שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

לאחר הבחירות בארגנטינה: הבורסה המקומית צונחת ב-30%, הפזו קורס ב-15%

המפלה שספג הנשיא המכהן מאקרי, המוביל מדיניות של כלכלה חופשית, הכניסה ללחץ את המשקיעים; אירסה של אלשטיין צונחת בניו יורק ב-23%, חברת החקלאות שלו נופלת ב-38% בנאסד"ק

גולן חזני ושירות כלכליסט 22:5012.08.19

השווקים בארגנטינה על סף פאניקה - לאחר שהתברר בסיבוב בחירות מקדים כי סיכוייו של הנשיא מאוריסיו מאקרי (Mauricio Macri) להיבחר לקדנציה הבאה נמוכים ביותר. הפזו הארגנטיני קורס ב-15% מול הדולר ל-53 פזו לדולר. במקביל הבורסה הארגנטינית צונחת ב-30%.

 

 

 

מניות מובילות בבורסה בארגנטינה צונחות בעשרות אחוזים, ובכלל זה חברת אירסה, חברת הנדל"ן של אדוארדו אלשטיין (בעל השליטה באי.די.בי) שצונחת בניו יורק ב-23%. קרסוד, חברת החקלאות של אלשטיין יורדת במסחר בנאסד"ק ב-38%.

 

 

אדוארדו אלשטיין, על רקע הפזו הארגנטיני אדוארדו אלשטיין, על רקע הפזו הארגנטיני צילום: אוראל כהן, שאטרסטוק

 

 

הבחירות המקדימות בארגנטינה מהוות מעין מדגם רשמי לפני בחירות האמת שייערכו באוקטובר. בבחירות הפסיד הנשיא מאקרי שקיבל 32% מהקולות ואילו אלברטו פרננדז שרץ בראש מפלגת האופוזיציה קיבל 47% מהקולות.

 

הנשיא מאקרי מוביל מדיניות של כלכלה חופשית, ולכן ההפסד שלו מלחיץ את המשקיעים. מנגד, פרננדז מתמודד עם הנשיאה לשעבר כריסטינה קירשנר, שנחשבת כדמות החזקה במפלגתו, ונתפסת כמי שתוביל כלכלה סגורה, תפגע ביחסי הסחר של ארגנטינה, ותעדיף את הייצור המקומי.

 

המפלגות המובילות לאחר השלמת הסיבוב אתמול (שבו התחרו 10 מפלגות) יגיעו לסיבוב הראשן שיערך ב-27 באוקטובר. אם בסיבוב זה לא יתקבל הרוב הנדרש יתקיים סיבוב נוסף בין 2 המפלגות הגדולות בסוף נובמבר.

 

הסקרים המקדימים צפו אמנם הפסד למאקרי אך לא בשיעור כה חד – ההערכה היתה לפער בין 5% בין השמאל מרכז בראשות פרננדז לבין הקואליציה שהוביל הנשיא מאקרי – ומעט נתנו לראשון סיכוי של להגיע לסף ה-45%.

 

המשמעות של התוצאות היא בעיני רבים חד משמעית: בחודש נובמבר תעלה לשלטון קואליציה חדשה שתנהל מדיניות פיסקלית מרחיבה ולא אחראית, שתוביל להגדלת הגירעון ובהמשך ככל הנראה להידרדרות במצב הכלכלה השנייה בגודלה בדרום אמריקה.

ביום שישי זינקה הבורסה בארגנטינה ב-8%, לאחר שסקר אחרון לפני הבחירות הציג תיקו בין הגושים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x