$
שווקי חו"ל

מדינת ניו יורק: משפחת סאקלר הבריחה מיליארד דולר דרך חשבונות בשוויץ

לפי הטענה, המשפחה השולטת בחברת פרדו פארמה שהסתבכה בפרשת משככי הכאבים עומדת מאחורי העברות כספים כדי להגן על רכושה, וזאת בשעה שהיא "ממשיכה להציע סכומים נמוכים מדי לקורבנות"; המשפחה מסרה בתגובה כי מדובר בהעברות חוקיות מלפני עשור

שירות כלכליסט 10:2414.09.19
הרשויות בארה"ב זיהו העברות של כמיליארד דולר בין משפחת סאקלר, הבעלים של חברת התרופות פרדו פארמה, החברות השונות שבשליטתה ומוסדות פיננסיים, כך חשפה התובעת הכללית של ניו יורק לטיטיה ג'יימס. ההעברות בוצעו בין היתר באמצעות חשבונות בנק בשוויץ. השבוע דווח כי פרדו פארמה הגיעה להסדר עם חלק מהמדינות שתבעו אותה על חלקה בפרשת ההתמכרות למשככי הכאבים, ובמסגרתו תשלם 12 מיליארד דולר במשך כמה שנים ותוותר על חלק מהשליטה בחברה. פרדו פארמה היתה קרובה לפשיטת רגל בעקבות פרשה זו. 

 

לפי CNN, החשיפה של ההעברות מתווספות לשורה של האשמות מצד ניו יורק ומדינות אחרות לפיהן משפחת סאקלר פועלת להגנה על ההון שלה על ידי העברת מיליארדי דולרים מחוץ למדינה.  

מייסדי פרדו, ריימונד ובוורלי סאקלר מייסדי פרדו, ריימונד ובוורלי סאקלר צילום: Perdue Pharma

 

משרד התובעת הכללית של ניו יורק מנסה לקבוע כמה כסף בדיוק צברה המשפחה והיכן הוא נמצא. הפרטים על ההעברות, כולל העברות שבוצעו אמצעות חשבונות בנק שוויצריים, נחשפו כעת במסמכים שהגישה ג'יימס לבית המשפט במסגרת התביעה המתמשכת בנושא. "בעוד שמשפחת סאקלר ממשיכה להציע סכומים נמוכים מדי לקורבנות ולהתחמק מלקיחת אחריות, אנחנו מסרבים לאפשר לה לנצל לרעה את בית המשפט בניסיון להגן על ההתנהלות הפיננסית הלא הולמת שלה", מסרה ג'יימס בהצהרה, "המספר המוגבל של מסמכים שהועבר אלינו עד כה מדגיש את החשיבות של ציות לכל צו שאנחנו מוציאים".

 

משפחת סאקלר מסרה בתגובה: "אין שום עניין חדשותי בהעברות הללו מלפני עשור, שהיו חוקיות לגמרי והולמות בכל מובן. זהו ניסיון ציני מצד משרד התובעת הכללית לייצר כותרות משמיצות במטרה לטרפד הסדר שנתמך על ידי מדינות רבות אחרות ויסתכם בהעברת מיליארדי דולרים לקהילות ולאנשים פרטיים ברחבי המדינה שזקוקים לעזרה".

 

עם זאת, עורך הדין דיוויד נחמן ממשרד התובעת הכללית של ניו יורק, טען כי חלק מההעברות המדוברות נמשכו גם בשנה האחרונה. לדבריו, המסמכים מצביעים על כך שמשפחת סאקלר הייתה מעורבת ב-137 העברות כספים בשווי כולל של קרוב ל-20 מיליון דולר, כשחלק מההעברות הללו התרחשו ב-2018.

 

המסמכים החדשים חשפו עוד כי בחלק ניכר מההעברות היה מעורב מורטימר די.אי סאקלר, לשעבר חבר דירקטוריון בפרדו פארמה.

 

הטענה היא כי הוא העביר חלק מהכסף לחברות קש שרכשו נכסים בניו יורק בשמו. לפי המסמכים, סאקלר העביר קרוב ל-40 מיליון דולר לחברה בע"מ בשם סנטרל אייט ריאלטי, שרכשה בשמו בית בניו יורק, וההעברה נוספת של קרוב ל-4 מיליון דולר התקבלה בחברת צ'רי טרי, שרכשה בית נוסף בשמו בניו יורק.

 

בהעברה נוספת, סאקלר קיבל 64 מיליון דולר מקרן בשם Purdue Pharma Trust MDAS, והכסף הזה הועבר באמצעות חשבון בנק שוויצרי.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x