$
שווקי חו"ל

בכיר לשעבר בפד קורא לבנק המרכזי "להפסיק לשחק עם טראמפ במלחמת הסחר"

ויליאם דאדלי, לשעבר נשיא הפד בניו יורק פירסם מאמר חריף שבו הפציר בחברי הבנק המרכזי של ארה"ב לא להוריד את הריבית כדי לגבות את טראמפ במלחמת הטלת המכסים מול סין; "על הפד לשלוח מסר ברור - אם טראמפ ימשיך לצעוד בנתיב ההרסני - הוא זה שיישא בתוצאות, כולל הפסד אפשרי בבחירות"

שירות כלכליסט 18:1827.08.19

בכיר לשעבר בבנק המרכזי של ארה"ב קורא לבנק להפסיק לנשיא דונלד טראמפ במלחמת הסחר מול סין.

 

במאמר חריף שפירסם ויליאם דאדלי, לשעבר נשיא הפדרל ריזרב ניו יורק, הוא הפציר בחברי הבנק שלא להוריד את הריבית בתור גיבוי בזמן שהנשיא ממשיך במאבק המכסים שלו עם בייג'ינג.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: רויטרס

 

 

"מה אם שיתוף הפעולה של הבנק מעודד את הנשיא להסלים את מלחמת הסחר שלו עוד יותר, ולהגדיל בכך את הסיכון למיתון?" כתב דאדלי במאמר הדעה שפורסם באתר בלומברג. "מאמצי הבנק לרפד את המהלומה עלולים לא להיות סתם לא יעילים, אלא אף להחמיר את המצב".

 

עוד כתב דאדלי כי "מלחמת הסחר של טראמפ עם סין ממשיכה לערער את אמון העסקים והצרכנים, ומחמירה את התחזית הכלכלית. בפני הפדרל ריזרב ניצבת דילמה: האם עליו למתן את הנזק על ידי הורדת ריבית, או לסרב לשחק?"

 

ויליאם דאדלי, לשעבר נשיא הפדרל ריזרב ניו יורק ויליאם דאדלי, לשעבר נשיא הפדרל ריזרב ניו יורק צילום: בלומברג

 

 

דאדלי כתב שגורמים בפד צריכים להצהיר מפורשות שאין בכוונת הבנק לחלץ את הממשל שמקבל החלטות שגויות בנושאי מדיניות.

 

"אני מבין ותומך ברצון של הפד להישאר א-פוליטי, אך המתקפות המתמשכות של טראמפ נגד מושל הבנק ג'רום פאוול ונגד הבנק עצמו הפכו זאת לבלתי אפשרי. הבכירים בפד עומדים בפני שתי ברירות: לאפשר לממשל טראמפ להמשיך לצעוד בנתיב הרסני של מלחמת סחר, או לשלוח מסר ברור לפיו אם הממשל יעשה זאת, הנשיא, ולא הבנק הפדרלי, יישא בתוצאות – שכוללות הפסד אפשרי בבחירות הקרובות".

 

בשווקים מצפים שהפדרל ריזרב יכריז על הורדה נוספת של 25 נקודות בסיס בשיעור הריבית, לאחר ההורדה הראשונה מזה 11 שנה שבוצעה ביולי האחרון. אנליסטים בשוק מעריכים בסיכוי של קרוב ל-80% שהפד יודיע על קיצוץ נוסף בריבית עד סוף השנה.

 

בנאומו ביום שישי בג'קסון הול התחייב יו"ר הפד ג'רום פאוול שהבנק ימשיך "לעשות את שלו" כדי לתמוך בכלכלה, אך לא הציג שום כוונות ספציפיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x