$
שווקי חו"ל

הבנק האירופי הוריד את הריבית על הפיקדונות ל-0.5%-, יחדש את תוכנית הרכישות

ה-ECB הותיר את הריבית על היורו ב-0% והודיע על חידוש תוכנית הרכישות בהיקף של 20 מיליארד יורו בחודש החל מ-1 בנובמבר; בדצמבר האחרון הסתיימה תוכנית ההקלה הכמותית של הבנק האירופי שנמשכה 4 שנים

מיקי גרינפלד ושיר רייטר 14:4812.09.19

הבנק האירופי המרכזי (ECB) הכריז היום (ה') על השקת תוכנית רכישות מסיבית חדשה, בניסיון להמריץ את הכלכלה האירופית ששרויה בחוסר ודאות. הבנק יחדש את תוכנית הרכישות האג"ח הממשלתי בהיקף של 20 מיליארד יורו בחודש החל מ-1 בנובמבר.

 

 

 

נשיא ה-ECB מריו דראגי הודיע שהבנק המרכזי חותך את הריבית על הפיקדונות ב-10 נקודות בסיס ל-0.5%- מ-0.4%-, בהתאם לציפיות. הריבית על היורו נותרה ללא שינוי על 0%.

 

הבנק האירופי המרכזי מעריך כעת כי שיעור הריבית יישאר ברמתו הנוכחית או ברמה נמוכה יותר עד שתחזית האינפלציה "תתכנס בצורה יציבה לרמה קרובה מספיק, אך עדיין נמוכה מ-2%".

 

נשיא ה-ECB מריו דראגי במסיבת עיתונאים לאחר הודעת הריבית נשיא ה-ECB מריו דראגי במסיבת עיתונאים לאחר הודעת הריבית צילום: Bloomberg

 

משמעות הריבית השלילית על הפיקדונות בפועל היא תשלום של הבנקים על מזומן שנותר בלילה בקופתן, כיום בשיעור שנתי של 0.4%. התשלום אמור לעודד את הבנקים להזרים חזרה את הסכום לשווקים כמה שיותר מהר, בעיקר באמצעות אשראי, על חשבון חסכונות קצרי מועד, על מנת לעודד את העסקים.

 

במסיבת עיתונאים לאחר ההחלטה, קרא דראגי לממשלות לנקוט בצעדים פיסקליים להשלמת תוכנית ההקלה המוניטרית של הבנק המרכזי, ולהחיות מחדש את הכלכלה בגוש היורו.

 

"בעקבות התחזית הכלכלית החלשה והסיכונים המתמשכים, הממשלות עם האפשרויות הפיסקליות צריכות לפעול באופן יעיל ובזמן", אמר דראגי.

 

"במדינות שבהן החוב הציבורי גבוה, ממשלות נדרשות לנקוט במדיניות זהירה שתיצור תנאים שבהם המייצבים האוטומטיים יוכלו להשפיע בחופשיות. כל המדינות צריכות להגביר את המאמצים שלהן להשגת סביבה יותר מעודדת צמיחה עבור הכספים הציבוריים", הוסיף.

 

מנצל הזדמנות: נשיא ארה"ב נגד הבנק האמריקאי המרכזי

 

טראמפ ממשיך במאבק שלו מול הבנק המרכזי של ארה"ב, הפדרל ריזרב, ופירסם בחשבון הטוויטר שלו ציוץ נוסף שבו הוא מתנגח בפד: "הבנק האירופי המרכזי פועל מהר, חותך את הריבית ב-10 נקודות בסיס. הם מנסים ומצליחים בפיחות היורו מול הדולר החזק מאוד, ופוגעים בייצוא מארה"ב... והפד יושב, ויושב, ויושב. הם מקבלים תשלום כדי ללוות כסף, בזמן שאנחנו משלמים ריבית!".

 

 

 

בחודשים האחרונים נשיא ארה"ב משתלח בפד האמריקאי ויוצא נגדו ונגד יו"ר הבנק ג'רום פאוול - בטענה שהפד צריך להוריד את הריבית מהר יותר. לפני כשבוע צייץ טראמפ בטוויטר "הפד צריך להוריד את הריבית. הם העלו אותה מוקדם מדי, וחיכו יותר מדי עם ההורדה שלה - וגם מנה גדולה של הקלה כמותית לא עזרה. איפה מצאתי את האיש הזה, ג'רום? טוב, אתה לא יכול תמיד לנצח".

 

פאוול לא התייחס באופן ישיר לביקורת שמטיח בו טראמפ, אך ציין כי "הפד מחויב לקבל החלטות לא פוליטיות על סמך הניתוח הטוב ביותר".

 

ריבית אפסית על היורו בעתיד הנראה לעין

בחודש יולי הודיע ה-ECB כי הוא צופה שהריבית תישאר "ברמתה הנוכחית או ברמה נמוכה יותר" לפחות עד המחצית הראשונה של 2020. היתה זו הארכה חדה של תקופת הריבית האפסית, שלפי התחזית הקודמת של הבנק היתה אמורה להסתיים בסוף 2019.

 

בחודש מרץ השנה הודיע הבנק האירופי כי הריבית האפסית תישאר עד לסוף 2019, ובכך האריך את התקופה המתוכננת, לאחר שבחודש דצמבר העריך הבנק שהתקופה תסתיים בסוף הקיץ, קרי סביב חודש ספטמבר. עתה ספק אם גם בסוף השנה תשתחרר אירופה מהריבית האפסית על המטבע שלה. בחודש יוני העביר דראגי מסר ברור לפיו הבנק יהיה מוכן להשיק סבב נוסף של תמריצים, אם האקלים של צמיחה חלשה וחוסר ודאות פוליטי ימשיך. לדבריו, קובעי המדיניות ידונו בדרכי התגובה להאטה כבר בשבועות הבאים. נשיא הבנק אמר את הדברים בכנס השנתי של הבנק שהתקיים בפורטוגל.

 

בישיבה של מרץ 2019  הודיע הבנק על השקת תוכנית הלוואות לבנקים בריבית נמוכה - הנשיא מריו דראגי הודיע כי בכוונתו להשיק תוכנית הלוואות חדשה לבנקים באירופה, בריבית נמוכה - על מנת לסייע להם להרחיב את היקף האשראי הזול שהם מעניקים ללקוחות, ובריבית נמוכה - ובכך לתמוך בכלכלת גוש היורו. התוכנית החדשה תיכנס לתוקף החודש ומועד הסיום שלה נקבע למרץ 2021. ההלוואות שיעניק הבנק האירופי למוסדות הפינסיים בגוש יהיו לתקופה של שנתיים.

  

זוהי הפעם השלישית שבה הבנק האירופי פתח תוכנית הלוואות זולות לבנקים, בעקבות ההאטה הכלכלית עמה מתמודד גוש היורו מאז המשבר הפיננסי. הפעם הראשונה היתה ב-2014 והשנייה ב-2016. סכום ההלוואות שהעביר הבנק האירופי למוסדות הפיננסים בשתי הפעמים הקודמות עמד על כ-700 מיליארד יורו.

 

בחודש דצמבר 2018 הסתיימה תוכנית ההקלה הכמותית של הבנק האירופי, 4 שנים לאחר שהחלה - הבנק ביצע בדצמבר את הרכישות האחרונות שלו, בסכום של 15 מיליארד יורו, והחל מינואר 2019 לא התבצעו יותר רכישות. בסך הכול רכש הבנק האירופי במסגרת תוכנית ההקלה הכמותית שלו שהחלה בחודש מרץ 2015 ני"ע בסכום של 2.6 טריליון יורו.

 

זוהי ישיבת הריבית הכמעט אחרונה של הבנק האירופי תחת הנהגתו של מריו דראגי - ההחלטה האחרונה של נשיא הבנק הנוכחי תתקיים ב-24 באוקטובר, 7 ימים לפני פרישתו בסוף החודש הבא. דראגי מונה לתפקיד ב-1 בנובמבר 2011 והוא יפרוש בסוף החודש הבא בתום 8 שנות כהונה (כריסטין לגארד, היו"ר היוצאת של קרן המטבע הבינ"ל, אמורה להחליף אותו בתפקיד). 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x