$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אמיר לוי מועמד למנכ"ל אי.די.בי, לפידות ימונה לדירקטור בכלל

הממונה לשעבר על התקציבים באוצר נפגש כבר עם אדוארדו אלשטיין והוא המועמד המוביל לתפקיד. אייל לפידות, מנכ"ל שיכון ובינוי, שאמור לרכוש 5% ממניות חברת הביטוח כלל, צפוי להתמנות לדירקטור בחודשים הקרובים

גולן חזני 07:1525.08.19

הממונה לשעבר על התקציבים באוצר, אמיר לוי, מועמד להתמנות לתפקיד מנכ"ל אי.די.בי ודסק"ש, במקומו של שולם לפידות, שהודיע באחרונה על רצונו לפרוש. ל"כלכליסט" נודע כי לוי, שבעבר כיהן כמנכ"ל שיכון ובינוי אנרגיות מתחדשות, נפגש עם אדוארדו אלשטיין באחרונה, והוא המועמד המוביל לתפקיד. שמו של לוי עלה באחרונה כמועמד גם לתפקיד מנכ"ל חברת IBC שבשליטת קרן תש"י וסלקום.

 

אייל לפידות, מנכ"ל שיכון ובינוי ובעבר מנכ"ל חברת הביטוח הפניקס, צפוי להתמנות לדירקטור בכלל ביטוח בסבב הבא - כנראה כבר בחודשים הקרובים.

 

ל"כלכליסט" נודע כי הדבר נחשף באסיפת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח ביום חמישי אחה"צ. עו"ד כפיר ידגר ממשרד גורניצקי, שיחד עם עו"ד אסתר קורן ממשרד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג, שנהב ושות' ייצג את אי.די.בי באסיפה, הודיע לנוכחים כי לפידות ביקש להתמנות לדירקטור בכלל, וכי המינוי מתעכב בשל הצורך באישורה של ועדה שליד רשות שוק ההון, שכרגע אינה מאוישת. ראש רשות שוק ההון משה ברקת אמור למנות את הוועדה מחדש לאחר הבחירות, ולדברי ידגר, לפידות הבהיר לו כי מבחינת שיכון ובינוי - שבה הוא מכהן כמנכ"ל - אין מניעה למינוי כזה.

אמיר לוי אמיר לוי צילום: עמית שעל

 

 

רו"ח איציק עידן מפירמת בייקר טילי, שנכח באסיפה כנציג מחזיקי אג"ח אי.די.בי סדרה י"ד, אישר את הדברים. הוא אמר באותה אסיפה כי לפידות אמר לו דברים דומים, וזאת לבקשת הנציגות מהחברה לקבל הבהרות בנושא זה.

 

טרי צפוי למכור 5% נוספים

 

לפידות עומד במרכזו של משבר, שבמסגרתו נמנעה עד היום אי.די.בי פתוח לעמוד בהתחייבותה החוזית להעביר לו הלוואה בהיקף של 118 מיליון שקל לרכישת 4.99% ממניות כלל ביטוח. תמורה הרכישה המלאה היא 132 מיליון שקל, כאשר את יתרת הסכום אמור לפידות להביא בעצמו. אי.די.בי נמנעה מלהעביר את הסכום לאחר שקיבלה איום מצד מחזיקי אג"ח של החברה על העדפת נושים. בד בבד משך בעל השליטה אדוארדו אלשטיין את בקשתו לקבלת היתר שליטה בכלל ביטוח, בעקבות אינדיקציות שלא יקבל היתר כזה, ואי.די.בי החלה לחפש פתרון שיאפשר לה לתת את ההלוואה ללפידות. אי.די.בי מעדיפה את מכירת המניות ללפידות, שכן הנאמן של מניות אי.די.בי בכלל ביטוח, משה טרי, כבר הבהיר כי שכר את פועלים אי.בי.אי למכור 5% ממניות כלל בשוק ב־3 בספטמבר.

אייל לפידות אייל לפידות צילום: שאול גולן

 

 

ההלוואה ללפידות ניתנת בריבית נמוכה של 4% לשנה ובמח"מ של חמש שנים. אי.די.בי תממן את מחציתה בעזרת מוסד פיננסי חיצוני, ואילו את המחצית השניה, כ־60 מיליון שקל, הסכים אלשטיין בשבוע שעבר להזרים לחברה ממקור חיצוני שלו.

 

מנסה למנוע הערת עסק חי

 

נציגי אי.די.בי באסיפה היו היועץ הכלכלי יריב פילוסוף, מנכ"ל גיזה זינגר אבן, והיועץ המשפטי של הקבוצה עו"ד אהרון קאופמן. על הפרק עמד הצורך המיידי בהזרמת הון מאלשטיין לחברה, כדי למנוע הערת עסק חי בדו"חות לרבעון השני של 2019, שצפויים להתפרסם השבוע.

 

להערכת פילוסוף, נדרשת הזרמה של 150 מיליון שקל לפחות מצידו של אלשטיין, ואילו דירקטוריון החברה חושב שאף יותר. חברי הדירקטוריון לא נקבו בסכום, אולם נראה כי מדובר ב־250 מיליון שקל שהדח"צים בראשות גיורא ענבר דרשו מאלשטיין להזרים, לצד הצבעה על מקור ההזרמה.

 

כדי לשכנע את אלשטיין להזרים הון, מתכוונת אי.די.בי לקבל מחר הצעות מחתמים שונים בשוק לעסקה המשולבת של רכישת אגח סדרה ט' תמורת מניות כלל ביטוח — דבר שייצר לחברה רווח הון משמעותי, ישפר את השווי הנכסי הנקי השלילי שיש לה כיום ויעניק אופק מסוים לאלשטיין. פילוסוף וקאופמן הבהירו כי לא יהיו מוכנים לשער ההחלפה שברק קפיטל ולידר שוקי הון הציעו לה, 73 שקל למניית כלל, והם מצפים לשער גבוה יותר.

 

ללא הזרמה של אלשטיין לא תיעשה המרה של מניות כלל באג"ח ט', ותירשם הערת עסק חי בדו"חות אי.די.בי. עם זאת, נציגות סדרה ט', המיוצגת בידי עופר גזית, מתנגדת להמרה, מאחר שלטענתה מהלך זה אינו מעניק אפשרות שווה לכל מחזיקי האג"ח להשתתף בה, אלא רק לגופים נבחרים. אולם, באי.די.בי מאמינים כי ברגע האמת מחזיקי אגח ט' לא יתנגדו למהלך, שכן התנגדות כזו תביא למכירת מניות כלל בשוק בידי טרי.

 

בכל מקרה, אלשטיין צפוי לחזור היום מחופשה ארוכה בארגנטינה, ועם שובו עשויה התמונה להתבהר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x