בורסת ת"א

עזריאלי עקפה את טבע, מלכת ת"א 35 המודחת

חברת הקניונים זינקה ביותר מ-50% מאז ינואר ותפסה את המקום החמישי ברשימת החברות במדד הדגל, על חשבון יצרנית התרופות - שהייתה בעבר "מניית העם"

חזי שטרנליכט 08:5613.08.19

העובדה שטבע הודחה מהתואר של "החברה בעלת השווי הגדול ביותר בבורסה של תל אביב", נחשבת לחדשות ישנות. אבל החדשות המפתיעות הן שיצרנית התרופות, "מניית העם" לשעבר, הודחה מהמקום החמישי בקרב חברות מדד ת"א־35 למקום השישי, ואת המקום שהתפנה תפסה חברת הקניונים עזריאלי.

 

הבורסה של תל אביב פתחה את 2019 כאשר טבע ניצבת בראש, כאמור, עם שווי שוק של 64 מיליארד שקל, ועזריאלי עמדה הרחק ממנה במקום ה־11עם שווי שוק של 17.85 מיליארד שקל. התוצאות העגומות של טבע, וריכוז האזכורים השליליים שלה, מחד, וההתעוררות הדרמטית של סקטור הנדל"ן, מאידך, שינו כליל את התמונה.

דנה עזריאלי, יו"ר ובעלת השליטה בחברת הקניונים דנה עזריאלי, יו"ר ובעלת השליטה בחברת הקניונים צילום: עמית שעל

 

 

 

מניית טבע קרסה ביותר מ־58% מתחילת השנה, לשווי של 26.6 מיליארד שקל שהחזיר אותה 20 שנה לאחור. ואילו מניית עזריאלי, שהונפקה ב־2010, הוסיפה יותר מ־50% לערכה מינואר, לשווי חברה של כמעט 32 מיליארד שקל, שהקנה לה, כאמור, את המקום החמישי מבחינת שווי במדד ת"א־ 35.

 

 

  

על חשבונה של טבע כאמור. הנפילה החדה של טבע נבעה מהמשך ההרעה בביצועים העסקיים שלה, כמו גם מהחששות של המשקיעים מלא מעט התפתחויות שליליות שנוגעות למצבה המשפטי בפרשות השונות שבהן היא מעורבת בארה"ב.

 

מה דעתך על מניית עזריאלי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

עזריאלי, מנגד, קיבלה רוח גבית שנבעה מביקושים חזקים בשוק המשרדים בארץ שבו היא מתבססת בהדרגה, ההתרחבות המוצלחת שלה לתחום הדיור למגורים, והמשכת הפגנת חוסן בביצועי הקניונים למרות החשש של המשקיעים מהתגברות התחרות המקוונת מצד אמזון ובכלל. בנוסף, סקטור הנדל"ן נהנה מהערכות המשקיעים שהריבית בישראל לא רק שלא הולכת לעלות, אלא אף מיישרת קו עם המגמה העולמית ואולי אף תחזור לרדת.

 

חמש החברות בעלות שווי השוק הגדול ביותר בתל אביב כיום הן IFF, יצרנית תמציות הטעם והריח, עם שווי של 46.5 מיליארד שקל; בנק לאומי ובנק הפועלים במקומות השני והשלישי עם שווי של 37.6 מיליארד שקל ושל 37 מיליארד שקל בהתאמה; חברת התוכנה נייס עם שווי של 33 מיליארד שקל; ועזריאלי.

 

טבע היא לא היחידה מסקטור הפארמה שנדחקה לאחור. פריגו ירדה מהמקום השמיני בתחילת השנה למקום התשיעי עם שווי של 21.8 מיליארד שקל, ובמקום האחרון נמצאת אופקו הלת' הקורסת שנפלה אתמול בעוד 7% לשווי של 3.5 מיליארד שקל בלבד, לאחר שבסוף השבוע דיווחה שההפסד שלה ברבעון השני העמיק פי עשרה לעומת הרבעון המקביל, ל־59.8 מיליון דולר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x