בפז, צדיק בינו. במרץ השנה מונה לתפקיד יו"ר החברה אברהם ביגר ומאז התגלעו בינו לבין פוגל אי הסכמות, והם אינם רואים עין בעין בכל הנוגע להנהגת החברה.

מה דעתך על מניית פז נפט:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

אחת המחלוקות נגעה לשינוי מבני בחברה. ביגר שכר את חברת הייעוץ מקינזי לבחון את האופציה לפצל את פז לשתי חברות: אחת שתפעיל את בית הזיקוק באשדוד, ואחרת שתעסוק בהפעלת רשת תחנות דלק וחנויות הנוחות yellow. ועדת האסטרטגיה של פז הצביעה נגד הפיצול בהסיקה שללא התייעלות והשקעות נוספות, המהלך לא ייצר ערך לבעלי המניות.

 

יו"ר פז אברהם ביגר יו"ר פז אברהם ביגר צילום: אוראל כהן

 

פוגל התעמת גם עם יצחק עזר, היו"ר הקודם. עזר ומספר גופים מוסדיים שהחזיקו במניית החברה מתחו ביקורת חריפה על ניהולו של פוגל, בטענה שפז לא עשתה מהלכים אסטרטגיים משמעותיים בשנים האחרונות, בניגוד לעבר, אז חתמה על הסכמים לאספקת דלק לרשות הפלסטינית ונכנסה לאספקת דלק סילוני בנתב"ג.

פוגל נחשב לאיש החזק בחברה, אלא שלאחר שהגופים המוסדיים הביאו למינויו של ביגר ליו"ר הוא נאלץ להתמודד עם דירקטוריון חזק ופעיל.

 

אחרי פרסום התוצאות של פז לרבעון השני של 2019, שהיו חלשות, החל הדירקטוריון לקדם מהלך שיביא לפרישתו של פוגל. כאשר זה חש כי הקולות נגדו גוברים, החליט לפתוח במשא ומתן על תנאי פרישתו.

 

הרווח המתואם של פז ברבעון השני של 2019 הסתכם ב־24 מיליון שקל בלבד - ירידה של 80% ביחס לרבעון המקביל ב־2018. זאת לאור תוצאות בית הזיקוק באשדוד, קפיצה בהוצאות המימון ויישום תקן חשבונאי חדש בנושא חכירות תפעוליות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x