שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

ברקת בודק את כניסת הפניקס ומנורה לעסקת גזית גלוב-אטריום

בצעד חריג פנה הממונה על שוק ההון לשתי חברות הביטוח וביקש לקבל פרטים בנוגע להשקעה שלהן בעסקה לרכישת מלוא מניות אטריום. קודם להשקעות אלה רכשה גזית גלוב את כל מניות המיעוט של החברה תמורת 2.3 מיליארד שקל

חזי שטרנליכט ורחלי בינדמן 17:3915.09.19

הממונה על רשות שוק ההון, משה ברקת, החליט בצעד חריג לבקש מידע על הליכי קבלת ההחלטות להשקעה של שתיים מחברות הביטוח הגדולות במשק, מנורה מבטחים והפניקס, בעסקת אטריום של גזית גלוב.

 

מדובר בצעד לא שגרתי שהותיר גורמים שונים בשוק ההון עם סימני שאלה באשר לכיוון שאליו מתכוון הממונה לקחת את הבדיקה. לפי שעה ההערכות הזהירות הן כי אין מדובר בצעד שבא לבלום או לבטל את כניסתן של שתי חברות הביטוח להשקעה המדוברת.

 

 

 

גזית גלוב, ענקית הנדל"ן המניב, מנהלת בשנים האחרונות אסטרטגיה כוללת למימוש החזקות בחברות הציבוריות בהן היא מושקעת. כחלק מאותה אסטרטגיה החליטה להפוך את חברת הבת שלה אטריום, שבה יש לה החזקות של 60% לחברה לחברה פרטית ולהכניס שתי שותפות כחלק מהתהליך.

 

ביולי האחרון פרסמה גזית גלוב הצעת רכש, כאשר היא מכניסה בתחילה את חברת מנורה מבטחים כשותפה באטריום בעסקה זו, ובהמשך מספר שבועות לאחר מכן, גם את חברת הפניקס. שתי החברות אמורות להחזיק יחד עם גזית גלוב באטריום הפרטית, ככל שתושלם העסקה.

 

אלא שהממונה על הביטוח ברקת החליט לבדוק ולבקש פרטים שנוגעים לעסקה המדוברת. הוא פנה לשתי חברות הביטוח והחל בהליך בדיקה שנוגע להשקעה שאליה הן מבקשות להצטרף. קשה שלא להתרשם מהאקטיביות שבה נוקט ברקת לנוכח עמדתו הנחרצת בעניין הצורך של בחינת ההחלטות של חברות הביטוח בעצמן ועל ידי עצמן.

 

 

חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב חיים כצמן, מייסד ומנכ"ל גזית גלוב צילום: עמית שעל

 

הפנייה להפניקס ומנורה נעשתה על ידי בארי כספי, סגנו הבכיר של ברקת. בפניה להפניקס התבקשה ועדת ההשקעות של חברת הביטוח להעביר התייחסות לגבי שני נושאים. האחד, נוגע לעניין העדר קיומה של אסטרטגית יציאה מעסקת אטריום עבור חברת הפניקס שאינה תלויה בגזית גלוב - כולל בתרחיש של חילוקי דעות בין הצדדים. למעשה, רשות שוק ההון קוראת תיגר על האופן שבו אישרה ועדת ההשקעות של הפניקס את העסקה מבלי שלכאורה לא וידאה כיאות שאסטרטגיית היציאה שנקבעה בהסכם מספקת.

 

הנושא השני שלגביו נדרשת התייחסות הפניקס נוגע לשאלה אם ועדת ההשקעות חושבת שהמחיר למניה ששולם על ידי החברה, שזהה למחיר המשולם על ידי גזית גלוב, משקף את התמורה העודפת שגזית גלוב תקבל מהפיכת אטריום לחברת פרטית, לעומת הפניקס, שכאמור תהיה בעלת מניות מיעוט בחברה פרטית. כלומר האם התמורה משקפת למשל את זכויות וטו ביחס לחלוקת דיבידנדים, וכן מהפיכת אטריום לחברה פרטית.

 

על פניו, רשות שוק ההון מנסה לבדוק אם ועדת ההשקעות שאלה את השאלות הנכונות ולא דרשה למשל הנחה על מחיר המניה המשולם על ידי הפניקס בעסקה, למול המחיר שמשלמת גזית גלוב בזכות היתרונות העודפים שיש לגזית על פניה.

 

גזית גלוב הודיעה על עסקת אטריום ב-23 ביולי האחרון. החברה התקשרה בהסכם לרכישת של כל המניות המיעוט של החברה הבת אטריום בתמורה כוללת של כ- 565 מיליון יורו (כ-2.26 מיליארד שקל). בעסקה, ששיקפה פרמיה של כ-18% למחיר הסגירה שבו נסחרה אטריום

בבורסה של וינה, קודם למועד הפרסום, השתתפה כאמור בהתחלה גם חברת הביטוח מנורה מבטחים.

 

גזית גלוב מוכרת למנורה מבטחים 12% מאטריום תמורה ל-150 מיליון יורו, בשער מניה זה לזה שגזית רוכשת בו את המניות. בתחילת ספטמבר נודע כי גם הפניקס מצטרפת לעסקה ורוכשת 6% מאטריום באותו שער מניה.

 

מגזית גלוב נמסר בתגובה: "החברה אינה צד להליך בדיקה של הרשות, אם וככל שמתקיים. מנורה והפניקס רוכשות את מניות אטריום במחיר זהה למחיר בו נרכשות יתרת מניות הציבור".

 

במנורה מבטחים מסרו בתגובה: "מדובר בעסקה עם היקף כספי גבוה ופוטנציאל תשואה גבוה לעמיתי ומבוטחי הקבוצה. העסקה נבחנה ונבדקה בצורה יסודית ועברה את אישורי כל הגורמים והוועדות השונות בחברה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x