$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

לאחר כישלון המיזוג: דני נוה התפטר מתפקידו כיו"ר חברת הקנאביס בטר

עימו התפטרו חלק מחברי הדירקטוריון והמנכ"ל המכהן פנחס צרויה; המיזוג של בטר עם וויטסמוק הציבורית כשל לאחר שהאחרונה לא הצליחה לעמוד באבני הדרך עד לסוף חודש יולי השנה; בטר נשארה חייבת לוויטסמוק 2.5 מיליון דולר

צלי גרינברג 09:0418.08.19
דני נוה, יו"ר חברת כלל ביטוח, התפטר מתפקידו כיו"ר מגדלת הקנאביס הוותיקה בטר, לאחר שהחברה כשלה במיזוג עם החברה הציבורית וויטסמוק, הנסחרת בבורסה בתל אביב בשווי 16 מיליון שקל. כך נודע ל"כלכליסט".

 

יחד עם נוה התפטרו חלק מחברי הדירקטוריון ומנכ"ל החברה, פנחס צרויה, לשעבר מנכ"ל בית החולים הפרטי אסותא. ההתפטרות הגיעה על רקע אי קבלת ההצעה של נוה, שהוביל מתווה חדש למיזוג שהתקבל על ידי דירקטוריון החברה אך ככל הנראה לא התקבל על ידי בעל השליטה. 

 

במסגרת הצעת נוה, בוצעה חלוקת סיכונים חדשה בה אחוז ההחזקה של בעלי המניות של בטר יירד בכ-5% בחברה הממוזגת, וסכום הגיוס הנדרש לקופת החברה הממוזגת יירד לעד כ-10 מיליון דולר במקום 12 מיליון דולר, שוויטסמוק הייתה צריכה לגייס עד סוף חודש יולי האחרון. בטר נשארה חייבת לוויטסמוק כ-2.5 מיליון דולר, שהם רוב הנכסים של וויטסמוק כשלד, והועברו לבטר כהלוואות במסגרת מעיסקת המיזוג. כעת וויטסמוק דורשת אותן חזרה.

 

בטר מתמודדת עם מספר קשיים גם מחוץ לשוק ההון ובהם פעילות תחת רישיון זמני שתוקפו פג ב-30 לספטמבר 2019. מדובר בתקן GAP – התקן הנדרש להמשך גידול חקלאי של קנאביס רפואי בישראל החל מחודש ספטמבר השנה בהתאם להנחיית משרד הבריאות, שעדיין לא ניתן לחברה מעבר לתאריך רישיון הפעילות הזמני האמור.

 

נוה מכהן מזה כ-5.5 שנים כיו"ר לא פעיל של בטר, בנוסף להיותו יו"ר כלל ביטוח ומנהל קרן ההון סיכון אגייט להשקעה בתחום הטכנולוגיה הרפואית. צרויה מכהן כמנכ"ל בטר מזה כשנתיים וחצי לאחר שכיהן בעבר כמנכ"ל בית החולים אסותא.

 

בתחילת החודש וויטסמוק תוכנה נסחרה בבורסה בתל אביב בשווי 35.4 מיליון שקל ומאז הודעתה על כישלון המיזוג נחתך מחיר מנייתה ב-54.8% והיא נסחרת בשווי 16 מיליון שקל בלבד. גורמים בשוק ההון מספרים ל"כלכליסט" כי המיזוג נכשל בעיקר בשל סכום הגיוס שנדרש מהחברה הציבורית להעמיד בקופת החברה לאחר המיזוג, 12 מיליון דולר.

 

כבר בדוחות הכספיים המסכמים של וויטסמוק לשנת 2018, שפורסמו בסוף חודש מרץ האחרון, ציינה החברה הציבורית במסגרת גורמי הסיכון המיוחדים לה, כי אין לה וודאות בנוגע להשלמת העסקה עם בטר. החברה כתבה אז, כי "השלמת העסקה תלויה בהתקיימותם של תנאים מתלים, לרבות השלמת סכום הגיוס על ידי החברה, וכי אי-השלמת העסקה האמורה עלולה להשפיעה לרעה על החברה". וויטסמוק ציינה עוד בדוחות הכספיים שלה לאותה שנה, כי מהמידע שקיבלה מבטר הכנסותיה לשנת 2017 הסתכמו בכ-13 מיליון שקל והרווח הנקי על בין חצי מיליון למיליון שקל בלבד.

 

עוד ציינה החברה כי שווי נכסיה של בטר עמד על כ-7 מיליון שקל, מול סכום התחייבויות של 6 מיליון שקל נכון לשנת הכספים 2017. עם זאת החברה מציינת, כי היא לא סיימה את בדיקת הנאותות שלה לבטר, וכי זו האחרונה עדיין לא ערכה אז את דוחותיה הכספיים לשנת 2018.

 

דני נוה דני נוה צילום: עמית שעל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x