$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

המשקיע שיסייע לאייל לפידות לרכוש 5% מכלל ביטוח

יוסי ארד, שעומד בראש קרן הגידור מונבז קפיטל, מגבש קבוצת משקיעים פרטיים שתעמיד למנכ"ל שיכון ובינוי את ההלוואה לרכישת 4.99% מכלל ביטוח במקום אי.די.בי פתוח. אייל לפידות מנהל זה חודשיים מגעים לקבלת חצי מסכום ההלוואה המקורית ממיטב דש

רחלי בינדמן 06:5808.09.19

מי יעניק לאייל לפידות את ההלוואה לרכישת מניות כלל ביטוח? ל"כלכליסט" נודע כי יוסי ארד, אחד משחקני הנוסטרו הוותיקים בשוק ההון שעומד כיום בראש קרן הגידור מונבז קפיטל, מגבש קבוצה של משקיעים פרטיים שכוללת שחקני נוסטרו, על מנת שתעניק למנכ"ל שיכון ובינוי הטרי את המימון שדרוש לו לרכישת 4.99% ממניות חברת הביטוח כלל ביטוח במקום אי.די.בי פתוח; שממנה הוא רוכש את המניות ושאינה יכולה לעמוד בהלוואה שהתחייבה להעמיד לו.

 

 

 

אם ארד יצליח לגבש את הקבוצה, היא עשויה להוות אלטרנטיבה לבית השקעות מיטב דש שבוחן גם הוא העמדת הלוואה ללפידות. בין בית ההשקעות, שבניהולו של אילן רביב, ללפידות מתקיימים מגעים להעמדת חצי מסכום ההלוואה – 59 מיליון שקל - זה כחודשיים.

 

מנכ"ל מיטב דש אילן רביב, מנכ"ל שיכון ובינוי אייל לפידות ויוסי ארד מקרן מונבז קפיטל מנכ"ל מיטב דש אילן רביב, מנכ"ל שיכון ובינוי אייל לפידות ויוסי ארד מקרן מונבז קפיטל צילומים: תומי הרפז, ישראל הדרי, שאול גולן

 

 

לפידות, שעד לאחרונה כיהן כמנכ"ל חברת הביטוח הפניקס, מנסה כבר זמן מה לקבל הלוואה מגופים פיננסיים על מנת להשלים את הרכישה. את חיפוש ההלוואה מטעם לפידות מובילה חברת החיתום של בנק דיסקונט – דיסקונט חיתום.

 

הלוואת מוכר של 90%

 

בחודש מאי האחרון חתמה אי.די.בי פתוח על עסקה למכירת עד 18% מכלל ביטוח לשלושה משקיעים: מורי ארקין, יקיר גבאי ולפידות. במסגרת העסקה, גבאי וארקין רכשו 5% מהמניות כל אחד, כאשר ארקין קיבל אופציה לרכישת 3% נוספים. לפידות קיבל אופציה לרכישת 4.99% מכלל ביטוח תמורת 132 מיליון שקל, כאשר מרבית הסכום – 118 מיליון שקל – תועמד לו על ידי אי.די.בי פתוח כהלוואת מוכר.

מה דעתך על מניית כלל עסקי ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

ביולי האחרון הודיע לפידות על מימוש האופציה, אולם מצבה הפיננסי של אי.די.בי פתוח, שהיה רעוע כבר בעת שחתמה על העסקה, הפך סבוך עוד יותר מאז, ועל כן היא אינה מסוגלת להעניק ללפידות את ההלוואה. חרף מצבה הפיננסי הבעייתי, אין בכוונת החברה להפר את הסיכום עם לפידות, אך היא מחפשת גופים פיננסיים שיעמידו את ההלוואה במקומה, תוך שהיא מוכנה לשאת כספית בהפרשי התנאים ביחס לתנאים המקוריים שעליהם סיכמה עם לפידות.

 

הגופים המוסדיים - בתי ההשקעות וחברות הביטוח - הם המועמדים הקלאסיים להעמדת ההלוואה, אך עד כה לא נמצא גוף מוסדי שיעמיד את ההלוואה, בין היתר בשל החשש שלהם מניגודי עניינים פוטנציאליים, שנובעים גם מכך שלפידות עתיד גם להתמנות לדירקטור בכלל ביטוח על רקע העסקה – כך שהעמדת ההלוואה עבורו שקולה מבחינת חלק מהגופים לחיזוק המתחרה שלהם.

 

במסגרת המגעים שמנהל לפידות מול מיטב דש, הצדדים דנים במודל שבו לפידות יקים חברה ייעודית (SPC) שתקבל את ההלוואה בחלקים שווים מאי.די.בי פתוח ומיטב דש. לפי הסיכום המקורי של לפידות עם אלשטיין, הלוואת המוכר, שתינתן בתנאי נון ריקורס, תישא ריבית שנתית של 4% ותיפרע במלואה בתשלום אחד בתום חמש שנים. אך מיטב דש מעמיד דרישות מחמירות יותר – ריבית של סביב 8% בשנה, ושעבוד מלא של מלוא המניות הנרכשות. עוד דורש מיטב דש קדימות בפירעון ההלוואה על פני אי.די.בי פתוח.

 

לפידות מציג עמדה קשוחה במגעים, ולכן בינתיים הם טרם הבשילו לכדי הסכם. לכן, במקביל נבחנת האופציה של קבלת ההלוואה מהקונסורציום שמגבש ארד.

 

מאילן בן־דב לקרן גידור

 

ארד מוכר כמי שניהל בעבר את חברת טאו תשואות שהיתה בבעלות אילן בן־דב וקרסה. מאז הקריסה ארד הפך לשחקן נוסטרו פעיל באמצעות קרן הגידור מונבז קפיטל. הקרן שותפה יחד עם חברה פרטית של שחקן נוסטרו נוסף – דוד אדרי – בחברת MD פרימיום שעוסקת בהפצת ניירות ערך בהנפקות, וייעוץ לחברות בתחום הבנקאות להשקעות. ב־2018 חברת הייעוץ MNS של שרון זאורבך, ניר גרינברג ומשה חביב חברה לארד ולאדרי ורכשה 25% מ־MD פרימיום.

 

בפברואר האחרון, כשהתפוצצה חקירת רשות ני"ע שבמרכזה עמד פעיל שוק ההון מנחם ויינברג בחשד לשימוש במידע פנים, התברר כי המ.ל.ק – חברה שדרכה ביצע ויינברג את השקעותיו בשוק ההון — משקיעה במונבז קפיטל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x