שווקי חו"ל

בלחץ ארדואן: הבנק המרכזי בטורקיה חתך הריבית ב-3.25%

הריבית עומדת עתה על 16.25%; מדובר בהורדת ריבית שנייה תוך חודשיים, והיא נועדה לתמרץ את הכלכלה שנפגעה ממיתון בשנה שעברה; נשיא טורקיה מפעיל לחצים מזה תקופה ארוכה לבצע חיתוך חד של הריבית

שירות כלכליסט 16:2612.09.19

הבנק המרכזי של טורקיה הוריד היום (ה') את הריבית ב-3.25% ל-16.5%, בהתאם לציפיות בשוק. זוהי הורדת הריבית השנייה בתוך חודשיים, והיא נועדה לתמרץ את הכלכלה שנפגעה ממיתון בשנה שעברה. רק ביולי הריבית עוד עמדה על 24%, אז הוריד הבנק את שיעור הריבית ב-4.25%. הנשיא רג'פ טאיפ ארדואן הפעיל בחודשים האחרונים לחץ מאסיבי על הבנק המרכזי להוריד את הריבית בחדות.

 

ירידה שנרשמה לאחרונה באינפלציה ושינוי במדיניות הבנקים המרכזיים ברחבי העולם לטובת הקלות מוניטאריות, עזרו לחזק את הלירה ולסלול את הדרך להורדות ריבית בטורקיה, שצפויות להימשך עד סוף השנה. האנליסטים ציפו כי הבנק יוריד הפעם את הריבית ב-2.5% נקודות. אף שחלק ציפו גם הורדה של בין 3%-4%.

 

 

נשיא טורקיה ארדואן נשיא טורקיה ארדואן צילום: איי אף פי

 

הלירה הטורקית איבדה בשנה שעברה בסביבות 30% מהשווי שלה מול הדולר, זאת בעוד שהאינפלציה זינקה לשיא של 15 שנים לשיעור הגבוה מ-25%. מאז, היא ירדה לאזור ה-15% וההערכה כי תרד בסביבות אוקטובר לרמה חד ספרתית, הודות למאמצים שננקטו.

 

נגיד הבנק, מוראט אויסאל, שנכנס לתפקידו ביולי לאחר שהנשיא רג'פ טאיפ ארדואן פיטר את קודמו מכיוון שלא ציית להנחיות שלו, טען כי מטרת המדיניות שהוא מנחיל היא לספק שער ריבית "הגיוני".

 

הנשיא ארדואן ידוע כמתנגד חריף להעלאת הריבית ומפעיל מזה תקופה ארוכה לחץ על הבנק המרכזי להוריד את הריבית בחדות. לטענתו, הנגיד הקודם מוראט ג'טנקיה "לא הקשיב להנחיות". כמו כן, אמר כי הוא מעוניין שהאינפלציה והריבית ירדו לשיעור חד ספרתי עד סוף השנה. ארדואן מגדיר עצמו כ"אויב" של ריבית גבוהה. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x