$
מט"ח וסחורות

"תקיפת המזל"ט בסעודיה עשויה להקפיץ את הנפט ב-20%"

התקפת מזל"טים על מפעלים של תאגיד הנפט הסעודי ארמקו הובילו לקיצוץ של 50% בתפוקת הנפט בממלכה; האנליסט אנדרו ליפאו אמר "בתרחיש הגרוע ביותר, אני מעריך שהמחירים היום בערב יהיו גבוהים ב-5 דולר או 10 דולר לחבית"

שירות כלכליסט 13:2615.09.19

מחירי הנפט עלולים לזנק ב-10 דולר לחבית בעקבות התקפות המזל"טים אתמול (ש') על מפעלים מרכזיים של תאגיד הנפט הסעודי ארמקו, שאילצו את הממלכה להוריד בחצי את תפוקת הנפט.

 

10 מזל"טים תקפו אתמול מתקן לעיבוד נפט באבקאיק ואת שדה הנפט הסמוך בח'ורייס וגרמו לשריפות. ההתקפות הללו גרמו להפסד של 5.7 מיליון חביות נפט ביום, שהם 50% מתפוקת הנפט של המדינה.

 

אף שעוד מוקדם לאמוד לגמרי את היקף הנזק ולהעריך כמה זמן המתקנים יישארו סגורים, האנליסטים והסוחרים מעריכים כי ההשפעה הישירה על מחירי הנפט תהיה בשיעור דו ספרתי.

 

השריפה במפעלי ארמקו בסעודיה השריפה במפעלי ארמקו בסעודיה צילום: רויטרס

 

   

"זה סיפור גדול", הסביר ל-CNBC אנדרו ליפאו, נשיא חברת הנפט ליפאו אויל אסושיאטס (Lipow Oil Associates). "בתרחיש הגרוע ביותר, אני מעריך שהמחירים היום בערב יהיו גבוהים ב-5 דולר או 10 דולר לחבית". עלייה כזו במחיר הנפט תוביל גם לעלייה במחירי הדלק של כ-4 דולר לליטר. ביום שישי ננעל מחיר הנפט מסוג WTI ב-54.8 דולר לחבית, הנפט מסוג ברנט ברמה של 60.2 דולר לחבית.

 

עם זאת, קווין בוק, מנהל המחקר בחברת Clearview Energy ציין כי ההשפעה על המחיר תהיה תלויה בזמן שייקח לתקן את הנזק, מה שיכול לנוע בין שבועות ספורים לחודשים.

 

נשיא ומנכ"ל תאגיד הנפט הסעודי הממשלתי ארמקו, אמין נאסר, אמר כי איש לא נפגע בהתקפות וכי צוותי החירום השתלטו במהרה על השריפות. "החלה כבר העבודה להחזרת הייצור ונפרסם עדכון בתוך 48 שעות", מסר.

 

המורדים הח'ותים מתימן לקחו אחריות על ההתקפות. במקביל, שר האנרגיה הסעודי עבדול עזיז בן סלמן, אמר כי המדינה תשתמש בעתודות שלה כדי לפצות את הלקוחות.

 

"בהתחשב בהשלכות של פגיעה ישירה על מתקן נפט סעודי, ההערכה שלי היא שהמחירים יעלו ב-5 דולר לפחות לחבית כשהפוטנציאל הוא לעלייה גבוהה בהרבה", הוסיף קייל קופר מחברת IAF. "אם הייתי בעמדת שורט, הייתי רוכש את החוזה הבא שאראה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x