שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

אפל נגד גולדמן זאקס: מחלוקת פומבית נדירה בין שתי החברות

אנליסט מטעם גולדמן זאקס מתח ביקורת על שיטת החשבונאות הקשורה לשירות הסטרימינג החדש של אפל וטען כי היא עלולה להביא לצניחה במניה; ענקית הטכנולוגיה פרסמה תגובה הסותרת את הניתוח, ולמעשה נתפסת כמי שאינה מכבדת את העצמאות של חטיבת המחקר בבנק שמשרת אותה; בתוך כך התפטר מנכ"ל דיסני, בוב איגר, מדירקטוריון אפל לנוכח התחרות המסתמנת בין שירותי הסטרימינג של שתי החברות

שירות כלכליסט 09:1614.09.19

ענקית הטכנולוגיה אפל ובנק ההשקעות גולדמן זאקס נקלעו לוויכוח פומבי נדיר בין חברה גדולה בוול סטריט וגוף פיננסי בכיר המשרת אותה. בבסיס המחלוקת עומדת ביקורת שפרסם האנליסט רוד הול מגולדמן זאקס על שיטות החשבונאות של ענקית הטכנולוגיה הקשורות לשירות הסטרימינג החדש שהיא משיקה בנובמבר, +TV. לטענתו של הול, הדבר עלול להוביל לשולי רווח נמוכים יותר ולירידה של מחיר היעד ב-26% ל-165 דולר למניה. אפל סיימה אתמול (ו') את יום המסחר בירידה של 1.9% לאחר שכבר ירדה ב-2.7%. 

 

 

 

אפל פרסמה תגובה פומבית לביקורת וטענה כי אינה צופה של"השקת השירות החדש, כולל שיטות החשבונאות לשירות, תהיה השפעה מהותית על התוצאות הפיננסיות שלנו". לאחר פרסום התגובה, שתי החברות העדיפו להפסיק ולהגיב בנושא.

מה דעתך על מניית APPLE:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
49% 13% 38%

 

 

מחלקות המחקר בבנקים הגדולים מופרדות לרוב באופן הרמטי משאר הפונקציות בחברות, זאת בהתאם לחוק, אך עדיין המחלוקת הציבורית הזו היא מביכה למדי עבור שתי החברות. גולדמן זאקס שימש כחתם של יותר הנפקות אג"ח של אפל מכל בנק אחר בעשור האחרון. הבנק גם משמש כיועץ לאפל בענייני מיזוגים ורכישות, ורק לפני חודשיים הנחה את החברה בעסקה בשווי מיליארד דולר לרכישת חטיבת המודם לסמארטפונים של אינטל, כך לפי חברת המחקר Refinitiv. שתי החברות אף עבדו יחד בהנפקת כרטיס האשראי של אפל, שהושק בחודש שעבר.

 

לפי סקירה שפורסמה ברויטרס, בשל הצורך להפריד בין חטיבות המחקר לחטיבות ההשקעה בבנקים, הלקוחות העסקיים לרוב מכבדים את עצמאות חטיבות המחקר. מקרים כמו זה הנוכחי, שבהם הדבר לא מתבצע, זוכים בהתאם לתשומת לב רבה. כך למשל קרה במאי בשנה שעברה, אז מנכ"ל טסלה אלון מאסק סירב לענות על שאלות האנליסטים בנוגע לדרישות ההון של החברה, וכינה את השאלות "משעממות". הוא אף העביר ביקורת ישירה על חלק מהאנליסטים שהשתתפו בשיחה.

 

טענתו של הול נגד אפל הייתה כי החברה תתייחס ככל הנראה למנויים לשירות הסטרימינג החדש כבעלי חבילה מוזלת הכוללת שירותים בחינם ורכישת חומרה, כמו מכשירי אייפון 11. לדבריו, ההתייחסות הזו תוביל לירידה במחיר הממוצע של מכשירי האייפון ומכשירים אחרים, אך בו זמנית תוביל להאצה בצמיחה של מחלקת השירותים.

גולדמן זאקס גולדמן זאקס צילום: רויטרס

 

מנכ"ל דיסני מתפטר מדירקטוריון אפל

אפל הודיעה אתמול כי מנכ"ל דיסני, בוב איגר, התפטר השבוע מהדירקטוריון שלה, על רקע התחרות המסתמנת בין שירותי הסטרימינג ששתי החברות ישיקו בקרוב.

 

בוב איגר בוב איגר צילום: אי פי איי

 

המחיר החודשי של שירות הסטרימינג של אפל עומד על 4.99 דולר והוא נמוך מזה שמציעה דיסני, שיכלול את כל התכנים שלה המיועדים לילדים ויעלה 6.99 דולר בחודש. השירות דיסני+ ב-12 בנובמבר.

 

בין אפל ודיסני שוררת מערכת יחסים מיוחדת, שתחילתה בהפיכתו של מייסד אפל סטיב ג'ובס לדירקטור בדיסני ולבעל מניות מרכזי , זאת לאחר שענקית הבידור רכשה את סטודיו האנימציה שהקים, פיקסר. איגר עצמו הפך לדיקטור באפל ב-2011, זמן קצר לאחר מותו של ג'ובס.

 

"אנחנו אמנם נתגעגע לתרומתו כחבר דירקטוריון, אך מכבדים את החלטתו ומעריכים כי מערכת היחסים שלנו הן עם בוב והן עם דיסני תמשיך גם בעתיד", נמסר בהצהרה שפרסמה אפל.

 

איגר מסר כי זו הייתה "זכות יוצאת דופן" לשרת בדירקטוריון של אפל במשך שמונה שנים. "אני רוחש כבוד רב למנכ"ל טים קוק, לצוות של אפל ולחברי לדירקטוריון", מסר איגר, "אפל היא אחת החברות המוערכות ביותר בעולם, בזכות האיכות והמהימנות של המוצרים שלה והעובדים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x