$
שווקי חו"ל

עכשיו זה רשמי: WeWork החליטה לדחות את ההנפקה

חברת חללי העבודה המשותפים לא מסרה תאריך יעד חדש לביצוע ההנפקה; WeWork הייתה אמורה לצאת השבוע לרוד שואו אך חוסר ההתלהבות והביקורת מצד המשקיעים אילצו אותה להקפיא את התוכניות

שירות כלכליסט 17:1017.09.19

עכשיו זה רשמי: החברה האם של WeWork, חברת We Company הודיעה כי היא דוחה את ההנפקה ציבורית ראשונה (IPO) שלה - לא נמסר מועד חדש להנפקה בהמשך הדרך. ברקע - חוסר ההתלהבות של המשקיעים שפקפקו בשווי שהציבה לעצמה החברה והעלו חששות בנוגע למודל העסקי שלה והמנהל התאגידי.

 

בשבועות ובימים האחרונים יצאו דיווחים רבים על ירידה חדה בשווי שתקבל חברת חללי העבודה המשותפים בהנפקה המתוכננת, ועל לחצים שהופעלו עליה לדחות את ההנפקה. אמש דווח בוול סטריט ג'ורנל כי החברה תקפיא את תוכניות ההנפקה לפחות עד החודש הבא.   WeWork תכננה לפצוח כבר השבוע ברוד שואו לשווק את המניות שלה בפני משקיעים פוטנציאלים לקראת הנפקה בשבוע הבא.

 

 

המהלך משקף את הקשיים שבהם נתקלו החברה והמייסד והמנכ"ל אדם נוימן במאמציהם לקדם את ההנפקה, זאת על אף שהורידו משמעותית את הערכת השווי של החברה מ-47 מיליארד דולר בינואר לסביבות 15 מיליארד דולר ואף נמוך מכך כיום ושינו את ההתנהלות, כולל צמצום זכויות ההצבעה של נוימן והוספת דירקטורים חיצוניים. אולם, נראה שהשינויים האלה לא הספיקו כדי לשכנע את המשקיעים, שהביעו דאגה משליטתו הנרחבת של נוימן בחברה ומאות מיליוני הדולרים שגרף ממכירת המניות שלו ושאר עסקאות עם החברה. המשקיעים גם מודאגים מההפסדים הגדולים שהחברה צברה, שעמדו בשנה שעברה על 1.61 מיליארד דולר, זאת בעוד שההכנסות עמדו על 1.82 מיליארד דולר.

WeWork WeWork צילום: AFP

 

 

ההערכה היא כי ההנפקה תדחה לפחות עד לאחר החגים באמצע אוקטובר, שכן נוימן הוא יהודי מאמין. עם זאת, ייתכן והדחייה תימשך זמן רב יותר. כך למשל, סופטבנק - המשקיעה הגדולה בחברה - דוחקת בה לחכות לפחות עד השנה הבאה. בכל מקרה, הדחייה הזו מהווה מכה לחברה, שנהנתה מהערכת שווי גבוהה במיוחד, אפילו לעומת שאר חברות הסטארט-אפ שהונפקו השנה, אך התקשתה לשכנע כי תוכל לשגשג גם כחברה ציבורית. אם ההנפקה לא תתרחש בקרוב, החברה תדרש לחפש במהירות אחר מקורות מימון אחרים לתוכניות ההתרחבות שלה.

 

"החברה האם, We Company מצפה להנפקה של החברה שלנו, שלהערכתנו תושלם עד סוף השנה. ברצוננו להודות לכל העובדים והשותפים עבור ההתחייבות המתמשכת שלהם", נמסר בהצהרה שפרסמה החברה. החברה, שהוקמה לפני 9 שנים, שוכרת חללי עבודה, משפצת אותם, מחלקת אותם מחדש ומשכירה אותם לדיירי משנה. להערכתה, התוצאות הפיננסיות של הרבעון הנוכחי ישקפו בצורה טובה יותר את הצמיחה המהירה שלה ויסייעו להלהיב מחדש את המשקיעים, כך לפי אחד המקורבים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x