שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הפסד כולל של 17 מיליון שקל לכלל ביטוח ברבעון השני

סביבת הריבית היורדת ועדכון לוחות התמותה גררו הפרשות של 305 מיליון שקל בדוח המסכם של הרבעון; החברה מזהירה: המשך הירידה בשיעורי הריבית עלולה לגרור הפרשות כבדות גם בדוח הבא

רחלי בינדמן 09:1521.08.19

סביבת הריבית היורדת ועדכון לוחות התמותה השפיעו לרעה על תוצאות כלל ביטוח, שסיימה את הרבעון עם הפסד כולל של 17 מיליון שקל - זאת  לעומת רווח כולל של 112 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.מה שפגע ברווח היו הפרשות לחיזוק ההון בגלל התארכות תוחלת החיים ועדכון לוחות התמותה כאמור. עדכון זה גרר הפרשות של כ-305 מיליון של ברבעון הנוכחי.

 

בה בעת, כלל גם ביצעה שינוי בהנחת גיל פרישה בחישוב התחייבויות להשלמה לעתודה לקיצבה. החברה שיפרה את מודל קביעת גיל יציאה לפרישה בעקבות מחקרים חדשים שביצעה לאור ניסיון שנצבר בנושא, בדבר נטייה של יציאה לפרישה במועד מאוחר מזה הנקבע. כפועל יוצא מכך, דווקא צמצמה החברה את התחייבויותיה בכ-155 מיליון שקל. עוד אלמנט מקזז היו השלכות ועדת וינוגרד.

 

לאור פסק הדין המאמץ את עיקרי מסקנות ועדת קמינץ, ואשר קבע, בין היתר, כי שיעור ריבית ההיוון בפיצויי נזיקין המשמש להיוון תגמולי ביטוח למבוטחים, ימשיך לעמוד על שיעור קבוע של 3%, החברה הקטינה את ההתחייבויות בסכום של 151 מיליון שקל.

 

סכום הפרמיות  ברוטו שרשמה כלל ביטוח ברבעון עמד על 2.4 מיליארד שקל, לעומת 2.5 מיליארד שקל ברבעון המקביל. הירידה בסכום הפרמיות נובעת בעיקר מסיום התקשרות עם קופות חולים מכבי ולאומית בביטוח סיעודי קבוצתי. ברבעון המקביל בשנה שעברה עמד סכום הפרמיות שהורווחו מהפעילות עם מכבי ולאומית על 216 מיליון שקל. התשואה להון במונחים שנתיים בתקופת הדוח עמדה על שיעור שלילי של 1.3%, לעומת שיעור חיובי של 9.1% בתקופה המקבילה אשתקד.

 

במהלך הרבעון השני נרשמה עלייה בתשואות השווקים הפיננסיים, שהיו גבוהות יותר מהתקופה המקבילה, והדבר בא לידי ביטוי בעלייה בהכנסות מהשקעות שהביאו לגביית דמי ניהול משתנים בהיקף של 35 מיליון שקל, לעומת גבייה של כ-2 מיליון שקל ברבעון המקביל.

 

כלל מזהירה כי לאחר תאריך הדיווח נמשכה הירידה של עקום הריבית ומבהירה כי ירידה בשיעורי הריבית עלולה לגרום לעליה בהתחייבויות הביטוח בביטוח כללי בענפים חובה וחבויות ותאונות אישיות, בהתחייבות להשלמה לעתודות לקצבה, בהתחייבויות לגמלאות בתשלום בביטוח חיים וכן בהפרשות בביטוח חיים, סיעוד ובריאות ולירידה ביחס כושר פירעון כלכלי. בשלב זה, מבהירים בכלל, לא ניתן להעריך את השלכות הירידה של עקום הריבית חסרת הסיכון בתקופה זו על תוצאות הרבעון השלישי לשנת 2019 ועל יחס כושר פירעון כלכלי, וזאת בין היתר, לנוכח האי ודאות ביחס להשפעת ההתפתחויות האמורות.

 

מנכ"ל כלל ביטוח יורם נוה מנכ"ל כלל ביטוח יורם נוה צילום: עמית שעל

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x