$
בורסת ת"א

תפתחו יומנים: SpaceX מודיעה כי השיגור של עמוס 17 יתקיים בשלישי

ביום שישי הודיעה חלל תקשורת על דחייה של כמה ימים במועד השיגור, שתוכנן לשבת, בשל חשד לתקלה בשסתום - הלילה מודיעה SpaceX כי הבדיקה לאחר החלפת השסתום הסתיימה בהצלחה, ושהצוות מכוון לשיגור ב-6 באוגוסט - בשעות הבוקר של 7 באוגוסט לפי שעון ישראל

מיקי גרינפלד 09:0804.08.19
יש מועד שיגור עקרוני ללוויין עמוס 17 של חלל תקשורת: חברת החלל ספייס אקס (SpaceX) הודיעה לפני זמן קצר בחשבון הטוויטר שלה כי היא פועלת על מנת לבצע את השיגור ביום שלישי, ה-6 באוגוסט. השיגור מתוכנן לשלישי בלילה כך שבישראל יבוצע למעשה השיגור בשעות הבוקר המוקדמות של יום רביעי.  

 

 

המועד אינו סופי, וחלל תקשורת טרם פרסמה דיווח משלה. לפי הציוץ של ספייס אקס – חברת החלל של אלון מאסק - היא סיימה את את הניסוי ברקטות השיגור, לאחר החלפת השסתום הבעייתי באחד המנועים – ו"הצוות פועל על שיגור עמוס 17 מאתר בפלורידה".

 

 

 

 

חלל תקשורת הודיעה ביום שישי על דחייה של כמה ימים במועד השיגור, שהיה מתוכנן ל 4-3 באוגוסט, בעקבות הודעה שקיבלה מחברת השיגור לפיה במהלך ניסוי שביצעה במסגרת ההכנות לשיגור עלה חשד לתקלה בשסתום של אחד ממנועי המשגר, שהוחלט להחליפו. הניסוי המדובר, שנערך שוב לאחר החלפת השסתום, הוא למעשה הנעה והפעלה קצרה של השלב הראשון בשיגור הרקטה.

 

השיגור של עמוס 17 על ידי ספייס אקס הוא אולי לא הפרויקט החשוב ביותר של החברה האמריקאית אך הוא במידה רבה אחד הרגישים שלה - שכן בפעם האחרונה שקיבלה על עצמה לשגר לוויין של חלל תקשורת האירוע הסתיים בכישלון מהדהד. ב-1 בספטמבר 2016 נהרס עמוס 6 בפיצוץ במהלך השיגור, לאחר שרקטת השיגור מדגם פלקון 9 התפוצצה בבסיס השיגור בפלורידה.

 

הפיצוץ בשיגור עמוס 6 הפיצוץ בשיגור עמוס 6 צילום: USlaunchreport.com

 

הפיצוץ פגע קשות ביכולת הצמיחה של חלל תקשורת, שעל מנת לצמצם את הנזק העתידי מיהרה לחתום כבר בדצמבר 2016 על הסכם לרכישת לוויין מבואינג, תמורת 161 מיליון דולר. לנוכח הרכישה החריגה, הלוויין לא קיבל כנהוג בלווייני החברה את המספר העוקב של הלוויין הקודם, והוא זכה כאמור לשם עמוס 17.

 

במקביל, חלל תקשורת הגיעה להסדר עם ספייסאקס לפיו, כפיצוי על השיגור הכושל ופיצוף הלוויין שלה, ספייסאקס תשגר עבורה את עמוס 17 ללא תמורה ואת הלוויין הבא, עמוס 8, במחיר נמוך מהמחיר הנקוב. בפברואר השנה אמר מנכ"ל חלל דוד פולק בעניין זה כי החברה סומכת על ספייסאקס ומאמינה שהשיגור יצא לפועל בהצלחה. 

 

"ספייס־אקס עשו מאז מה שקרה 70 שיגורים מוצלחים.... למרות מה שקרה, הבחירה היתה נכונה גם בפעם הקודמת. אסור לתת לבטן לקבל את ההחלטה. זו לא חתונה רומנטית, אלא עסקה מבוססת על תנאים טכניים וכלכליים. אנחנו הגענו שוב למסקנה שזה מה שנכון והלכנו על זה", אמר פולק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x