$
בורסת ת"א

כיפופי ידיים בין ברקת לגואטה: הורה לחברות הביטוח להעביר לידיו מידע שדרשה

לאחר שיו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה ביקשה מחברות הביטוח להעביר לידיה מידע על היערכותן ליישום תקן חשבונאי חדש, הורה להן הממונה על שוק ההון משה ברקת לעצור - ולהעביר תחילה את המידע לידיו בלבד

רחלי בינדמן 20:4627.08.19

קרבות אגו של רגולטורים אינם זרים בשוק המקומי. מאז ומתמיד הייתה מתיחות בין רשות ניירות ערך, הפיקוח על הבנקים ורשות שוק ההון, בעיקר על סמכויות שנתפשות כחופפות.

 

 

אלא שהפעם נדמה שהקרבות האלה עולים מדרגה: לאחר שענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע פנתה לאחרונה לחברות הביטוח בדרישה לקבל מידע על היערכותן ליישום תקן חשבונאי חדש (ifrs 17) הנוגע לחוזי ביטוח, שלח משה ברקת הממונה על שוק ההון מכתב לחברות בדרישה כי את המידע יעבירו החברות לידיו ורק בהמשך לתיאום בינו לבין הרשות, יועבר המידע גם לרשות ניירות ערך.

 

 

יו"ר רשות שוק ההון משה ברקת ויו"ר רשות ני"ע ענת גואטה יו"ר רשות שוק ההון משה ברקת ויו"ר רשות ני"ע ענת גואטה צילום: דוברות משרד האוצר, אוראל כהן

 

 

לחברות הביטוח יש כאן שני כובעים: הן גם חברות ציבוריות הכפופות לפיקוח רשות ניירות ערך בכל הקשור לפרסומים ודיווחים כספיים אך גם כפופות לפיקוח ספציפי של רשות שוק ההון.

 

בעיני ברקת לא מצא חן ככל הנראה שגואטה פנתה לגופים שתחת פיקוחו ואף על פי שמלכתחילה הוא לא פנה אליהן בנושא, הוא החליט כעת שאת המידע על יישום התקן החדש יש להעביר בראש ובראשונה לידיו.

 

בסביבת רשות ניירות ערך לא אהבו את המהלך, והזכירו כי ברקת לא היסס בעבר לעסוק בנושאים שכפופים לכאורה לרשות ניירות ערך. כך למשל, הוא התבטא ביחס לצורך להגביל השתתפות של גופים שאינם מנהלים כספי ציבור בהנפקות בדגש על חתמים, תחום שכפוף לסמכות רשות ני"ע. 

 

בנוסף,  יזם מהלכים להחלשת חברת הייעוץ בהצבעות באסיפות כלליות, אנטרופי, שנמצאת תחת פיקוח רשות ניירות ערך.

 

בעבר, כינס שמואל האוזר, יו"ר רשות ניירות ערך שקדם לגואטה דיון תחת שולחן עגול על הקמת סוג של רגולטור על שתחתיו שני רגולטורים - אחד שאחראי על היציבות ואחד על הזווית הצרכנית. דורית סלינגר שעמדה אז בראש רשות שוק ההון החרימה את הדיון שכן המודל שהציע האוזר ביטל את קיומה של רשות שוק ההון. גם האוזר וסלינגר ידעו לא מעט מתיחויות לאורך הקדנציה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x