$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

ענת גואטה נגד משה ברקת: לא תצטרף לחיסול חברות הייעוץ

רשות ניירות ערך בראשותה לא תורה לקרנות הנאמנות ולמנהלי התיקים להפסיק להיעזר בהמלצות של אנטרופי ועמדה, לגבי הצבעות באסיפות הכלליות של בעלי מניות. זאת בניגוד לעמדתו של הממונה על רשות שוק ההון ברקת, שמעוניין להטיל את מלוא כובד האחריות להחלטות ההצבעה על קרנות הפנסיה וחברות הביטוח, שנמצאות תחת פיקוחו

רחלי בינדמן 06:5529.08.19

הקרב בין רשות שוק ההון לבין רשות ניירות ערך מחריף. יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה מתנגדת לחיסולם של גופי הייעוץ לגופים המוסדיים, כפי שמתכנן הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון משה ברקת.

 

בחודש מאי האחרון פרסם ברקת טיוטת תקנות, ולפיה הגופים המוסדיים שכפופים לפיקוחו - חברות הביטוח וקרנות הפנסיה - צריכים להחליט לבד בכל הנוגע להצבעות באסיפות הכלליות של החברות שבמניות שלהן הם מחזיקים. באסיפות אלה עולים נושאים כמו אישור שכר הבכירים ועסקאות בעלי עניין, שנוגעות לבעל השליטה בחברה.

 

משה ברקת, הממונה על שוק ההון משה ברקת, הממונה על שוק ההון צילום: אוראל כהן

 

 

כיום נעזרים המוסדיים בשירותיהן של חברות ייעוץ כמו אנטרופי ועמדה, ובפועל ההמלצות שמספקות שתי החברות האלה הן שקובעות, במקרים רבים, את עמדת הגופים המוסדיים. זאת כיוון שעל פי החוק, אם גוף מוסדי מתכנן להצביע בניגוד להמלצת חברת הייעוץ, עליו לכנס את ועדת ההשקעה שלו ולנמק מדוע אינו מקבל את ההמלצה.

 

ברקת מעוניין להעביר את כל כובד המשקל למוסדיים ולייתר את חברות הייעוץ, בין היתר משום שהאחריות מונחת, בסופו של דבר, על כתפי אותם גופים שמנהלים את חסכונות הציבור, וגם משום שחברות הייעוץ נגועות, לעתים, בניגודי עניינים, שכן בכובע אחד הן מספקות המלצות לאסיפות הכלליות ובכובע השני מעניקות לחברות ציבוריות שירותי ייעוץ בשכר בנושאי ממשל תאגידי.

 

חברות הייעוץ טוענות, מצדן, כי אין פה ניגודי עניינים, הואיל ובין שני הכובעים מתקיימות חומות סיניות.

 

מפניית "כלכליסט" לרשות ני"ע עולה כי אין בכוונתה להחיל מגבלות דומות על הגופים שעליהם היא מפקחת, ואשר עושים גם הם שימוש בשירותים של אנטרופי ועמדה — קרנות הנאמנות והתיקים המנוהלים בבתי ההשקעות. מרשות ני"ע נמסר, כי היא "לא סבורה שיש מקום לשנות את ההסדרים הנהוגים בתחום".

 

ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך צילום: אוראל כהן

 

 

כמו כן נמסר מרשות ני"ע, כי בימים אלה היא "מקיימת שיח מקצועי בנוגע לטיוטת התקנות שהציעה רשות שוק ההון". נזכיר כי גואטה היתה עד לפני שנתיים מנכ"לית חברת הייעוץ אנטרופי, ולכן היא מנועה מלעסוק בנושא עד ינואר הקרוב.

 

אם הטיוטה של ברקת תהפוך לתקנות מחייבות, עשוי להיווצר ארביטראז' רגולטורי. כלומר, קרנות הנאמנות של בתי ההשקעות יוכלו להשתמש בשירותים של אנטרופי ועמדה, בעוד חברות הגמל והפנסיה של אותם בתי השקעות לא יוכלו לעשות זאת, ויצטרכו לקבל את ההחלטות באופן עצמאי.

 

ההבדל בגישותיהם של שני הרגולטורים לנושא אינו מוקד החיכוך היחיד ביניהם. כפי שפורסם ביום שלישי האחרון, פנתה באחרונה גואטה בכתב לחברות הביטוח, וביקשה מהן להעביר לידיה פרטים על היערכותן ליישום התקן החשבונאי החדש IFRS17.

 

ברקת, בתגובה, שלח גם הוא מכתב לחברות הביטוח, שכפופות לפיקוחו, והורה להן להעביר תחילה את המידע לידיו בלבד. בסביבת רשות ני"ע לא רוו נחת מהמהלך של ברקת, והזכירו כי הוא עצמו לא היסס בעבר לעסוק בנושאים שנמצאים בתחום אחריותה של רשות ני"ע, כמו ההתבטאות שלו לגבי הצורך להגביל את השתתפותם בהנפקות של גופים שאינם מנהלי כספי ציבור, בדגש על חתמים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x