$
שווקי חו"ל

פרשת האופיואידים: פרדו לא הגיעה להסדר ומתקרבת לפשיטת רגל

הניסיונות של חברת התרופות האמריקאית להגיע להסדר בפרשת ההתמכרות למשככי כאבים נקלעו למבוי סתום; התובע הכללי של פנסילבניה: "יש להם דם על הידיים"; באוקטובר צפוי להיפתח המשפט נגד מספר חברות, כולל טבע הישראלית, שמואשמות במוות של אלפי לקוחות שהתמכרו למשככי כאבים

שירות כלכליסט 09:2808.09.19
חברת התרופות האמריקאית פרדו פארמה (Purdue Pharma), יצרנית משכך הכאבים אוקסיקונטין ממשפחת האופיואידים, צפויה להגיש בקשה להגנה מפני פשיטת רגל. זאת לאחר שהדיונים להגעה להסדר בפרשת ההתמכרות לאופיואידים נקלעו למבוי סתום, כך דיווחה סוכנות הידיעות AP המתבססת על תובעים כלליים המעורבים בפרשה.

 

פירוש הדבר כי המשפט הפדראלי הראשון בפרשה, שמתוכנן להיפתח בחודש הבא באוהיו, יתקיים ככל הנראה בלי פרדו, ויכלול דרמה משפטית מורכבת שבה יהיו מעורבות כמעט כל המדינות בארה"ב ומאות רשויות מקומיות, לאחר אלפי תביעות שהוגשו נגד שורה של חברות תרופות, בהן טבע הישראלית.

 

חברות התרופות מואשמות באחריות לכך שאמריקאים רבים התמכרו למשככי כאבים - דבר שהביא למותם של אלפים רבים.

 

התרופה אוקסיקונטין של פרדו פארמה התרופה אוקסיקונטין של פרדו פארמה צילום: שאטרסטוק

 

 

משפחת סאקלר שבבעלותה החברה, מנהלת כבר תקופה מגעים עם התובעים הכלליים בניסיון למצוא דרך להימנע ממשפט. פרדו נחשבת לאחת החברות הראשיות ביצירת משבר ההתמכרות שגרם למותם של 400 אלף אמריקאים בשני העשורים האחרונים.

 

לפי הדיווח, המשפחה והחברה דחו שני הסדרים שהוצעו להם בשל האופן בו יחולקו תשלומי הפיצויים, ולא הגישו הצעות נגדיות. "בעקבות זאת, המו"מ נקלע למבוי סתום, ואנחנו מעריכים שפרדו תגיש באופן מיידי בקשה להגנה מפני פשיטת רגל", מסרו התובע הכללי של טנסי הרברט סלאטרי והתובע הכללי של צפון קרולינה ג'וש סטיין. דוברת החברה סירבה להגיב על הנושא.

 

לפי אחת ההצעות שנדחו, ונחשפה בכלי התקשורת בחודש שעבר, החברה הייתה משלמת קנס של בין 10 ל-12 מיליארד דולר כדי להסדיר את כל התביעות נגדה, כשמשפחת סאקלר הייתה משלמת 3 מיליארד דולר מהסכום הזה, ומוותרת על השליטה בחברה.

 

"אנחנו מתכוונים להמשיך בעבודה שלנו לוודא שמשפחת סאקלר, פרדו ויצרניות תרופות אחרות ישלמו על הטיפולים לגמילה מהתמכרות לתרופות ועל טיפולים אחרים שיעזרו לנקות את הבלגן שלטענתנו הם יצרו", הדגישו התובעים.

 

בשל הנסיבות, זו צפויה להיות פשיטת הרגל מהמורכבות בהיסטוריה של ארה"ב, שכן כמעט כל המדינות בארה"ב ועוד אלפיים רשויות מקומיות שמשתתפות בתביעות נגד פרדו ימצאו עצמן בקרב בבית המשפט לפשיטות רגל בניסיון להשיג את הנכסים הנותרים של החברה.

 

עם זאת, בשלב זה לא ברור כיצד הליך פשיטת הרגל ישפיע על משפחת סאקלר, שכן היא הנתבעת בתביעות נפרדות שהוגשו ב-17 מדינות. התביעות הללו קרוב לוודאי ימשיכו לפי התכנון, אך גם הן יעמדו בפני מכשולים גדולים שכן לפי ההערכות, המשפחה – שנחשבת לתורמת גדולה למוזיאון ומוסדות תרבות ברחבי העולם – העבירה חלק ניכר מהונה מחוץ למדינה.

 

"אני חושב שמדובר בחבורה של מיליארדרים צדקניים ששיקרו ורימו כדי להשיג רווח מכובד", הגיב התובע הכללי של פנסילבניה ג'וש שפירו, שמתכוון אף הוא לתבוע את המשפחה באופן אישי. "אני באמת ובתמים מאמין שיש להם דם על הידיים".

 

פרדו אמנם אינה החברה היחידה שמוגשות נגדה תביעות בנושא, אך היא סופגת את מירב הביקורת ותשומת הלב וזאת בשל התרופה אוקסיקונטין – משכך כאבים במרשם שלפי טענות הממשל עומד במרכז ההתמכרות הנרחבת לאופיואידים. בתביעות גורסים כי החברה מכרה ושיווקה באגרסיביות את התרופה בטענה שאינה ממכרת, זאת על אף שידעה שמדובר בשקר.

 

בעוד שישה שבועות מתוכנן כאמור להיפתח המשפט הראשון בפרשה בקליבלנד. הגשת הבקשה להגנה מפני פשיטת רגל קרוב לוודאי שתוציא את החברה מהשתתפות במשפט, והשופט בבית המשפט לפשיטות רגל יידרש לקבוע כיצד התביעות ימשיכו מכאן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x