$
בורסת ת"א

"טבע שיווקה בארה"ב משככי כאבים ממכרים בדרכי הונאה"

בתביעה חדשה שהגיש התובע הכללי במערב וירג'יניה נטען שהחברה שיווקה לסובלים מכאבים כרוניים תרופות שה־FDA אסר עליה לשווק למי שאינו חולה בסרטן. זאת, לכאורה, תוך הסתרה של הסכנה שבהתמכרות לתרופות אלה שמשווקות גם בישראל

חזי שטרנליכט 10:1826.08.19

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

התובע הכללי של מדינת מערב וירג'יניה פטריק מוריסי, מאשים את טבע כי שיווקה בדרכי הונאה תרופות ממכרות (אופיואידים) שאושרו לטיפול בחולי סרטן בלבד, כתרופות לטיפול בכאבים כרוניים. בנוסף נטען כי בניסיונה להגביר את שיווקם של האופיואידים, טבע טענה כי אנשים שאינם חולי סרטן, הסובלים מכאבים כרוניים, בדרך כלל אינם מטופלים מספיק. זאת, בשל חששם של רופאים מהתמודדות עם תחום האופיאטים הסובל מרגולציה גבוהה מדי.

 

 

 

"החשש שאנשים הסובלים מכאבים כרוניים יתמכרו לאופיואידים במהלך טיפול ארוך טווח עשוי לנבוע מבלבול בין עמידות (לתרופה) (physical dependence) לבין התמכרות נפשית (psychological dependence)", מצוטטת טבע בתביעה. מניית טבע איבדה אתמול (א') 3.1% משווייה, והשלימה בכך ירידה של יותר מ־57% מתחילת השנה.

 

 

מנכ"ל טבע, קור שולץ מנכ"ל טבע, קור שולץ צילום: יריב כץ

 

הפרה של הוראת FDA

מוריסי הגיש את התביעה נגד טבע ונגד ג'ונסון אנד ג'נסון בסוף השבוע. בכתב התביעה טבע מואשמת גם כי שיווקה לאנשים שאינם חולים בסרטן את האקטיק (Actiq) והפנטורה (Fentora), אופיואידים שמיועדים בהתוויה המקורית שניתנה על ידי רשות המזון והתרופות בארה"ב (FDA) "אך ורק לטיפול בכאבים שנובעים ממחלת הסרטן בקרב מטופלים שלא הגיבו לטיפולים בתרופות אופיואידיות".

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

 

תרופת האקטיק פותחה על ידי ספאלון שנרכשה על ידי טבע ב־2011, ואילו הפנטורה מיוצרת ומשווקת על ידי טבע. שתי תרופות אלה משווקות גם בישראל, ומיועדות לחולי סרטן, כאשר האקטיק נמצאת בשימוש של צה"ל ומשמשת גם לטיפול במקרים של נפגעי טראומה. לטענתו של מוריסי בכתב התביעה, ה־FDA אסר על טבע באופן מפורש לשווק את תרופת האקטיק למטרה אחרת חוץ מטיפול בכאבים שנובעים מסרטן. כמו כן, ה־FDA סירב לאשר את השימוש בפנטורה לטיפול בכאב כרוני בשל הנזק הפוטנציאלי שלה. ב־2008 הגיעה ספאלון להסדר עם משרד המשפטים האמריקאי ובו הסכימה לשלם 425 מיליון דולר כחלק מפשרה על כך ששיווקה אקטיק לחולים שאינם חולי סרטן עבור כאבי מיגרנה, פציעות ומקרים נוספים.

 

בכתב התביעה החדש נטען כי טבע "יעצה לרופים להתעלם מתסמיני התמכרות שאותם כינתה 'פסבדו התמכרות'. מושג זה הומצא כדי לעודד תפיסה שגויה שלפיה סימנים של התמכרות – כמו כמיהה לתרופה – נובעים למעשה מכאב שאינו מטופל, ואשר מצריך שימוש בעוד אופיואידים. זהו מושג רפואי המקביל לניסיון לכבות שריפה באמצעות בנזין".

 

התובע מוריסי התובע מוריסי צילום: בלומברג

 

בהקשר זה נאמר עוד כי "טבע גם השתמשה במובילי דעת קהל - רופאים משפיעים במיוחד הודות למוניטין שלהם ולמראית העין האובייקטיבית שלהם - כדי להפיץ מידע בתוכניות לימודיות בתחום הרפואי". תוכניות אלה סיפקו לטבע השפעה על המסר ודרכי הפצתו בקהילה הרפואית. עוד נטען כי טבע השתתפה במימון של ארגון רפואי – האקדמיה האמריקאית לרפואת כאב – שהפיץ מידע למטופלים שהוצג כאובייקטיבי, בנוגע לקווים הכלליים לטיפול במשככי הכאבים. המידע הזה תמך בשימוש בכאבים כרוניים בתרופות הללו תוך שהוא "מבליט את היתרונות ומקטין את הסיכונים".

 

אקטיק אקטיק צילום: wikipedia

 

בין הדוגמאות שמובאות היה מימון של תוכנית לימוד רפואית ב־2009 שהמליצה על התרופות הללו לשימוש לא רק עבור חולי סרטן. ב־2011 הפיצה טבע מאמר שלפי התביעה מקדם את השימוש בפנטורה לטיפול במקרים רבים של כאב, לא רק כזה שנובע ממחלת הסרטן. לטענת התובע, "הנהלת טבע הציבה יעדים שדרשו מאנשי המכירות למכור את התרופות לא רק לאונקולוגים או רופאים שמתמחים במחלת הסרטן. אם אנשי המכירות היו נוהגים אחרת, הם לא היו מסוגלים לעמוד ביעדים".

 

עוד נטען שטבע יצרה מצג שווא של הסיכונים הנובעים מהתמכרויות לתרופות והציגה את השימוש בהן כך שהסיכונים כתוצאה מהשימוש בהן היו צנועים, ניתנים לטיפול ומוגבלים לחולים לא לגיטימיים, כאלה שאין להם למעשה כאב של ממש. כך נוצר רושם מוטעה שחולים המטופלים במרשמים לתרופות אופיואידיות לטיפול בכאב כרוני לא יתמכרו להן, חולים עם סיכון להתמכרות לא ניתנים לזיהוי ושזה בטוח לרשום אותן עבור שאר המטופלים.עוד נטען, בין היתר, כי טבע טענה בפני הרופאים במערב וירג'יניה כי שימוש ארוך טווח בתרופות אלה ייטיב עם החולים, זאת מבלי שיש תימוכין לכך. איש מכירות לשעבר בטבע טען כי השימוש באקטיק ופנטורה ישפר את איכות החיים של המטופלים ויאפשר להם לחזור לתפקוד נורמלי. כמו כן נטען כי טבע אמרה לרופאים שאפשר לקחת אופיואידים במינון גבוה יותר, מבלי שמסרה להם מידע מלא על הסיכונים שבשימוש.

 

 

פנטורה פנטורה צילום: אתר משרד הבריאות

 

חצי מיליון איש צפויים למות

לפי כתב התביעה, חצי מיליון איש צפויים למות משימוש באופיואידים בארה"ב בעשור הקרוב. במערב וירג'יניה ישנו השיעור הגבוה ביותר בארה"ב של מקרי מוות ממנת יתר של סמים, כאשר ב־2017 מתו יותר מ־1,000 מתושבי המדינה ממנת יתר – 86% ממקרי המוות האלה כללו מעורבות של אופיואידים.

 

בית המשפט המחוזי בקליבלנד אוהיו צפוי לדון באוקטובר ביותר מ־2,000 תביעות – מרביתן הוגשו על ידי ארגונים ואנשים פרטיים – שהוגשו נגד יצרניות ומשווקות אופיואידים. טבע הגיעה ב־24 ביוני להסדר עם מדינת אוקלהומה בעלות של 85 מיליון דולר על חלקה בפרשה, אך עדיין תלויות נגדה ונגד חברות אחרות אלפי תביעות שמאשימות אותן באחריות חלקית למגיפת ההתמכרות למשככי הכאבים. בין הנתבעות הגדולות גם חברת אקטביס, חטיבת הגנריקה של אלרגן, שנרכשה על ידי טבע ב־2015 תמורת 42 מיליארד דולר. אקטביס חלשה על יותר משליש משוק האופיואידים בתקופה שעליה חלות התביעות, והאחריות המשפטית על חלקה עברה לטבע עם הרכישה.

 

בטבע הפנו את "כלכליסט" לתגובתם הקודמת, לאחר ההסדר שהושג במדינת אוקלוהומה ביוני: "טבע שמחה לשים את התיק באוקלהומה מאחוריה, והיא מוכנה להגן על עצמה בנחישות כנגד תביעות נוספות. טבע מכירה בהשפעה ההרסנית על קהילות ברחבי ארה"ב כתוצאה מהסמים הבלתי חוקיים והשימוש לרעה של אופיואידים הניתנים במרשם. טבע ממשיכה לתמוך במציאת פתרונות שיתופיים בכל המדינה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x