$
בורסת ת"א

אפריקה השקעות: מאיר שמיר העלה את ההימור, שאר המתחרים השוו ואף העלו

אסיפת המחזיקים של אפריקה תצביע מחר על חמש הצעות להסדר חוב. שמיר, שהיה הראשון להגיע להסכמה עם נציגויות האג"ח, סלל את הדרך למתמודדים מולו שהעתיקו את הצעתו וחלקם אף שיפרו אותה. גד זאבי מוביל בתמורה אבל מוסדיים מסתייגים ממנו

גולן חזני 07:4321.08.19

האם סאגת הסדר החוב של אפריקה השקעות תגיע היום (ד') לסיומה שלוש שנים לאחר שהחלה? מחר יתכנסו בעלי האג"ח, שהחברה חייבת להם 2.2 מיליארד שקל, כדי להצביע על הצעות הרכישה שהוגשו להם. חמישה גופים רציניים מתמודדים על רכישת אפריקה השקעות, זאת אף שהנכס העיקרי שלה, השליטה (51%) באפריקה נכסים, נמכרה במרץ ב־1.25 מיליארד שקל לקבוצה בראשות ביג ומגה אור.  

שני מתמודדים על הרכישה – לפידות שבשליטת יעקב לוקסנבורג וקבוצת מייקל שטיינברג ולארי מייזל (קולרידג') (50%) ונתנאל גרופ(50%) שבשליטת (62.6%) האחים נתנאל – שיפרו אתמול משמעותית את הצעותיהם. נכון לעכשיו, יגאל דמרי ולוקסנבורג מסתמנים כפייבוריטים לקראת ההצבעה, כאשר כל ההצעות משקפות תספורת של כ־50% על החוב.

מה דעתך על מניית ביג:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

שמיר הוא שנתן ב־1 באוגוסט את האות לפתיחת המירוץ כשהיה הראשון לסכם עם נציגויות האג"ח של אפריקה – הארוכות והקצרה – על תנאי ההצעה שיגיש ושתהיה מקובלת על שתי הנציגויות. זה לא עזר לשמיר, שההצעה שלו הועתקה על ידי המתמודדים החדשים והוותיקים יותר על רכישתה של החברה שמחזיקה (100%) בדניה סיבוס הפרטית ששולטת (74.2%) באפריקה מגוריםובנכסים קטנים אחרים. גד זאבי נכנס לתמונה למחרת בהצעה דומה לזו של שמיר אבל נדיבה יותר, ואחריו הגיעה לפידות של לוקסנבורג.

 

 

 

מייזל, שטיינברג ונתנאל הצטרפו כעבור יומיים ודמרי היה האחרון שהגיש הצעה מחייבת עם חידושים ובהם במקום מניות של אפריקה מגורים הוא הציע מניות בשווי 135 מיליון שקל של י.ח. דמרי שנסחרת מעל הונה העצמי ועלתה ב־30% מתחילת השנה, ובמקום תקבולים מהרווח של דניה הוא הציע 95 מיליון שקל באג"ח של י.ח. דמרי. כעת, עם שיפור ההצעות של לוקסנבורג וקבוצת מייזל נתנאל, סביר להניח שגם מבטח שמיר ומתמודדים אחרים ישפרו את הצעותיהם.

 

ההצעה שמציעה את התמורה גבוהה ביותר לבעלי האג"ח – 1.182 מיליארד שקל – היא של זאבי, שלא זוכה לתמיכה אצל חלק ניכר מהמוסדיים. אלה לא שוכחים לו על כך שלא נאבק בנחישות במהלך ההתמודדות שלו מול קרן סרצ'לייט, ונסוג בשקט מהסדר החוב של בזק. דמרי ומבטח שמיר הן הבולטות ביותר במרכיב המזומן בעסקה - 335 מיליון שקל, לעומת 280 מיליון שקל שמציעים לוקסנבורג וזאבי ו־150 מיליון שקל של מייזל ונתנאל. שמיר ודמרי לא הכניסו להצעה מרכיב של אג"ח עתידיות, אלא רק תמורות במזומן מדניה סיבוס, קרקעות בסביון, או מניות ואג"ח של דמרי כאמור.

 

ההצעה של זאבי היא כאמור הגבוהה ביותר, זאת לעומת 1.159 מיליארד שקל של לוקסנבורג; דמרי מציע 1.126 מיליארד שקל; שמיר מציע 1.125 מיליארד שקל; ואילו מייזל ונתנאל הגישו את ההצעה הנמוכה ביותר, 1.12 מיליארד שקל. ההצבעה של בעלי האג"ח צפויה להסתיים בסוף השבוע ולהביא לסיומה סאגה שעלתה למחזיקים ולציבור 50 מיליון שקל – שכר היועצים בהסדר החוב המייגע. את ההצעות ריכז עבור המחזיקים איציק עידן מפירמת בייקר טילי, שמשמש כיועץ הכלכלי לנציגויות האג"ח של אפריקה. 

 

מאיר שמיר מאיר שמיר צילום: מוטי קמחי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x