שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

ג'נרל מוטורס מפסידה 100 מיליון דולר בכל יום של שביתה

46 אלף עובדי GM בארה"ב פצחו אתמול בשביתה בדרישה לא לסגור מפעלים ולשפר את תנאי השכר. להערכת אנליסטים, הפסקת הייצור יכולה להפחית יותר מעשירית מהרווח התפעולי הצפוי של החברה ברבעון השלישי

שירות כלכליסט 11:1917.09.19

יצרנית הרכב האמריקאית ג'נרל מוטורס (GM) צפויה להפסיד עד 100 מיליון דולר ביום אם שביתת העובדים שלה בארה"ב תמשיך, כך מדווח הוול סטריט ג'ורנל. לפי הערכות האנליסטים בתעשיית הרכב, השביתה שיצאה לדרך ביום שני וכוללת בסביבות 46 אלף עובדים במשרה מלאה ביותר מ-30 מפעלים ברחבי 10 מדינות בארה"ב, עלולה להפחית מהרווח של החברה 100-50 מיליון דולר ביום.

 

 

הסיבה לכך היא שהפסקת הייצור יכולה להפחית יותר מעשירית מהרווח התפעולי הצפוי של החברה ברבעון השלישי של 3.5 מיליארד דולר עד סוף השבוע. אם כי, האנליסטים מציינים שהחברה תוכל להשלים חלק מהייצור האבוד לאחר חזרת העובדים לעבודה. בחברה לא מקצים קרן מיוחדת לפיצוי במקרה של שביתות, אלא מסתמכים על עתודות המזומן וקווי האשראי שעומדים לרשותה כדי לשרוד כל ירידה חדה בייצור.

שביתה של עובדי ג'נרל מוטורס שביתה של עובדי ג'נרל מוטורס צילום: אי פי איי

 

 

הפעילות האמריקאית של GM היא הרווחית ביותר שלה, אך השביתה יצאה לדרך בתקופה רגישה הן לחברה - יצרנית הרכב הגדולה במדינה - והן לאיגוד עובדי תעשיית הרכב (UAW). החברה פועלת בתקופה האחרונה להפחתת עלויות בארה"ב בניסיון לבודד את עצמה במקרה של האטה כלכלית במדינה. היא אמורה לצמצם 4.5 מיליארד דולר בעלויות עד שלהי השנה הבאה, זאת כחלק מתוכנית ארגון מחדש שפרסמה בנובמבר השנה שעברה. במקביל, החברה סגרה מספר מפעלים שהובילו לפיטורים של 3,300 עובדים.

 

באיגוד דורשים להשאיר את המפעלים פתוחים, להעלות את השכר וההטבות לעובדים פחות וותיקים ולספק ביטחון עבודה טוב יותר לעובדים זמניים. לפי מקורבים, ישנן אי הסכמות רבות בין הצדדים, ביניהן גם לגבי תשלום ביטוח בריאות והשימוש בעובדים זמניים. אף ש-GM התבצרה עד כה בעמדתה, ההערכה בקרב האנליסטים היא כי ההשפעה של השביתה תיאלץ אותה לשוב לשולחן המו"מ בגישה פשרנית יותר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x