בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

יריב אלבז הוא השותף של מנכ"ל סוגת לרכישת החברה

אלבז המתגורר במרוקו ופעיל בעסקי הסחורות, ניסה בעבר להיכנס לשותפות בערוץ 10. העסקה, שהיקפה יעמוד על 70‑80 מיליון דולר, עשויה להיחתם השבוע אך עדיין קיימים חילוקי דעות בין השניים לבעלים

גולן חזני 06:5219.08.19

איש העסקים המרוקאי יריב אלבז, הוא השותף המיועד של מנכ"ל סוגת ג'יל גמון לרכישת החברה.

 

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי השניים עשויים לחתום על עסקת הרכישה כבר השבוע לאחר שההצעתם הוגדרה כמועדפת בידי תאגיד מאן (ED&F Man) המוכר את סוגת, אך עם זאת עדיין קיימים פערים. מאחר והיקף העסקה נמוך מדרישת מאן ל־100 מיליון דולר, ועומד על 70‑80 מיליון דולר בלבד, סגירת העסקה מתעכבת.

 

 

ג'יל גמון, מנכ"ל סוגת ג'יל גמון, מנכ"ל סוגת צילום: עמית שעל

 

אלבז בן ה־42, הוא מולטי מיליונר יהודי־מרוקאי־צרפתי המתגורר בקזבלנקה ופעיל בעסקי הסחורות. את העסקה ייבצע באמצעות חברת הסחר השוויצרית מילקרופ שבבעלותו. אלבז מפעיל משרד בהרצליה פיתוח וב־2012 פורסם כי נמנה עם קבוצת משקיעים שבחנה שותפות בערוץ 10. העסקה לא הבשילה, אך צוין כי אלבז מקורב לרון לאודר, מבעלי הערוץ.

 

העסקה למכירת סוגת מצויה בשלביה הסופיים. שתי קרנות השקעה מקומיות - פורטיסימו וגרין לאוטרן ‑ הגיעו לשלבים האחרונים במכרז, אולם הצעותיהן נחותות יחסית לגמון ואלבז ורק שיפור משמעותי יחזיר אותן לתמונה. עם זאת, תנאי העסקה עם גמון ואלבז אינם סגורים סופית.

לגמון, שעלה מצרפת ב־1991, היכרות מקרוב עם סוגת אותה הוא מנהל מ־2012. למעשה גמון מילא תפקידים ניהוליים בחברה במשך 20 השנים האחרונות והפך מזוהה עם הפעילות שלה.

 

סוגת הוקמה ב־1957, ומפעל החברה שהוקם בקריית גת ומשתרע על 100 דונם, שימש לייצור סוכר מסלק שגדל בדרום הארץ. בהמשך הוקם גם בו בית אריזה, שהיה הראשון בישראל. שווי קרקע המפעל מוערך ב־150 מיליון שקל. כיום החברה מייבאת סוכר לבן מאירופה, שאותו היא אורזת במפעלי החברה בקריית גת.

 

מאן היא חברת סחר בריטית שקנתה את מפעל סוגת ב־1998. בשנים האחרונות עברה להפסדים, והמכירה של סוגת היא חלק מתהליך התייעלות שהיא עוברת ובו החליטה לצאת מתחומי אריזה וייצור ולהתמקד בסחר. כבר לפני שנתיים ניסתה מאן למכור את סוגת אבל ההצעות שהתקבלו היו נמוכות. הגופים שהתעניינו ברכישה טענו כי חלק מהותי מהסוכר שסוגת רוכשת מגיע ממאן, ובלי לשמר את היחסים האלה, תוצאותיה עלולות להיפגע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x