$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

ברקת מאלץ את אלשטיין למכור עוד 5% מכלל ביטוח

הממונה על שוק ההון הורה למשה טרי, המשמש כנאמן למניות השליטה של אי.די.בי פתוח בכלל ביטוח, למכור עוד 5% ממניות החברה בתחילת ספטמבר. אלשטיין מקיים מגעים להמרת חלק מהחוב של אג"ח ט' למניות כלל, והמכירה תאלץ אותו להזרים עוד כסף לנושים

גולן חזני 07:1615.08.19

אדוארדו אלשטיין סופג מכה נוספת: הממונה על שוק ההון משה ברקת הורה למשה טרי, שמשמש כנאמן למניות השליטה של אי.די.בי פתוח בכלל ביטוח, למכור עוד 5% ממניות החברה שמצויות בידיו בעוד שבועיים וחצי, בתחילת ספטמבר. כיום אי.די.בי פתוח, שבשליטת אלשטיין, מחזיקה ב־20.3% ממניות כלל ביטוח. 15.4% מתוכן מוחזקות על ידי טרי. בנוסף, אי.די.בי פתוח חשופה לעוד 24% ממניות כלל, שאותן מכרה בעסקאות החלף לגופים פיננסיים.

 

 

 

מניות השליטה בכלל ביטוח מוחזקות בידי נאמן מאז אוגוסט 2012, כשאי.די.בי פתוח עוד נשלטה על ידי נוחי דנקנר. באותה העת החליט הממונה על שוק ההון דאז עודד שריג, להפקיד את המניות בידי נאמן, בשל מצבה הפיננסי הרעוע של אי.די.בי. מכיוון שקודמתו של ברקת בתפקיד, דורית סלינגר, לא העניקה לאלשטיין היתר שליטה בכלל, היא הורתה לטרי להתחיל במתווה לפיו עליו למכור בבורסה 5% מהמניות בכל ארבעה חודשים. בתום מאבק משפטי, המתווה יצא לדרך וסוכם עם הרשות שבכל פעם ניתן יהיה למכור גם 4% מהמניות בעסקאות החלף. ברקת ויו"ר רשות ני"ע ענת גואטה החליטו להפסיק את מכירת המניות בהחלף, משום שלדעתם לא מדובר במכירה אמיתית.

 

מימין: בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין והממונה על שוק ההון משה ברקת מימין: בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין והממונה על שוק ההון משה ברקת צילומים: עמית שעל, אוראל כהן

 

באי.די.בי פתוח קיוו כי העסקה שבמסגרתה מכרו למורי ארקין ויקיר גבאי 10% ממניות כלל במאי האחרון תיכלל במכסת המניות שעל החברה למכור, אך ברקת ככל הנראה החליט שהמכירה הזו תיכלל במסגרת המכסה של עסקאות ההחלף, ולכן על אי.די.בי למכור בספטמבר 5% מהמניות הרגילות ולרדת לאחזקה של 15.3% בלבד בכלל.

 

 

הדרך היחידה של אי.די.בי פתוח להימנע מהפצת המניות בחודש הבא היא להגיע להסכם עם מנכ"ל שיכון ובינוי אייל לפידות, שבמסגרתו הוא יממש את האופציה שניתנה לו במסגרת העסקה עם ארקין וגבאי לרכישת 4.99% ממניות כלל. לפי העסקה, אי.די.בי התחייבה להעמיד ללפידות הלוואה מוכר של 90% לרכישת המניות, כלומר 118 מיליון שקל. אולם בשל מצבה הפיננסי והרגישות מול נושיה, היא לא יכולה לעשות זאת ובימים אלו היא מנסה לאתר גוף מוסדי שיעניק ללפידות את ההלוואה במקומה, תוך שהיא מתחייבת לשאת בעלויות ההפרש בין תנאי ההלוואות.

 

הירידה לאחזקה של 15.3% בכלל ביטוח תפגע בחזית המגעים שאי.די.בי פתוח מנהלת עם מחזיקי אג"ח ט' שלה, שהחוב כלפיהם, שאינו מובטח, עומד על 1.2 מיליארד שקל. החברה מנהלת עם המחזיקים מגעים להמרת החוב במניות כלל ביטוח. מכירת המניות בספטמבר תקטין ברבע את כמות המניות שהיא יכולה להציע להם.

 

כפי שנחשף באתר "כלכליסט" ביום שישי האחרון, גופי החיתום ברק קפיטל ולידר הגישו הצעה מחייבת לרכישת כל המניות שבידי אי.די.בי בתמורה ל־824 מיליון שקל — פרמיה של 36% על שוויין בבורסה באותה העת —

וזאת באמצעות המרה של אג"ח ט', שנסחרות בתשואת זבל של 25%, למניות כלל בשווי של 627 מיליון שקל, והיתרה במזומן או בהמרה ביחס דומה. אי.די.בי פתוח דחתה את ההצעה מחשש להעדפת נושים, וגם משום שהמחיר לא סיפק אותה. כעת, גם אם תתבצע עסקת המרה, הסכומים שאלשטיין ואי.די.בי פתוח יידרשו להזרים במסגרת העסקה עם המחזיקים יהיו גדולים יותר.

 

הפסדים כבדים לחברות של אלשטיין בארגנטינה

 

בימים אלו נציגויות האג"ח של אי.די.בי פתוח מנהלות מגעים עם החברה לביצוע הסדר חוב ודנות באפשרות להעמיד את החוב כלפי המחזיקים לפירעון מיידי. בימים אלו אלשטיין שוהה בארגנטינה, שם התרסקה הבורסה בעקבות תוצאות הבחירות המקדימות, שבהן ניצחה מפלגתה של הנשיאה הקודמת כריסטינה קירשנר. אירסה שבשליטת אלשטיין איבדה 38% משוויה עם היוודע התוצאות, וקרסוד, שבשליטתו גם כן, קרסה ב־40%.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x