$
שווקי חו"ל

ארה"ב במכתב רשמי: סין ביצעה מניפולציה במטבע

עוד הסלמה במלחמת הסחר: משרד האוצר האמריקאי פירסם הכרזה רשמית לאחר שהיואן נחלש משמעותית מול הדולר, מבלי שממשלת סין נקטה בצעדים להעלאת ערכו; "ההקשר ואי הסבירות מאחורי היציבות בשווקים של סין מאשרים שמטרת הפיחות במטבע היא השגת יתרון תחרותי לא הוגן במסחר הבינלאומי"

ליטל סמט 08:5506.08.19
ארה"ב הכריזה באופן רשמי על סין כמבצעת "מניפולציות במטבע", הצהרה שקרוב לוודאי רק תגביר את המתיחות השוררת בין שתי הכלכלות הגדולות בעולם.

 

ההכרזה, אותה פרסם משרד האוצר האמריקאי, התקבלה לאחר שהיואן נחלש משמעותית מול הדולר, זאת על אף שממשלת סין לרוב נוקטת בצעדים לתמוך במטבע. הסינים מסרו בתגובה להאשמות: "לא ביצענו מניפולציה במטבע. שווי היואן נקבע רק לפי כוחות השוק". 

מימין: נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ מימין: נשיא סין שי ג'ינפינג ונשיא ארה"ב דונלד טראמפ צילום: AP

 

הפיחות הזה במטבע הוא חלק מהתגובות של סין נגד איומו מסוף השבוע של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להשית מכסים נוספים על יבוא סיני בשווי 300 מיליארד דולר. אתמול (ב') חצה היואן את רף ה-7 יואן לדולר לראשונה מאז 2008. בעקבות זאת, פרסם טראמפ ציוץ בטוויטר שבו האשים את סין במניפולציה במטבע.

 

"סין הורידה את המחיר של המטבע שלה קרוב לשפל היסטורי. זה נקרא מניפולציה במטבע. אתם שומעים את זה, פדרל רזרב? זו הפרה משמעותית שתחליש את סין לאורך זמן", צייץ הנשיא.

 

על פי הודעת הממשל האמריקאי, שר האוצר סטיבן מנוצ'ין ידון עם קרן המטבע הבינלאומית בדרכים "לסיים את היתרון התחרותי הלא הוגן שהפעולות האחרונות של סין יצרו".

 

שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין צילום: רויטרס

 

זו הפעם הראשונה שארה"ב נוקטת במהלך מסוג זה מאז 1994 תחת ממשל קלינטון. "בימים האחרונים נקטה סין בצעדים קונקרטיים להוריד את שווי המטבע שלה, תוך שמירה על עתודות מט"ח משמעותיות על אף שימוש פעיל בכלים מסוג זה בעבר", נמסר בהצהרה שפרסם משרד האוצר האמריקאי.

 

"ההקשר שבו בוצעו הפעולות הללו ואי הסבירות מאחורי היציבות בשווקים של סין מאשרים כי המטרה של הפיחות במטבע היא השגת יתרון תחרותי לא הוגן במסחר הבינלאומי".

 

עם זאת, המהלך האמריקאי הוא סמלי ברובו, זאת מכיוון שגם ככה ארה"ב נמצאת בעיצומם של דיונים עם סין על הסכם סחר, וכבר השיתה מכסים על יבוא סיני. אם כי בכך טראמפ מממש הבטחה עוד מימי קמפיין הבחירות לנשיאות, אז התחייב להכריז על סין כמבצעת מניפולציות במטבע כבר ביומו הראשון בבית הלבן. סטיבן ראוך מאוניברסיטת ייל טען כי למעשה מדובר "באיום ריק מתוכן" מצד ארה"ב.

 

"אני לא חושב שממשלת סין באמת מתכוונת להגיב לגישת השיימינג הזו שבה נוקט ממשל טראמפ. לדעתי זה איום ריק מתוכן", אמר בריאיון ל-CNBC. "אך אם ארה"ב תסלים את מלחמת הסחר בחזית המכסים או תנסה להטיל סנקציות אחרות, אז נחווה שוב התגברות של הלחץ מצד סין".

 

ההתפתחויות האחרונות טלטלו את השווקים, והמדדים המובילים בוול סטריט רשמו את הביצועים הגרועים ביותר מאז תחילת השנה. הירידות נמשכו גם היום בבורסות באסיה, כאשר מדד שנגחאי נחלש ב-1.5%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x